1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Toygar Niron Resif Akvaryumu (180x60x50h)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Aslinda bu orjinal hali. Yeni ekipman olarak lanse etmek istemistim motoru degismesi gereken PS gibi. Haklisiniz bazi seyler cikarilicak ve eklenecek. Kurulum asamasinda bu derylari paylasirim diye dusunmustum. Satin aldigim firmada da 400 litre bir sps tanki bulunuyor. Konuya hakimler ve madem konusu acilidi kucuk birde bilgi de paylasmak isterim;

Ne yazik ki bir cok RO cihazi satan firma ve akvarist RO cikis degerlerini test etmedikleri icin tuzda sorun yasar. Topaklanma, uzun sure cozulmeme ve cokelti bunlarin basinda gelir. Genelde suclu tuz sanilir ama digildir

Huzur Doğadadır!

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yeniden Merhaba;

Henüz akvaryum için tasarımı netleştiremedik uzadı gibi duruyor ama plana uygun ilerliyorum. Sistem için gerekli bazı seçimler ve alımlarda yapıldı. Tuz, kum ve testlerin bir çoğu ****** firmasından alındı. İleriye dönük katkıları henüz almadım. Kurulum maliyeti beklediğimin üzerine çokdan çıktı bile. Yine bir digital tuz ölçer ve Isı ölçer portal hediyesi diyeceğim çünkü burada kazandığım bir dostluk sayesinde geldi. Isıtıcı olarak iki adet Eheim Jager 300w ve Kafa Motoru olarakda şimdilik Eheim Compact 3000l/Saat hazır durumda

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Zatek

Zatek

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    zafer toparslan
    Hayırlı olsun Toygar Bey

Kasa içerisinde inlıne fıltre 12" bulunacağından dolayı degısımı süresi uzamasıda sızın için çok daha pratık ve kullanışlı olacak.

Yalnız tank ölçülerinize göre kafa motorunu 4500 tercıh etmenız tavsıyemdır.160.50.40 da 2000 ve 3000 kullandım aquabee 4500 new jette en son karar kıldım

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Toygar hayırlı olsun hazırlıkların, zaten yapı olarak titiz ve araştırmacı ilerlediğini az çok anlıyoruz, inşallah gönlünce bir akvaryum çıkar ortaya. Kafa motoru olarak Eheim iyidir, bende Newjet kullanıyorum o da güzel motor. 3000 ile 4500 arası bir debi gücünde ihtiyacın karşılanır diye düşünüyorum.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Aslinda Compact 3000 yetersiz gelicek gibi gorunuyor Temel Bey. Bu kurulumda borulama sistemindeki mesafe uzun. Geri donusteki her dirseginde yaklasik %10 debi dusu yarattigini hesapladik. Aslinda plan iki compact 3000 di ama olasi bir agrizada yada birindeki debi dususu buyuk sorun yaratabiliride dusunup alternatif uretmeye calistik. Kafa motoru degisecek belliki ama kurulumda diatomda suyun oturma surecinde gayet yeterli gorunuyor. Sistemide bir an evvel calisir hale getirmek istiyorumki su dengesini saglayabileyim. Pek bir eksik kalmadi gibi.

Kayalar konusunda da son karar da verildi. CaribSea South Seas Base Rock lar bence bu iş için harika. Kurulumu cansız olarak başlatacaktım. Bu sebeple 2 kutu yani 36Kg CaribSea South Seas Base Rock siparişini verdim. Tek sorun acaba fazla gelirmi endişesi oldu. Fazla gelirse kaya ihtiyacı olanların ilan sayfasına bakmaları yeterli olucak sanırım.

Kayalar geldi. Tahmin ettiğim gibi gayet başarılılar. Bir kaya dizaynı bile yaptım. Aslında kaya dizaynı olmaz tuzlu suda ama yinede insan ilk etapta sadece kayalara bakacağı için bir şeyler güzel olsun istiyor.

IMG_0611.JPG

Merhaba;

Sehpa 10x10 + 5x5 ile ladin olarak geçen fırınlanmış çam ağacından yapılıyor. Akvaryum camları 15mm olarak netleşdi gibi. Gelicek hafta sonu yapıştırılması yapılacak. Bir sonraki hafta da sanırım elimde olur. Neredeyse bütün ekipmanlar elime ulaştı zaten. Sadece aydınlatma ile ilgili bir gelişme yok. Maliyetler planların üzerine çıkınca ışığı kurban verdik. Eski sistemlerimden ödünç alacağım bir süre. Yeni yıla girene kadar da çözmeyi planlıyorum.

Taşırma sistemi 32 lik 2 borudan sağlanacak. Biri tam sifonlama diğeri ayar için. Her ikisi de vanalarla destekleniyor. Arka cam da sol ve sağ köşelerde 20 lik iki geri dönüş deliği bulunuyor. Duruma göre biri kolaylıkla iptal edilebilicek şekilde ayarlandı.

Sump sistemide kafamda şekilnemeye başladı. Sump IKE kovalarıyla yapılacak. Hem ucuz hem portatif.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Toygar kayaların da, planlaması bitmiş yapılan akvaryumun da. IKE kovalarından sump dediğin gibi pratik ama sert plastik seçmeye çalış çünkü bel veriyorlar yumuşak olunca, taban kısmından olmasa da üst kısımlar yana hafif açılıyor.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Evet bunu bir başlıkta tartışmıştık ve gerekli bilgiye de almıştım buradan. Zaten geçenlerde bir tane aldım elimdeki IKA kovası ile kıyasladım arada çok ciddi fark var. Çok sorun teşkil etmicek zaten. Hacmi büyük tek bir kova değil. Hacmi küçük 4-5 kovadan oluşacak Sump. Değişik bir kaç fikrim var ama oluru varmı bilemiyorum. Ancak yapınca göreceğim ki olursa bence bir çok kişi bu sisteme geçecek düşüncesindeyim Sump sistemlerinde.

Kızıldeniz Akvaryum ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Dün RO kurulumunu yaptım. ***** Su Arıtma Sistemleri | Akvaryum Portalı Zafer Bey'e 7/24 teknik desteğinden ötürü teşekkür ederim. Murat Bey içme suyu ve akvaryum için kullanılıcak su çıkışları ayrı olarak yapıldı. TDS ve PH ölçerlerim henüz elime ulaşmadığı için değerleri bilemiyorum ama bu gün onlarda elime ulaşıcaktır. Bir aksilik olursa belki bir kaç filtre değişimi yapacağım.

IMG_0635.JPG IMG_0638.JPG

****** siparişlerim de dün elime geçti. Cihan Bey'e ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

IMG_0637.JPG

Akvaryum teslimat tarihi gelecek hafta ortası olarak belirlendi. Bir aksilik çıkmazsa yeni yıla kurulumu yapmış olarak gireceğim.

murat parin, taakaa, Saruman ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Kumu yıkayarak boşuna su ve zaman harcama, illa içim rahat olsun dersen bir kez sudan geçirmen yeterli, çünkü 10 seferde yıkasan yine bulanıklık olacaktır.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Tesüf ederim Gökhan Bey. Sizinle kurduğumuzda yıkadık mı? Şimdi neden yıkayayım. Çok anlamsız bir iş kum yıkamak heleki hazır alıyorsak. Yalnız kayalar konusunda aynı şeyi söyliyemicem. Bir sudan geçirebilirim. Yolculuk aşındırmış içlerinde bazı parçalar kalmış oyukların. İnsan takıntılı olunca neleri dert ediyor.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Hafta sonu TDS ve PH ölçüm cihazlarım gelmişti ama ölçümleri yapmaya zaman bulamamıştım. Dünkü ölçümlerim RO nun gayet başarılı olduğunu gösteriyor.

Tuzlu su çıkışı için;

TDS - 0 ppm
    PH - 7.1

Yalnız o akvaryum kaç günde dolacak orası muamma. 5 Litre dolumu yaklaşık 20-25 dakika kadar bir zaman aldı.

Acaba RO dan çıkan suyu önceden bidonlara doldursam bir bekleme süresi vardmıdır suyun ? Yani ''şu kadar gün içinde kurulum yapılmalı su değerleri değişir'' denilirmi? yoksa damacana su gibi dursun lazım olunca kullan şeklinde bir durum söz konusu olur mu?

12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İçine toz vs kaçmadığı sürece bir sorun olacağını sanmam.Varsa küçük bir hava motoruyla suya oksijen kazandırmak iyi olur kanaatindeyim.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    RO dan çıkan suyu önceden bidonlara doldurulur bekleme süresi yok.
    Aynı damacana suyu gibi kullanılır, en azından ben böyle kullanıyorum sıkıntıda yaşamadım...;)

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Teşekkür ederim. Aksi halde hafta sonu yapmam gereken kurulum aksicaktı. Suyun ne kadar zamanda dolacağını kestiremiyorum açıkcası belli ölçüde bir Sump olmadığı için. Takribi 24-36 saat arası gibi bir durum söz konusu sanki. Su değişimleri de eziyet olacak sistem oturana ben zaman aralıklarını hesaplayana kadar.

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Toygar bey hayırlı ve uğurlu olsun yeni sisteminiz. Şöyle bir baştan okudum güzel gidiyorsunuz. Aydınlatma işini ne yaptınız. Kafa motorunu mutlaka newwjet 4500le değiştirin 3000 size yetmeyecektir su üzerinde yağlanma oluşabilir.

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Aydınlatmayı henüz çözemedim. Hesaplamaların çok üstüne çıktı rakamlar ve aydınlatma için ayırdığım paranın nerdeyse tamamı bitti. Kafa Motoru zaten değişecek ama taşırma sistemim itibariyle yağlanma pek olası değil. Su yüzeyindeki dalgalanma zaten kafa motoru ile sağlanacak. Tabi MP40 ların geniş açısıda buna etken olacak. Şimdilik idare edicez diyelim. Yalnız kafa motoru konusunda Red Dragon düşüncem var yada Gökan Beyin tanıtımını yaptığı Abyzz de olabilir ilerleyen dönemlerde. Önce şu kurulum maliyetini atlatmak gerek bir kaç ay.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Toygar senin akvaryumun boyu 180 değilmiydi sana bir tane mp40 da yetmeyecek demedi deme bir tane daha olsa süper olurdu olmaz ise siradan ucuz yollu olanlardan bir tane edinmelisin bence. Şu durso sistemini resimlede görelim artik merak ettim neyin nesiymiş.

18. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bence kurulumda acele etme biraz kendini toparla sonra devam edersin inan bana daha sağlikli olur.

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Hayır Mustafa Bey boy 180 di zaten. Plan iki MP40 ama gelin görün ki maliyet. Zaten bir tanesi başlangıç aşamsında hayli hayli görür işimi. Ama ilerleyen dönemde tabiki bir MP40 daha eklenecek. Özellikle sizin için taşırmayı detaylı görselleyip video ile paylaşacağım. Gökhan Bey şahsen görmüştü ilk kurulumumda.

Ben pek aceleci diğilimdir. Elimde şu an kurulum için herşey hazır zaten. Hatta 2 tane de akvaryum boşta duruyor. Kurulum kısa süreli bir iştir. Şayet gerekli ekipmanlara sahipseniz 2-3 günde biter. Uzun süren kısım su değerlerinin oturmasıdır. Belli ölçümlerin periyodik olarak yapılması gerekir. Uygun koşullar sağlanana kadarda bu böyle devam eder. Uygun koşullar sağandıkdan sonra ilk basit canlılar alınır ve gözlem başlar. Her canlı girişi ardından bu prosedür kendini tekrar eder ve ona göre gerkli değişiklikler yapılır. İşte uzun süren kısmı bu. Genelde hata da burada yapılıyor. Şahsen bir kaç aylık akvaryumuma üç beş balık bir kaç mantardan fazlasını eklemem. Şimdiye kadar canlı kaybı hiç yaşamadım Mustafa Bey.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Peki madem öyle heyecanla bekliyoruz.

Sayfayı Paylaş