1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tosabaya Yardım

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde ozgr tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Üstadlarıma bir sorum olacak. Bir arkadaşıma (13 yaşında daha) bir akvaryum yapmayı düşünüyorum bununda planlarını kafamda az çok tamamladım. Ama arkadaşım hem balıkları çok seviyor hem de kaplumbağaları. Seçim yapamıyor bir türlü bende sizlere sormak istedim acaba kaplumbağa ve balık birlikte yaşar mı? Yaşarsa hangi tür? İnternette bir kaç resim gördüm yaşadıklarına dair ama tabi sizlerede sormak istedim.
    Tasarladığım ölçüler 60-40-40 boylarında tabi kaplumbağaya özel kuru alan tasarlaması falan derken su hacmi düşecek haliyle. Tahmini 50 lt bi hacim olacak.

2. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl
    Cevap: Tosabaya Yardım

Kuru alanı akvaryum üzerine plexi şeklinde yapabilirsiniz.Örneğin eskiden kullandığım sistemim kabaca çizimi:
    (Çizimdeki gibi bir kuru alan yaparsanız akvaryum hacminden yer kaybetmemiş olursunuz)

Balıklarla yaşama konusuna gelince hiç bir balık türüyle yaşamaz.Kaplumbağalar ne bulursa yerler.Hatta elinizle yem vermeye alıştırırsanız elinizi bile yem sanıp ıssırmaya çalışırlar.Yani doyma gibi bir kavramları yoktur.

yasemin elif, ozgr, murer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Altı ay gibi canlı doğuran akvaryumumda bir çif besledim, karides ile.:F Her 15 günde bir akvaryumcuma gidip değiştiriyordum,ufakları ile, aldığımda 1 lira büyüklüğünde oluyordu 15 gün sonra iki katı büyüyordu, büyüyünce lepistesleri kafadan yakalıyorlardı.:F Böyle bir sıkıntısı var.;)

Heee unutmadan hiç kuru alana çıkacak yerleri yoktu, nadir de olsa filtre hortumuna çıkıyorladı.

Heliak ve ozgr bunu beğendi.
  4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Tamam o zaman balıklardan vazgeçtik bile :) Cam kalınlığı olarak ne kullanıyım sizce? 4mm mi 2mm yeterli olur mu?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Özgür. Anıl çok güzel çizmiş bence güzel o model. Cam kalınlığını 4 mm yap. Hacime veya suya yeter belki ama sonuç olarak çarpma vb gibi darbelere dayanıklı olsun. Arada fazla fark olmaz.

Yapım aşamalarının fotoğraflarını bekleriz.

Heliak bunu beğendi.
  6. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Unutmam abi fotolamayı :) Çok teşekkür ederim bilgileriniz için şimdiden ;)
    Aklımdaki tasarım bunun gibi. Temsili bir fotoğraf koyuyorum.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Süper olur bu Özgür. Bence tırmanma rampasını hafif taşlık olarak tabana indirirsen süper olur. Bir de tabi su dışına çıkan bitkiler kullanılırsa çok daha güzel olur. Hatta akvaryumun üzerine senin Tospaya yapacağın dış alanda gizlenmiş saksılarda saksı çiçekleri dahi olabilir.

8. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Abi bildiğim kadarıyla bu tosbağalar bitkileride kemiriyorlar o yüzden canlı bitki kullanamıyorum. Suyun sıcaklığıda 28 derece olacağından yapay bitkidende korkmuyor değilim....
    Ama o gizli saksı olayı aklıma çok yattı. Artık arkadaşımın annesi bi çiçek bakabilir :)

9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Hayırlı olsun Özgür... Keşke balığı seçseymişsinizde bir hobicimiz daha olsaydı....

10. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Balığa her zaman devam zaten Barış :D

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

1 kişi, 2 kişi gider böyle ... Neyse bu istisna olsun bundan sonra olmasın....:F

Sayfayı Paylaş