1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus akvaryumuna deniz kumu olurmu ?

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde (moliro) tarafından 26 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. (moliro)

  (moliro)

  Mesajlar:
  28
  İsim:
  ibrahim karabay
  Selamlar;

  Tropheus akvaryumu kuracak bir arkadaş. Antalya'dan deniz kumu getirtmiş parasının yettigi kadar mercan kırıgı ve kuvars kumu karıştıracak sizce uygun mudur ?
   
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Bunu anlamanın en iyi yöntemi, bir avuç kumu güzelce yıkadıktan sonra, üzerine tuz ruhu dökmek. Köpürüyor ise olmaz.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz kumu kullanılabilir, silis kum olduktan sonra ince deniz kumu zaten olur. Kum katman kalınlığı önemli bu konuda. 3 cm cıvarını geçmemeli.
   
 4. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  İbrahim kardeşim şu arkadaşını bizin portalımıza yönlendir ekipman ve malzemeleri paylaşsın biz gerisini hallederiz;).Kum olarak 0,5 mm kalınlık bence en idaeli çünkü tropheuslar kumla oynamayı sevenler ve ağızlarına aldığı kumu solungaçlardan bırakırlar bu nedenle kum kalınlı ince olmaladır.
   
  ogiler bunu beğendi.
 5. cetin35

  cetin35

  Mesajlar:
  53
  İsim:
  Omur Cetin
  Selam
  Bence aragonit kum kullanman iyi olur uzun bi süre araştırdıktan sonra buna karar vermiştim.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Argonitte güzel bir seçim olur. Tabi deniz kumuna yönlenme sebebi maddiyat olabilir bilemiyorum ancak argonitten çok güzel tropheus akvaryum tabanı olacağını düşünüyorum.
   
 7. (moliro)

  (moliro)

  Mesajlar:
  28
  İsim:
  ibrahim karabay
  Aynen Temel abi maddiyat yüzünden.
   
 8. cetin35

  cetin35

  Mesajlar:
  53
  İsim:
  Omur Cetin
  Selam. Bence hobide fazla ucuza kaçmamak gerekiyor 300 litrelik bir tank yerine 200--150 litre gibi yaparak çözülebilir kanaatindeyim..
   
 9. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Benim anlayamadığım sonuçta tropheus, tatlı su canlılarında fiyat olarak pahalı balıklara o kadar para veriliyor ama isteklerinde kısıtlama yapılıyor.Sonuç ya hastalık belirtileri ve kayıplar yada sık söylenen neden yavru alamıyorum ve renklerini sergilemiyorlar.Arkadaşının bana göre yapması gereken farklı malawi türleri vs devam etmesi ve kendini toparladıktan sonra uygun ekipmanlarla kurulum yapıp tropheus'a başlaması tabi sonuç olarak buna karar verecek olan arkadaşın.
   
 10. (moliro)

  (moliro)

  Mesajlar:
  28
  İsim:
  ibrahim karabay
  Konununda en başında dedigim gibi kurmadı kuracak siz ne yazarsanız bende aynısnı iletiveriyorum . yaşı benden 1 , 2 yaş büyük ama bilgisayardan pek anlamıyor.
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Elbette amaç en uygun kuma yönlendirmek ama sonuçta tür bazı hassasiyetleri olan bir tür. Satıldığı rakamlar da az değil aslında. Böyle olunca önemli bir yer olan tabanı iyi hazırlamak gerekir. Olmaz değil bu alternatifler ama sonuçta risk barındırıyor.
   
 12. Deniz YILDIZ

  Deniz YILDIZ

  Mesajlar:
  131
  İsim:
  Deniz YILDIZ
  İlk yorumumu bu konuya yazmayı uygun buldum.:). Öncelikle verilen cevaplardan başlayayım. Bir ASLA ama ASLA akvaryum ölçülerinden fedakarlık olmamalı!. Minimum 350 ltrelki ve 120 cmlik akvaryum başlangıç için en idealidir. Bunun altındaki her oran sorunların oluşmasında etken olacaktır. Hele ki bu balıklar anaç boyda olursa. İki tuzruhunu içinde Ca içeren neye dökerseniz dökün köpürür. Bu sadece ağır metal barındırdığını gösterecek bir yöntem olmamaktadır. Buna genelde parlak parlayan kayaların kullanılmaması bir diğer yöntemdir. Taş fosil kaya olmadıkça pahalı bir mal değildir. Avrupa yakasında Kemerburgazda ve Anadolu yakasında Tuzlada bir çok taş alınabilecek firma firmalar bulunmaktadır İstanbulda. Diğer illerdede vardır mutlak. Üç olmadı taşları kanalizasyon çıkışına yakın olmayan deniz kenarındanda toplayabilir iyice oto yıkamacılarda yıkatıp güneşte kuruttuktan sonra tedbir amaçlı kaynar suda bekletip soğuduktan sonra suda sirke koyarak beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Direkt deniz suyunun içinden aldığını kaya bakteri içeriyor olabilir ve direkt kullanımı veya taşınma esnasında çok gözenekli kayalarda ikame eden bu bakterilerin ölümü suyunuzu balıklarınızı zehirliyebilecek maddelerin salgılanmasına neden olacaktır. Deniz akvaryumu sahipleri konuya daha hakimdir. Dördüncü olarak deniz kumuda kullanılabilinir. Yeterki neredeyse sıfır incelikte olsun . İşlemesi ise isıcak suda iyice yıkayıp sirkeli suda beklettikten sonra fırınlarlarsa yada imkanları var ise eski bir teneke içinde boş arazide ateş yakarak üzerinde tutarsanızda kullanılır ve hijyenik olacaktır. Diğer kumlarla karıştırmasına gerek yok. Tek tip kum daha güzel duruyor akvaryumlarda
  Saygılarımla
   
  YIKIKTEMO ve cirol bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş