1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tridacna Maxima Keyifsiz ve Sorunlu

Başlığı 'Tridacna ve Diğer Yumuşakçalar' kategorisinde King Elvis tarafından 19 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Bu sabah baktığımda Tridacna nın ağzının aşırı açık olduğunu gördüm. ..! Diğer 2 tridacna gayet sağlıklı olduğu halde bu kocaman tridacna neden böyle anlamadım.! 20150419_110650_001.jpg

2. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Tridacna nın altında 3 tane kurt buldum daha önce diğer tridacna dada aynı sorun vardı kaldırıp baktığımda altındaki kumda aynı kurttan bulmuştum...bunun ne olduğunu bilen varmı 20150419_123210.jpg

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bristle worm kurtları, onların olmadığı tank yok gibidir, faydalı da canlılardır ama bazen anemonların ve tridacnaların ağız içlerine girip, sokulup beslenmeye çalıştıkları görülür. İlave olarak tridacna türlerinin içine bazı pod ve snail türlerinin girip zamanla öldürdüğü bilinir. Sende durum nedir tam bilemiyorum ama biraz daha gözlemle bence, anlık hareketler olabilir, iç pis su boşaltımı vb.

Düzenleme: 20 Nisan 2015
  4. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Temel hocam tridacna nın altına birikmişlerdi çıkarıp attım ...iç pis su boşaltımı derken anlamadım bu son cümleyi...ayrıca ağzını bu kadar neden açmış olabilir ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anemonlarda zaman zaman bu şekilde ağız açar ve içindeki suyu boşaltır, pis kahverengi bir dumanlı oluşum atar. Sonra temiz su ile doldurarak açar. Böyle bir ana denk gelmiş olabilir. O kurtlar dediğim gibi ağız yakınlarına sokulur ama bariz ölüme neden olmaz. Bu tridacna yarın düzelir veya şuan düzelmişte olabilir.

6. Cemİsapur

Cemİsapur

İsim:
    cem isapur
    Tridacnanız squamosa ve ölmek üzere bence düzelme gibi bir şansı yok .

7. Cemİsapur

Cemİsapur

İsim:
    cem isapur
    Sebebi snailler olabilir vampir snail diye aratırsanız ölüm sebebi bu varsa bu snailler olabilir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aşkın abi akvaryuma sarımsak eklemezsen olacağı bu, hemen yakalatıp kalbine kazık sapla...:cool:

argento76 bunu beğendi.
  9. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Tanktaki büyük snail leri 15 gün önce çıkardım ama yinede tridacnayı kurtaramadık :( bu sabah ofisteki sehpaya süs oldu kabuğu :(:(

10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Geçmiş olsun aşkın abi.

11. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Sağol kardeşim sebebinin Temelinde söylediği gibi bristle worm olduğunu düşünüyorum

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun Aşkın abi...:(

Düzenleme: 20 Nisan 2015
    King Elvis bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öldüğüne nasıl kanaat getirdin Aşkın, çürüyüp dağıldı mı nasıl oldu?

14. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    hocam dış kanatları kabuktan ayrılmış içe doğru çökmüştü dokunduğumda herhangi bir hareket vermedi , geçmişte de bir tridacnam ölmüştü , mecburen bu şekilde tanktan çıkardım aksi takdirde ölüp suyu bozacaktı ...

Sayfayı Paylaş