1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Triops ( Tadpole karidesi )

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde cirol tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Triops

  [​IMG]

  Triops Notostraca takımından kabukluların ortak adıdır.Tadpole karidesi Triops olarak bilinir.Günümüzde yaşıyan fosil olarakta bilinmektedir.300 milyon yıldır fazla bir değişiklik geçirmeden günümüze kadar gelen bir türdür.

  Triops Yunanca kelime τρί (üç) anlamına ve όψη (opsi) anlamını göz ve görme anlamına gelmektedir., onların adı gibi üç gözleri vardır. İki gözler başın ön tarafında kolayca bulunabilir, üçüncü göz ise diğer iki gözün ortasına yerleştirilmiş ve diğer gözlerden daha açık renktedir.
  [​IMG]


  Günümüzde Antarktika dışında bütün kara parçalarında yaşamaktadır. Bilinen 15 türü mevcuttur.En sık bulunan Triops türü Triops longicaudatus 'tur.

  Triops doğada kuyruk hariç 11 cm uzunluğunu bulmaktadır.Triops genellikle 6-12 hafta için yaşamaktadır.Evde beslenmesi halinde ise uzunluğu 8 cm'e ulaşabilmekle birlikte ortalama 6 cm'de kalmaktadır.

  Üreme

  Triops yumurtası gün ışığında, 22 derecede, 48 saat bekletirseniz larva ortaya çıkar.Triops yumurtaları erkek Triops tarafından döllenmese bile bu yumurtalardan larva oluşabilmektedir. Döllenmeyen yumurtalardan çıkan larvalar dişi olmaktadır. Buda birçok Triops populasyonunun çoğunlukla dişilerden oluşmasına neden olmaktadır. Triops çok hızlı gelişim sağlayan canlılardır.Bir hafta çok rahat bir kaç cm'e ulaşabilirler.Bu hızlı büyüme nedenleri günlük yedikleri yiyecekler ağırlıkların %35 ve %40 kadardır.Bulundukları ortamda hemen hemen herşeyi yerler.Bu türe yamyam diye isim takılmaktadır nedeni ise aç oldukları zamanda birbirlerini yiyerek beslenmektedirler.

  Ülkemizde çok yaygın olmasa yurt dışında çocukların büyütmesi ve hobiye alışması için set olarak satılmaktadır.


  [video=youtube;U2Do30X9vdA]http://www.youtube.com/watch?v=U2Do30X9vdA[/video]
   

Sayfayı Paylaş