1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Akvaryumu biotop yardım

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde Trofeus tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Trofeus

Trofeus

Yer:
    Samsun
    İsim:
    Adem Özdemir
    Merhabalar,

Üstadlara sormamda fayda oldugunu dusundugum icin yeni bir tropheus biotip akvaryumu kurmak istiyorum ve nasil baslamak nasil bir akvaryum hacmi kullanmam gerektigini ve isiklandirma olusum safhasi neler bana yardimci olur musunuz? Şimdiden cok tesekkurler.

Aklimdaki alttaki resim gibi dusunuyorum. Kullanmam gereken kayalari kumu hakkinda bilgi verir misiniz?

wp000759.jpg

wp000759.jpg

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ekteki fotoğraflar gayet güzel bende beğendim. Biyotop akvaryum kurulumu doğal ortama ait unsurları taşıyan akvaryum olduğu için burada bunu yapmak güç ama güzel bir taklidi yapılabilir.

Bol oksijen sağlanmış, tabanında karma irilikte kullanılmış mercan kumu ve ekteki görüntüde olan kayalar ile dekore edilmiş bir akvaryum güzel olur. Bu kayaları taş dünyası veya dekoratif taşlar satan her yerde bulmak mümkün.

İmkan varsa mümkün olduğunca büyük ve sump sistemli akvaryum öneririm.

3. Trofeus

Trofeus

Yer:
    Samsun
    İsim:
    Adem Özdemir
    Sump malzemelerim hazir sadece akvaryum ebati aklima takiliyor simdi 120×60×60 yapsam nasil olur 100×40×50 sump olsa ? Ic aksam en son dusunuyorum sumptan once yosun olusumuna nasil baslamaliyim ?

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Adem bey;

Akvaryum ölçüsü olarak yükseklik 50 cm yeter,burda önemli olan uzunluk 125 cm ve üzeri her zaman iyidir.Nedeni ise Tropheuslarda hiyerarşik düzen çok önemlidir.Koloni balığıdır ve baskın erkek bölge edinir ve düzen bu şekilde devam eder.Akvaryumda dekor her zaman iki ayrı bölge yapılıp orta kısım boş bırakılması iyi olur.Baskın erkek tek kaya dizaynında komple sahipleneceği için diğer pasif erkek ve dişileri kabul etmeye bilir ve diğer türler strese girebilir.Işıklandırma olarak dün ışığı yeterli olacaktır.Tropheus türleri mavi ve kırmızı ışıkları çok sevmiyorlar ve stres yapabilirler.Kum olarak 0,5 mm silisveya quartz uygun olur.:)

Trofeus bunu beğendi.
  5. Trofeus

Trofeus

Yer:
    Samsun
    İsim:
    Adem Özdemir
    Peki yazdığım ölçülerin sadece yüksekliğini 50 yaptıktan sonra sump için kullanacağım akvaryum idealmi ?

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Olur Adem bey:)

Trofeus bunu beğendi.
  7. Trofeus

Trofeus

Yer:
    Samsun