1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde atlantisprensi tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Merhaba dostlar. Sizlerle tropheus akvaryumumun kuruluşunu paylaşmak istiyorum. Öncelikle akvaryumumuzu yaptırdık. 150-60-60 ölçülerinde sumplu güzel bir akvaryum. Akvaryumcum her ne kadar Sista marka slikonla yapıldı bu akvaryum su doldurup boşaltmana gerek yok direk kur akvaryumunu dese de akvaryumun içinden nefes alınamıyordu. İnsanın genzini yakıyordu. Ben bir nefes alamıyorsam balıklar nasıl rahat eder bunda diye kendi aklıma uydum ve önce hiçbir şey yapmadan akvaryumu sadece suyla doldurdum. 3 avuç kaya tuzu da eklemeyi ihmal etmedim.

  Ertesi akşam baktığımda o geniz yakan koku gitmişti. İyi ki doldurmuşum dedim.

  [​IMG]

  Daha sonra iyice yıkanmış kalsiyumlu kumları akvaryuma yerleştirdim. Kumları çok iyi yıkamışım zira kum akvaryumda hiç bulanıklık yapmadı. Kum olayını çok düşündüm. Zira kum özellikle tropheuslarda önemli. Suyu sertleştirmede destek olması gerek. Mercan kırığı pahalı olduğu için 25 kilosunu 60 liradan kalsiyumlu kum aldım. Ayrıca bunun suyu daha çok sertleştireceğine inandım.

  [​IMG]

  Ve bir gün sonra akşam akvaryumu kurmaya başladım. Önce kumlar güzelce döşendi tabana.

  [​IMG]

  Sonrasında sıra akvaryumu doldurmaya geldi. Benim sıkıntım akvaryumun biraz geç teslim edilmesiydi. Akvaryum geç teslim edilince balıkları aldığım Kayseri'den Lütfullah kardeşim epey bekledi beni ve sonunda akvaryumun gelmesinin ardından bir hafta içinde balıkları almam gerekti. Tabiki akvaryumun hazır olması da... Onun için sistemi hızlandırmam gerekiyordu. Suyun dinlenmesi için bekleyemezdim. Ben de suyu arıtarak doldurdum. Arıtma cihazı aldım 50 liraya. bütün suyu onunla doldurdum. Direk olarak klordan kurtulmuş oldum böylelikle. Daha sonra da su değişimlerinde suyu dinlendirmek zorunda kalmayacağım. Suyu doldururken sürekli evde en büyük tencerelerde su kaynatıp akvaryuma döktüm. Dedim ya ısınması için de bekleyemezdim. Akvaryumu doldurduktan sonra en önemli araçlardan 250 ml Aquatan'ın yaklaşık 200 ml'sini akvaryuma döktüm. Geri kalanı balıkların geldiği zamana ayırdım. Zira Aquatan sadece suyu hazırlamaz. Balıkları yatıştırma işlevi de görür. (B vitamini sayesinde.) Aquatan'ı dökmemin ardından yaklaşık 6 saat sonra akvaryuma nitrevic, sumpıma da üretimhanemizden getirdiğim bakteri kültürünü döktüm. (Pipo filtreyi akvaryum suyuna yıkayarak elde ettim bunu.) Ve akvaryuma çürümekte olan bir marul parçası salladım. Zira sistemdeki amonyak bakterileri için amonyak lazım. Bunu ise çürümekte olan biktiler, balık dışkıları yahut yemler sağlar. Sumpa da karbon kömürü koydum. Karbon kömürü zararlı kimyasalları bünyesinde toplar.

  [​IMG]

  Bu halde cuma gününe kadar bekledim. Tropheuslar biliyorsunuz çok pahalı ve narin balıklar. Riske atamazdım. Bizim ufak malawi hamsilerinden 9 tanesini akvaryumun hazır olduğuna inandığım cuma günü akvaryuma saldım. Akvaryumda hiçbir sorun olmadığını balıkların gayet rahat olduklarını görünce rahatladım. Zira işin en zor yanlarından biri belki en zoru sıfır akvaryum kurulumu.

  [​IMG]

  Bu keratalar troplarımı alacağım pazar gününe kadar bomboş akvaryumda keyif çattılar. Pazar günü gece 1.30'da balıklarım geldi. Uyku sersemi kalktık gittik. Ve ta taaa! Asker yolu bekler gibi beklediğim troplarım karşımdaydı. 20 dişi 7 erkek tropheus red rainbow. Balıkları akvaryuma koymadan önce kalan yaklaşık 50 ml Aquatan'nı akvaryuma ekledim. Ayrıca 2 adet Bemiks b vitamini döktüm içine.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Balıkların bulunduğu kutudan su alıp, akvaryumdan su ekleyerek yaklaşık 1.30 saat sonra balıkları akvaryuma ekledim. Evde balıkları rahatsız edecek kimse olmadığı halde (Yakında epey rahatsız edilecekler, Musab'ımın yani oğlumun büyümesini bekliyorlar :D ) yine de ne olur ne olmaz diyerek akvaryumu örttüm.

  [​IMG]

  Ertesi gün işten geldiğimde balıkların gayet rahat olduklarını, ışık tarafında yüzdüklerini görünce örtüyü kaldırdım. İlk başlarda biraz korktular ben de son derece yavaş hareket ederek, üzerimdeki siyah eşofmanı çıkararak (Hayvanlar siyah renkten korkarlar) yanlarına pek yaklaşmayarak sorun olmasını engelledim. 2 gün boyunca yem vermedim. 2. günün akşamında az bir şey yem attım ve çok akıllı hayvanlar olduklarını gördüm. Benden korkan hayvanlar yem atmamdan sonra bir daha korkmadılar ve benden hiç çekinmediler. Akvaryumda sorun olmadığını balıklarımın çiftleşmeye başlamasından anladım ve son derece memnun oldum. Bir dişimin bugün ağzının dolu olması da beni ayrıca memnun etti. (Eğer ki ağzına kum doldurmadıysa. Troplar yapar bilirsiniz. :D ) Sumpun içindeki motoru güç kaynağına bağladım bu sabah ve iyi ki geç kalmamışım bugün 1 saate yakın elektrikler gitti. Böylelikle ne bakteriler ne balıklar için endişe etmeme gerek kalmadı.

  Gelelim akvaryumumuzdan kareler paylaşmaya. Dostlar maşaallahlarınızı lütfen esirgemeyin. naz:
  Bu kurulumda benden yardımlarını esirgemeyen, sürekli akvaryumumla ilgilenen CİROL'A (İSMAİL BEYE) SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Fotolar alelacele çekilen fotolar olduğu için yakında daha güzel fotoğrafları paylaşacağım sizinle.
   
  james_34 bunu beğendi.
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Ellerine emeğine sağlık Volkan bey çok güzel görünüyor. em34:

  Yalnız iç filtreyi neden koydunuz? .8.
   
 3. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Suyu hareketlendirmesi için. Bilirsiniz troplar hareketli suyu severler. Ayrıca kaba pislikleri tutması için de...
   
 4. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Tahmin ettiğim gibi, sumpın çıkış borusu ilede suda akıntı oluşturabilirdiniz. Görüntüyü bozmamış olurdunuz.
  Bu arada tankınız muhteşem.
   
 5. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Volkan bey tebrik ederim çok bilinçli ve çok güzel bir akvaryum kurulumu yapmışsınız. em34: Balıklarınıza 41 kere Maaşallah olsun hepsi birbirinden güzel ve sağlıklı görünüyorlar. naz: Volkan bey bu calsiyumlu kum nasıl birşey ? Bildiğimiz kuvars kuma benzettim. .8.
   
 6. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Olcay Bey kuma yakından bakınca sarı ve beyaz tanelerden oluştuğunu gördüm. Yani direk kalsiyumdan oluşmuyor. Sanırım kalsiyumu karıştırmışlar kuma. 8.5te sabitliyormuş suyu. Mercandan daha ucuz, görüntü olarak da çok hoşuma gitti, çok tatlı bir rengi var. Tavsiye ederim.
   
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Peki fiyatı nedir acanba bu kumun ? Sormamdaki amaç bu kum deniz akvaryumlarındada kullanılabilirmi acaba onu merak ettim nasıl bir kum acaba? saat:gif Yakında kuracağım 450 litrelik deniz akvaryumu için epey bir kum ihtiyacım olacak. Mercan kumu pahalı olduğu için altarnetifler arıyorum. dön:gif
   
 8. İmparaToR

  İmparaToR

  Mesajlar:
  53
  İsim:
  SeRCaN KaRaCa
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Emeğine sağlık Tropheus lar ve Tank' ın süper. naz: Murat bey' e katılıyorum sump' un cıkış borusundan akıntı verebilirdiniz ve görüntü bozulmamış olurdu. Paylaşım için saol


  Sağlıklı Balıklar ;)
   
 9. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  25 kilosu 60 lira. Pahalı gibi görünüyor ancak suyun sert olması gerekiyordu troplar için. Yumuşak suda ya da sürekli sertliği dalgalanan suda rahat edemezler diye paraya kıydım ve aldım. Dediğim gibi çok tatlı bir rengi var. Kesinlikle tavsiye ederim. Mercan kumunun 25 kilosu 85 liraya falan geliyordu sanırım.


  Sumpun çıkışı belli bir hareket sağlıyor ancak dediğim gibi suyun daha hareketli olması, daha fazla oksijen olması, bazı pislikleri tutması için koydum. Ancak dediğinizi düşüneceğim. Çıkarılabilir.
   
 10. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Volkan hocam, tebrikler ve başarılar. Kurulumda bana göre gereksiz bazı işlemler (marul, pipo filtreden bakteri taşıma vs) olsa da balıklar mutlu ise sorun yok ;) Umduğuna ulaşırsın inş.

  [​IMG]
   
 11. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Hayırlı olsun Murat abi, akvaryumda tropheuslarında çok güzeller maşallah. naz: naz: Umarım bol yavrular alırsın, birazdaha oval kaya eklersen süper olur diye düşünüyorum. saygılar:gif
   
 12. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Sağol Hasan Hocam. Bakteri taşıma ve marula niye gereksiz dedin anlamadım. Nitrevic'in bir kutusu 9 lira. Hepsini dökün daha sonra bir hafta boyunca her gün nitrevic ilave edin diyor açıklamasında. Gidip 1-2 kutu daha almaya ne gerek var? Sonuçta aynı şey. Ben bakteri kültürünü ekerek aynı işlemi yapmış oldum. Marul olayına gelirsek. Yeni kurulmuş akvaryumda amonyak olmayacağı için amonyak bakterileri ölecek, ardından da nitrit üretilemediği için nitrit bakterileri ölecektir. Yani akvaryum ölecektir. Akvaryumun bakteri döngüsünü çürümekte olan bir bitkiyle, yahut yemle başlatılır. Hasan Hocam bildiğin bir şey varsa ya şimdi konuş yahut sonsuza kadar sus :D
   
 13. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Volkan hocam hayırlı olsun canavarların maşallahı var.Bir nebze yardımım dokunduysa ne mutlu bana :) tank kurulumu güzel fazla kaya koymaman şuan yerinde .Balıkların adaptasyon sürecini anlatsın daha sonra dekorda düzeltmeler yaparsın.Sağlıklı ve bol yavrular alman dileğiyle.

  [​IMG]
   
 14. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  naz: naz: naz: Maşallah Volkan bir akvaryum ancak bukadar sade ve bu kadar keyifli olur bayıldım valla :heyo:
   
 15. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU (YENİ RESİMLERLE)

  Yeni resimleri paylaşayım dostlar. Bakalım beğenecek misiniz?

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  james_34 bunu beğendi.
 16. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Hocam gerçekten başarılı bir kurulum oldu. Hafta sonu nasipse gelip göreceğim. Tropheus kendine sahibini aşık eden bir tür. Beslemeyen bilmez değil mi?

  naz:

  naz:
   
 17. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  İnşallah sorunsuz bir şekilde ilerler süreç hocam. Keratalar çok tatlı. Beslemeden önce bu kadar tatlı olduklarını tahmin etmiyordum. Hele kafa ve ağız yapısını çok sevdim. Ağızlarından öpesim geliyor sağol.gif :D
   
 18. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  419
  Volkan abi merhaba kurulumunuz hayırlı uğurlu olsun balıklarınızın maşallahı var naz: naz: Akvaryumunuz ve balıklarınız gerçekten çok güzel naz: naz: Titiz ve sağlıklı bir kurulum olmuş :) Ben bu yaptığınız kurulum işlemlerinin çoğunu yeni duydum .Aquatan ve Nitrevic benzeri şeylerin pek gerçekçi olduğuna inanmıyorum ...Yani eğer Nitrevic in üzerinde yazan şeyler gerçekten doğruysa ve bu işlemler sizin yaptığınız gibi yöntemlerle yapılabiliyorsa gerçekten tebrik ederim cünkü Nitrevice gerek kalmadığı acık ve net ozaman...Aquatanda bulunan B vitamini balıkları rahatlattıgını yazmıssınız , Aquatanın bunu biraz abarttığını düşünüyorum ,B vitaminleri aslında suda çözünen bir vitamin grubudur yani sinirleri dinlendirdiği dogrudur ama bu vitaminin sinirlere etkisi olması için ağaz yoluyla alınması ve sindirilmesi gerekir .Sinir sistemini başka türlü etkileyemez.Ben veterinerlik okuyorum biz B vitamini gruplarını kullanırken bu şekilde kullanıyoruz.Yani eğer Aquatanda kullanılan formulde B vitamini grupları suda tam olarak çözünmeden balıkların agızlarından midelerine gidiyor ve ordan sinir sistemine etki yapıyor ise muthiş birşey :) :) Ama bence bu malesef imkansız.

  Umarım balıklarınızın yavrularını ve gelişimlerinide görebiliriz :cicek: tekrar maşallah naz: naz:
   
 19. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  TROPHEUS AKVARYUMU KURULUMU

  Görkem'cim öncelikle teşekkür ederim akvaryumumu beğendiğin için. Şimdi o söylediğim pipo filtreden bakteri kolonilerini almakla nitrivec arasında hiçbir fark yok. Bir fark var biri 9 lira biri beleş. :D Ancak aquatan kullanılması özellikle benim gibi acelesi olanlar için şart. Eğer ki gün kısıtlaman yoksa aquatana da gerek yok. Suyu bütün sistemi çalıştırarak dinlendirirsin. Sonrasında da 2-3 gün sonra bakteri kolonilerini ektin mi olay biter. Ancak benim acelem olduğu için aquatan kullandım. Yalnız acelesi olmayanın da şart olmamakla birlikte aquatan kullanması iyi olur. Zira sudaki zararlı maddeleri nötralize ediyor. Ama akvaryumun 5 şartından biri mi, değil tabiki. B vitamini olayında ise suda çözüldüğünü, çözülmediğini, direk verilmesi gerektiğini senin kadar ayrıntılı bilemeyiz tabiki. Ancak bizim bildiğimiz b vitamini canlıları sakinleştirir. Hayvana direk veremeyeceğimize göre ilk geldiğinde mecburen suya dökmek zorundayız. Sudan bir damla su yutsa sanırım o da ona yeter. Benim hamsiler hiç panik yapmadılar, son derece rahattılar. Bunu b vitaminine bağlıyorum. Tartışılmalı tabiki bu konu.
   
 20. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  419
  Volkan abi ozaman insanların Nitrivece para vermesine gerek yok...Acıkcası Nitrivecin içindeki maddeleri bilmiyorum ama yöntem buysa gerek kalmadı :) :) :)
  Aquatanın içindeki hangi madde sudaki zararlı maddeleri nötralize ediyor ve en önemlisi bu madde sudaki zararlı maddeleri yararlılarından nasıl ayırıyor?Bence araştırılması gereken konu bu .O maddenın adı varsa kutusunun üstünde ben zevkle araştırabilirim..
  Volkan abi balıkların sudan birazcık yutma olayı olmuyor B vitamini balıkların hiçbir yerine giremiyor ,malesefki böyle...Ben daha önce Aquatan kullanmadım ama geçekten sakinleştiriyorsa formülde kesinlikle B vitamini grupları haricinde başka uyuşturucu maddeler vardır .Çok uzun tartışılması gereken konular bunlar...Bence bu iki ürün hobiciyi rahatlattığı için gerçekten başarılılar oyüzden kim yaptıysa ellerine sağlık :cicek:
  :hepiniziseviyorum: kıvır:gif
   

Sayfayı Paylaş