1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Üretmek

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tropheus üretmek nasıl olurdan önce Tropheus türünü tanıyalım. Afrika'nın kalbinde bir balık cinsi, hayranları olan popüler, yaramaz ve Tanganika maymunu. Akvaryumcularda yaygın olarak bulunan Tropheus kısaca. Yaygın olarak satılması ve neredeyse tüm esnafta bulunmasına ramen bu balık kötü bir üne sahip. Yıllarca satın alınmalarına ve talep edilmelerine ramen kötü ve zor olarak lanse edilen ününden kurtulamamıştır. Kısıtlı türü ülkemizde bulunsa da kötü şartlardaki akvaryumlara eklenmeleri veya esnaf tarafından yoksul bilgiler eşliğinde akvaryumlarının kurulması bu ünü almış şansız bir tür haline getirilmiştir.Tropheus türleri T.annectens, T.dubosi, T. Brichardi, T.moorii ve diğer iki türü, T.black ve T.red tükenme tehlikesi altında bulunmaktadır. Sevilen bir türün daha üretilmesine ilişkin düşüncelerimizi paylaşacağız. Elbetteki hedefimiz sadece düşüncelerle kalmak değil, kesinlikle üretilmasine teşfik olmak ve bu konuyu farklı açıdan anlatmak olacak. Sohbetsiz anlatmayacağımdan yine şüpheniz olmasın.

  Tropheus üretmesi zor bir tür olarak bilinir. Acaba neden? Acaba başaramaz mıyız ? Tropheus üretmek isteyen arkadaşlar öncelikle zeki olacak arkadaşlar, bunu neden belirttim?

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu balığı esnaf abilerimizden, isterken, satın alırken zaten kafadan kopuyoruz ve bilinmezliğe sürükleniyoruz. İthal edilen ve tamamen bilinmez bir yavru kolonisi satın alıyoruz. 20 yavru satın alınca tamam diyoruz, büyütüp koloni kuracağımızı düşünüyoruz genelde. Oysa ithal edilen yavruların içinden dişi çıkma ihtimali ise, 20 yavrudan biri dişi çıkarsa çok şanlısınız. Bu balıkların yavruları oldukça büyük boyda anne ağzından çıkar, bu yüzden yavru sayısı oldukça az olur. Bu yüzden balıkları büyüteç ile anüs bölgelerinden inceleyerek erkekleri bize yollarlar. Kimse ekmeğine yağ sürülmesine izin vermiyor malesef.

  Ne yapacağız?

  Aslında yapılacak olanlar belli. Güvenilir bir esnaftan erkek dişi sayısı bilinen kolonilerden size balık getirmesini isteyeceksiniz, bu balığı üretmiş hobici arkadaşların yavrularını hiç düşünmeden satın alacaksınız, bilindik kolonilerden üremiş ve üremeye devam eden kolonilerden erişkin boyda balıklar satın alacaksınız. Yoksa bu yazının gerisini okumanıza gerek yok.

  [​IMG]

  Dekorasyon oldukça basittir. Eğer akvaryum 100 ve 120 cm uzunluğuda ise bir çift için bir köşede iki veya üç taş kullanarak mağra oluşturmak yeterlidir. Eğer akvaryum uzunluğu 150 cm ise tamamen kaya dekoru yerine kumluk alan bırakmak gerek. Çiftleşme alanı olarak tercih edilecektir bu bölge. Çoğu kaynak bu balık için akvaryumu kaya ile doldurmayı önerir ama kayalık arttıkça saldırganlık orantılı olarak artar. Rahat yüzmeleri için geniş bir açık alan bırakmak gerekir.

  Tropheus Beslenmesi:

  Tropheuslar bitkileri algler ile beslenirken yosunlar arasındaki minik kabuklular ile diyeti geniştir. Spirulina gibi zengin gıdalar verilmelidir. En çok tavsiye edilen besleme şekli sindirim sistemlerine uygun gıdaların azar azar ve sık verilmesi şeklindedir. Marul, bezelye diyete sık dahil edilmelidir. Özellikle bezelye lift içerir ve boşaltım sistemini rahatlatır. Bu tropheus için çok önemlidir. Kaliteli kuru yemler ile bu diyet desteklenmelidir. Daphnia veya salamura karides az miktarda zaman zaman verilmelidir.. Eğer beslenme konusunda hata yapılır ve düşük su kalitesi bu hataya eklenirse korkunç hastalığı balıklar değil ama hobici özlemiş demektir "Kabarma" ya da "şişme" ( DROPSY, BLOAT )

  Tropheus Üretim İçin Cinsiyet:

  İlk bakışta dişi, erkek anlamanın yolu yok denecek kadar azdır. Kolonide renk iyi bir gösterge çünkü dominant olanlar ile bastırılmış ve uyum sorunu olanları ayırt etmek zordur. Bu tür kolonilerde bastırılmış bireylerin dişi olduğu çok lanse edilmektedir. Daha fazla dişi edinmeye çalışmak gerçek başarı anahtarı olarak görülebilir. Dişilerin boylarının koloni içinde daha küçük kalabilmesi, ventral yüzgeçlere bakılması, saldırı tutumlarının gözlenmesi ve egemenlik gibi çok sayıda faktöre göre belirleme yapılabilir ama asla güvenmemek gerek. Bu konu türü satın alma sırasında da aynen geçerli. Anüs vent kontrolü kesin cinsiyet ayrımı yapmaya yarar. Kaç esnaf buna müsade eder veya kaç hobici bu bilinç ile satın alma yapar bilemeyiz ama cinsiyet ayrımı net olarak belli bir tecrübesi olanlar tarafından bu şekilde anlaşılabilir. Tropheuslar agresif balıklar ve hiyerarşilerine çok düşkünler, bu yüzden koloni içerisinde istenmeyen balığı akvaryumda tutmanın anlamı yoktur, çıkarılmalıdır. Kaya dekoru 3-4 bölgeye akvaryumu ayıracak şekilde bağımsız dizayn edilmelidir. Bu erkeklerin bölgelerini bilmesi açısından iyidir. Çok bol sığınma alanı, gizlenme yeri yapmalısınız.

  [​IMG] [​IMG]

  Dişi erkek ayrımı yavru kolonilerde anlamak çok çok zor. Sadece ve sadece yapmanız gereken, yavrularınızı büyültürken onları takip etmek ve bir birlerine olan tavırlarını izleyerek kolayaca bu ayrımı yapaktır. Erkek Tropheuslar sadece dişilerin bölgelerine girmesine izin veiri. Üreme konumuna gelmeyen dişi, bu bölgede rahatça hareket edebilmek için, ağzına kum alarak yumurtlamış taklidi yaparlar, tecrübe ile sabittir.

  Tropheus Üreme:

  [​IMG]

  Kolonide en iyi hiyerarşi en az 12 aynı tür balık ile kurulabilmektedir. Bir erkek üç dişi oranı en ideal orandır genel anlamda. Ancak baskın birkaç erkek tropheusa dişi sınırı biçmek zordur. Dişi koloniler için çok önemlidir. Bu açıdan üremeye istekli daha fazla sayıdaki dişiye ne erkek Tropheus ne de hobici itiraz edecektir. Düz bir alanda titremeler ile başlayan yumurtlama aşaması oldukça büyük ve az sayıdaki yumurtaları kum üzerine dişinin bırakması ile başlar. Yumurtaları erkek balık döller ve dişi yumurtaları ağzında toplar. Bu aşamadan sonra bu dişi korumadadır ve baskın erkeğin bölgesine rahatça girer çıkar.Yumurta sayısı balık yaşı ve hobicinin balık bakımıyla orantılı olarak değişir. Kuluçka süresi ortalama olarak 3 haftadır. Tropheus dişilerini genelde kusturulur, kusturmaya her ne kadar karşı olsam da, tropheus erkekleri hamile ve ağzı dolu dişileri son anına kadar kovalamaya devam ediyor. Bu açıdan aşırı hırpalanmalar oluyor. Bu yüzden bu yöntem videoda gösterildiği gibi yapılmalıdır. Yahut donanımlı bir akvaryum daha kurulmalıdır. Akvaryumları büyük tutulmalıdır. Alkanitesi yüksek sulardan hoşlandıklarından sump sistemi çok idealdir. Filtre sistemlerinde kullanılacak bir miktar mercan kırığı ph tamponlamada size çok yardımcı olacaktır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Suyun bu şekilde biyaboldan, mercan kırığından vb malzemelerden süzülerek geçmesi ve boru içerisindeki parçalanması ile elde edilen oksijenin 1/10'ni hava motoru veremez. Bu balıkların oksijen değerini yüksek sevdiğini unutmamak lazım. El oğlu nasıl başarıyor derken, şapkayı biraz önümüze alıp düşünmek lazım. Bu türü malesef karma olarak besleyen arkadaş sayısı da çok fazla, bu hedefimize darbe vuran bir diğer yanlış oluyor. Bazı türleri ile birlikte tutulabiliyorlar, ancak tek tür üretmede başarıyı yakına çekecektir.

  İsimlendirme problemi:

  Doğru şekilde adlandırma zorluğu tür üzerinde sıklıkla yaşanmaktadır. Sizin sahip olabileceğiniz türler ülkemizde malesef sınırlıdır ancak son yıllarda gelişme olduğu gözlemlenmektedir. Türleri belirlemek için aşağıdaki isimlerden faydalanabilirsiniz. Melez veya çapraz döl tutmuş balık mağazalarda zaman zaman görülebilir. Yaygın türleri aşağıda bulabilirsiniz.

  - Dubosi Tropheus - Tropheus mavi saçlı.

  - Tropheus moorii Kasanga - "Kırmızı Rainbow"

  - Tropheus moorii - "Kasalalawe" ya da "Turuncu Spot" veya "Sunset moorii" veya "Mpulungu"

  - Tropheus moorii Altın Kazumba.

  - Chaikita-Tropheus moorii "Blue Rainbow"

  - Tropheus sp. "Moliro" - "Kırmızı kuyruk moorii"

  - Tropheus sp. "Chipimbi"

  - Tropheus sp. "chimba" - "Kırmızı-siyah moorii" veya "Zambia.

  - Tropheus sp. black "Bemba" - "Turuncu moorii", "Alev moorii" veya "Kırmızı Kaiser"

  - Tropheus sp. siyah "İkola" - "Kaiser" veya "Moorii İmparator"

  - Tropheus sp. siyah "Kirschfleck - Bulu Point, cheerry nokta, şeker elma.

  - Tropheus sp. siyah "Kiriza" - "Sarı Kaiser" veya "Kiriza Kaiser" veya "Kaiser II.


  Bu paylaşım tarafımca 'Üretim portalı' için yazılmış olup, size Tropheus üretiminde başarılar dilerim.
   
  halit sirin, Adnanisanur, akvarist ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ynt: Tropheus üretmek

  Abi, olayı çok güzel anlatmışsın.Eline sağlık.Video da ayrı bir hava katmış.Tekrar Tropheusa dönesim geldi :(
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Ynt: Tropheus üretmek

  Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  Bu güzel nadide balıkları ayıptır söylemesi bizim barbunlara - tekirlere benzetirim. :hink: Bıyıkları eksik sadece. :hink: :hink:
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tropheus üretmek

  Tropheus beslemekte gerçekten hoş ve akvarist için sürekli hareket demek. Bunun sebebi ise, koloni içerisine kabul edilmeyen balıkları takip etmek ayırmak gerek ve çıkan balıkların yerine koloni içerisinde ezilmeyecek balık bulmak dikkat ister. Üretilmesi zor bir tür ve yine yavrularını çok kolay değerlendirebileceğimiz değerli bir tür. Konunun özüne baktığımızda püf noktasının sağlıklı bilindik bir yavru kolonisinden erişkin dengeli bir koloni yaratmak olduğunu görüyoruz.
   
 5. taygun

  taygun Guest

  Tropheus üretmek

  Merhaba,

  Temel Hocam'ın dediği gibi, koloni içine sonradan ilave edilen balığın işi gerçekten zor. Çok hırpalanacağı kesin. Bu sorunu bertaraf etmek için, sonradan ilave edilecek balığı birkaç gün sump içinde yaşatıldıktan sonra sumpa koymanın balığın şansını artırdığını bir forumda okumuştum. Doğru mudur bilmiyorum.

  Doğru olmasa bile, uygulandığında zararı olmayacağını düşündüğüm için bu fikri/bilgiyi burada paylaşıyorum.


  Bu arada, her balık koku alır mı?

  Saygılar
   
 6. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Tropheus üretmek

  Temel abi ancak bu kadar kısa bu kadar öz anlatılabilirdi. Senin gibi uzman akvarist abilerimin sayesinde birçok balığın nasıl üretildiğini bu sitede öğrendim. Paylaşım için çok teşekkür ederim.


  Saygılarımla...
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tropheus üretmek

  Tamer abi, Tropheuslar koloni içerisindeki balığın hasta olduğunu hemen anlarlar ve o balığa karşı sergilenen asabi tavır ise, hasta olduğundan koloniyi terk etmeye zorlanmasındandır. Koku alarak hasta olduğunu anladıklarına hiç şüphe yok. Tüm balıkların koku alma konusunu daha geniş araştırmak lazım bence. Dediğin gibi abi, bu türde alıştırma süreci önemlidir. Ancak sump içindeki alıştırma en azından Tropheus için çözüm değildir. Yani koloniye kabul edilmesi ve bu esnada suya alışması için akvaryum içerisinde görüneceği bir hazne veya Dıy bölümünde paylaşımı olan farklı ve basit sistemlerle alıştırmak daha yerinde olabilir.

  Hüseyin yorumun için teşekkür ederim.
  Saygılar...
   
  osman 26 bunu beğendi.
 8. kefal

  kefal

  Mesajlar:
  1
  Tropheus üretmek

  Abi videoyu nasıl izleyeceğiz?
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tropheus üretmek

  Video yeniden düzenlenmiş ve yukarıdaki makaleme eklenmiştir. Bu mesajada videoyu ekliyorum iyi seyirler, başarılar dilerim.

  [google_video=425,350]3962216406831585981&hl=en[/google_video]

  Saygılar...
   
 10. taygun

  taygun Guest

  Tropheus üretmek

  Elinize sağlık. Bu güzel görüntüleri izledikçe hep tropheus yetiştirmeye hevesleniyorum ama akvaryumlarımda dış filtre kullandığım için nitrat sorununu su değiştiremekle çözemeyeceğim için hep vazgeçiyorum.

  Saygılar
   
 11. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Tropheus üretmek

  Ben açamıyorum videoyu problem bendemi videodamı ?
   
 12. taygun

  taygun Guest

  Tropheus üretmek

  Emrah, "play" tuşu gözükmüyor mu?
   
 13. cerko0707

  cerko0707

  Mesajlar:
  3
  Tropheus üretmek

  Çok teşekkürler,ben bunu antalyadaki akvaryumculara söylediğimde bana kıskıs gülmüşlerdi,bende içimden tabi..
  buyüzden antalyadaki akvaryumculardan ne balık alıyorum nede arkadaşlarıma aldırıyorum,benim derdim çevremde trobheus tankı olan yok eğer antalyada tanıdığı olan varsa!!insaflı olan(fiyat yönünden) ender072999@hotmail adresimi eklesin lütfen...teşekkür ederim.
   
 14. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Tropheus üretmek

  İlan bölümümüzü şablonu kullandığınız takdirde daha çok kişiye ulaşabilir - ulaşılabilirsiniz.

  Saygılar
   
 15. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Tropheus üretmek

  Abi üretmesi zor olarak bilinir ama hiçde zor değildir.Üreme konusunda tek dezavantajı az yavru vermesi.Profesyonel değilseniz buda bir avantaj bile sayılır.Ne öncesinde nede sonrasında Tropheuslar kadar zevk veren,kendine bağlayan bir türde beslemedim bunuda belirteyim.
   
 16. taygun

  taygun Guest

  Tropheus üretmek

  Serdar Bey,

  Merhaba. Anladığım kadarıyla siz bu türü yetiştiriyorsunuz? Dış filtre mi yoksa sump mı kullanıyorsunuz?

  Teşekkürler
   
 17. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Tropheus üretmek

  Bu tropheuslar beni kendimden geçirdi resmen. Yahu yem yemesi, hareketlilikleri, insanlara yakın durması ne bilim gerçekten çok sevecen balıklar. Yorulmak nedir bilmeyen bir tür.

  Bende 7 adet chimba var. Kırmızı siyah renkli enfes canlılar.

  3-4 ay malawi besledim boşuna vakit kaybetmişim.

  Bu balığın birkaç handikapı var ya da handikap demeyelim, dikkat edilmesi gereken bazı yönleri var:
  - Koloni kurulurken erkek dişi oranına çok dikkat edilmeli.
  - Akvaryumda girip çıkacakları, oyun oynayacakları delikler mağaralar olmalı.
  - Taze ve bol oksijenli suyu sevdikleri için -hangi balık böyle suyu sevmez- haftalık su değişimi yapılmalı.
  - Üremeleri için sabırlı olunmalı.

  Aklıma gelenler bunlar.

  Tamer abi bende dış filtre ve çok güçlü bir iç filtre var.
   
 18. taygun

  taygun Guest

  Tropheus üretmek

  Teşekkürler Hasan. Ben de senin balıklardan beslemek istiyorum da herkes "sump olmalı" diyor. Sump'ın sesinden çekiniyorum rahatsız olurum diye.

  Filtrenin marka ve modeli nedir?

  Teşekkürler
   
 19. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
 20. taygun

  taygun Guest

  Tropheus üretmek

  Ex 700 mü? aha:gif Ben onu 100 litrelik canlı doğuran akvaryumunda kullanıyorum. Senin trop.lara ne yapsın Ex 700? Çok şaşırdım doğrusu. saat:gif .8. Peki akvaryumun kaç litre?
   

Sayfayı Paylaş