1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus İlk Ölüm

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde hasanacar tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    13 adet F0 Golden Kazumba edindim bir yerden. Tanesi 120 lira. Epey pahalı. Volkan Hocamın (atlantisprensi) tabiriyle parasız alınca kıymetini tam anlayamıyorum. Neyse gözleri pörtlemiş bir balıkla birlikte iki adet de yem yemeyen toplam 3 sorunlu balık vardı. Gözleri pörtleyen ileri derece bloat oldu sanırım. Volkan Hocamla 20 litre suya yarım Clout ölçüsünde tedaviye başladık. Gözleri pörtlemiş olanı 24 saat içinde yana doğru kıvrılarak ikiye katlanmaya çalışmış bir vaziyette zeminde ölü şekilde buldum. ağla: Diğer iki balık halen tedavi altında.

Bir süre beslediğim balıklar olsaydı akvaryumun genel durumlarını kontrol ederdim ama balıklar geldiğinde sanırım sorunluydu. Velhasılıkelam moralim bozuldu biraz. Ne yapsam diye düşünmekteyim. Diğer iki balık umarım ölmez.

Tropheus beslemek isteyen arkadaşlar F0 balıklarda çok dikkatli olmalı.

em32.gif

2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan hocam geçmiş olsun

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tropheus İlk Ölüm

Geçmiş olsun Hasan. Balıklar yem alıyorsa buna sağlam olanlarda dahil olmak üzere çözümün başta bezelye ve sarımsaktır. Aksi halde Takashi Amano'yu akvaryumuna atsan çözüm olmaz. burda:gif

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan hocam geçmiş olsun gerçekten üzüldüm.Umarım diğer hasta olan balıkları kurtarırsınız.Diğer balıklarıda iyi gözlemlemenizi tavsiye ederim .

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Tropheus İlk Ölüm

Geçmiş olsun abi.

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan hocam Clout tedavisinde Epsom Tuzu/Kaya Tuzu karışımının faydası olacağı düşüncesindeyim..Epsom tuzu , doğal bir müshildir ve bloata yakalanmış olan balığın karnındaki şişkinliğin inmesine katkı yapacacaktır.

7. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus İlk Ölüm

Bezelye kaynıyor şu an.

Kaya tuzu uygulaması nasıl ve ne ölçüde olacak İsmail Bey?

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tropheus İlk Ölüm

Başın sağolsun Hasan Hocam...

Balığın ölümünde adapte olamamasının mı rol oynadığını düşünüyorsun? Hani F0 olduğu için... Yoksa başka bir teori de var mı? Hastalık gibi...

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus İlk Ölüm

Her iki tuzu da %50 - %50 oranında karıştırın ve bu karışımı her 10 galon ( yaklaşık 38 lt ) akvaryum suyuna karşılık olarak bir avuç dolusu miktarda at hocam sırf kaya tuzu değil yalnız epsom tuzu diğer adı ile ingiliz tuzuda deniliyor .İstersen ilk önce hasta olan balıklar haşladığın bezelyeyi ver yerlerse bu dediğim tedaviyi en son çare olarak yaparsın.

10. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus İlk Ölüm

Abdullah abi, balıklar geldi ve bir balığın gözleri pörtlekti. Ne zaman ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Volkan Hocamla Cloud tedavisine başladık dün. Ama kurtaramadık. Diğer balıklar sadece yem yemiyor.

F0 balıklarda sorun bol oluyor. Yem yememe, bloat olma vs.

---------

Derdi paylaşan tüm dostlara teşekkürler.

--------

İsmail Bey Epsom tuzu nerden bulurum bilemiyorum.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan hocam orda bulabilirmisin bilmiyorum istersen eczanelere bi sor ingiliz tuzu olarak belki olabilir

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tropheus İlk Ölüm

Kim ne der bilmiyorum ama bence bir balık akvaryuma girdiği ilk yem yemiyorsa kesinlikle adaptasyona girmiştir... Sana gelmeden önce de eğer el değiştirdiyse gözleri pörtlek olan daha önceki mekanında adaptasyonu atlatamamış demek olabilir... Bence yapman gereken sadece sabredip adapte olmalarını beklemek ama hani verdiğinde yerlerse bezelyenin bir sakıncası olmaz...

Ancak kaya tuzu adapte olmaya başlamışlarsa süreci başa sarabilir dikkatli olmak lazım...

Aslında her ne cins olursa olsun akvaryuma ilk girdiğinde ölen/hastalanan balıklarda problem adaptasyondur... İç parazit, dış parazit, bloat, dropsy, kuyruk erimesi/çürümesi, vesaire daha sonra karşılaşılabilecek problemlerdir...

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan hocam Bezelyeyi verdikten sonra gelişmeleri bekliyoruz.Tadevide ayrı bir tankta yapıyorsan fazla ışık olmasın balıklar daha fazla sterese girebilir.Birde suyu iyi havalandır tedavi için ısıyı arttırdığın için suda oksijen azalacaktır.

14. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Tropheus İlk Ölüm

Geçmiş olsun Hasan Hocam. Okuduklarım, gördüklerim kadarıyla F0 tecrübesi oldukça farklı oluyor hobici için.
    Umarım rahatsız olan 2 balığınız sağlığına kavuşur.

15. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus İlk Ölüm

Tavsiyeleriniz ve iyi temennileriniz için teşekkür ederim.

16. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan Hocam başın sağolsun. Belki diye denedik ama haberlerde söylendiği gibi yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı. Hocam diğerleri yem yerken yeme flagyle emdir ve yedir. Yarım flagyl tableti erit bir fincan suda yemleri 10 15 dakika emdir suyu sonra ver. Bunu ayda bir falan önleme amaçlı da uygulamak lazım. Ben yaptım. Zira yem yememeye başladığında iş çok daha zorlaşıyor. Mesele baştan bloutu engellemek. Bezelye, ıspanak, flagyle önemli yardımcı bu hususta. Bezelye de yerlerse çok güzel olur. Yem yemeyen 2 hayvana clout ve tuz tedavisine devam et.

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tropheus İlk Ölüm

Kırmızı için +1...

Ancak hastalığın bloat olduğundan emin olunması lazım... Bloat değil sadece adaptasyon sıkıntısı ise hayvanı kendi haline bırakmak ve eğer yerse diye yemlemek tek yol... Tuz kesinlikle adaptasyona giren hayvana verilmemeli... Hayvanın bulunduğu su şartı mümkün olduğunca değiştirilmemeli ki adaptasyonu sürekli başa sarmasın...

Bu arada adaptasyona giren ve bu sırada çok hırpalanan balıklarda daha sonra bloat, dropsy, vesire bir ton hastalık birden patlayabilir de, o ayrı...

Hasan Hocam tekrar başın sağ/geçmiş olsun...

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan abi geçmiş olsun abi. Kaybın için üzüldüm. Ama sağlık olsun.

19. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Tropheus İlk Ölüm

Geçiş olsun Hasan hocam, çok üzüldüm bende bir tane kayıp verdim troplardan, balığın hiçbir sorunu yoktu sabah ölü olarak buldum yemde yiyordu ama ölü olarak buldum. :( mız mız:gif Tekrar'dan geçmiş olsun.

20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus İlk Ölüm

Hasan hocam son durum nedir ? gelişmeler hakkında iyi haberlerini bekliyoruz.

Sayfayı Paylaş