1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus İkola Dişi erkek Cinsiyet

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde BariSCiL tarafından 14 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. BariSCiL

  BariSCiL

  Mesajlar:
  2
  Merhaba.Benim sorum şu: Tropheus Ikola türü balıkların cinsiyet ayrımı nasıl olur neye göre belirlenir?
  Mümkünse resimli olarak yardımcı olursanız sevinirim...
  Sağlıklı akvaryumlar...
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tropheus

  Gerçekten zor bir istekte bulunmuşsunuz.Tropheus gibi cinsiyet ayrımı zor olan bir türde fotoğrafta yanıltıcı olacaktır. En kesin cinsiyet ayrımı anüs vent kontrolü ile yapıılabilmektedir.Bu uygulama dışında cinsiyet ayrımının en kolay yolu gözlemdir. Akvaryumdaki genel davranışları kısa sürede belli edecektir. Erkekler sadece dişilerin genelde bölgelerine girmesine izin verir. burda:gif Bazı dişiler erkek balığı sakinleştirmek için zaman zaman ağzına kum alarak yumurta var nımarası yapabilir. Bunları gözlemlemek aslında ciddi boyutta fikir verebilir size. Aynı zamanda ve aynı boyda aldıgınız tropheuslarda hızlı gelişim gösterip hızlı boy atanların erkek olma ihtimali yine yüksektir. burda:gif
   
 3. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Tabiki en doğrusu Temel Hocamın dediği yöntemdir.Bu fark sizi statü durumuna göre yanıltabilir.İkola diğer Tropheus türlerine göre kolay cinsiyet ayrımı yapılabilen bir türdür .Kimlik bilgilerinizi doldurursanız size hitap etmemiz daha kolay olacaktır.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
 4. BariSCiL

  BariSCiL

  Mesajlar:
  2
  Pardon unutmuşum.Şimdi doldurdum bilgileri.
  Ben bu işe biraz ortadan girdim gibi oldu.Canlı doğuranlardan sonra chicled türlerine direk tropheusdan başladım.Şuan 2 tankım var büyük olanda 3 adet tropheus (Ikola), küçük tankımda da 3 sarıprenses 3 yunus yavrusu var.Onları sadece biraz geliştirip geri vericem akvaryumcuya.Esas amacım tropheuslar konusunda ilerlemek.Forumda verdiğiniz bilgileride sıksık okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.Yardımlarınız içinde çok teşekkür ederim...
   
 5. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Tropheus

  Bişey daha öğrendik. Paylaşım için teşekkürler.


  Saygılar...
   
 6. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.008
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Tropheus

  Tropheus cinsi balıklarda cinsiyeti ayırmak oldukça zordur. Erkekler ve dişiler birbirlerine çok benzer.Erkeklerin çeneleri dişilere oranla daha çıkıktır . Dişilerin üreme organı erkeklerin üreme organından daha büyüktür. Ufak boylarda cinsiyeti ayırmak imkansızdır.Balık satıcıları biz ayırırız derlerse bile inanmayalım.Belli bir boydan sonra anüs vent kontrolu yapmak daha sağlıklıdır.
  http://img402.imageshack.us/img402/4199/cinsiyetayrmre21.jpg
   
 7. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.008
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Büyük akvayumunuz kaç litre ? Resmini paylaşırsanız sevinirim bir de tropheuslar koloni balığıdır troplarınız yavru ise ekleme yapmanızda fayda var ilerde damızlık altı olduklarında balık eklemesi yaptığınızda sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz sağlıklı balıklar.
   
 8. taygun

  taygun Guest

  Tropheus

  Tropheuslarda sırt yüzgecinin sivri ve yuvarlak bitmesi gibi bir şey var mıdır. Diğer bazı balıklarda erkeklerin sırt yüzgeçleri sivir dişilerin ise yuvarlar ya da oval biter.

  Saygılar
   
 9. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.008
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Tropheus

  malawi türlerinde bu mümkün ama tropheuslarda bu ihtimal malesef tropheus türlerinde 6 cm'den sonra cinsiyet ayrımı yapmak daha kesin sonuç verir saygılarımla..
   
 10. taygun

  taygun Guest

  Tropheus

  Teşekkürler İsmail
   

Sayfayı Paylaş