1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus alacakların öncelikle okuması gereken yazı

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde atlantisprensi tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Arkadaşlar şimdi bu yazıyı tropheus türü düşünenler çok iyi okusun. Tropheuslar farklı tür düşünenlerin hemen aklına gelen bir tür. Ağız yapıları, koloni yaşantıları herkesi çekiyor kendine. Ancak pek bir şey bilinmeden atılınıyor bu maceraya. Özellikle biraz araştırmanın ardından F0 sevdasına düşülüyor. Öyle ya direk Tanganyika gölünden geliyor. Ne kadar fantastik! Ancak iş baştaki gibi fantastik devam etmiyor, daramatik oluyor. İşler sonunda sarpa sarıyor. Sorunu şöyle tarif edeyim: Biz buradan kalkıp Brezilya'ya, yahut Rusya'ya gitsek büyük ihtimalle rahatsızlanırız değil mi? Havasından, suyundan, yemeklerden... Tıpkı böyle işte. Tanganyika gibi tropheus için biçilmiş kaftan olan bir gölden gelip belki bakteri kolonisi tam oturmamış, amonyaklı, nitrit yahut nitratlı belki klorlu bir suya gelince, farklı yemler yiyince hayvanın dünyası şaşırıyor. Buna bir de yolculuk stresi eklenince ortaya o meşhur bloat rahatsızlığı çıkıyor. Hayvan yemden kesiliyor. 2 hafta 3 hafta yem yemiyor. Sonra da ölene kadar... Bu hastalıkta önemli olan hayvanı buna yakalatmamaktır. Yakalandıktan sonra tedavi ya oluyor ya olmuyor, olsa da sıkıntılı oluyor. Bazen de bloat olmadan sadece stresten yemden kesiliyor.

Ancak Türkiye'de doğmuş olan bir F1'de, Türkiye'nin suyuna, akvaryuma, kullanılan yemlere alışık olduğu için çok çok daha az sorun yaşanıyor. Zaten hayvan akvaryuma adapte halde geliyor. F0 tropheus yüzünden milyarlarını kaybeden kaç kişi gördüm, duydum. Geçenlerde bir arkadaşla karşılaştık "Hocam servet döktüm ben bunlara yaşatamadım" diyor. Giden paraya mı yanarsınız, hayallerinizin yıkılmasına mı, psikolojinizin bozulmasına mı, hobiden nefret etmenize mi?

Onun için dostlar tropheus işine girmek istiyorsanız tavsiyem (ve bütün tropheusçuların tavsiyesi budur) F0 balık almayın. Ancak çok tecrübelendiğinizde düşünebilirsiniz. O zaman bile bence gerek yok. Zira F0'da sorun yaşamayan daha görmedim. Ancak F1 ve diğerlerinde hemen hemen kimse sorun yaşamıyor.

Fransa'ya gidecek olsanız kesinlikle daha önce gitmiş olanlarla konuşur, ne yapıp ne yapmamanız gerekenleri öğrenirdiniz değil mi? O halde F0 macerasına atılmayın ve paranızı, zamanınızı, huzurunuzu yok etmeyin. Balıklarını beğendiğiniz, içinde tek tür bulunan bir tropheus akvaryumunun yavrularını alın. Böylelikle F0 gibi saf bir balık almış olursunuz. Lütfen tecrübelere kulak verin ve siz de F0 tecrübelerinizi yazmak zorunda kalmayın.

Başkaları sizden nasihat almadan siz başkalarından nasihat alın. (Sadi Şirazi)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Volkan güzel bir yazı olmuş. Eğer vahşi tropheus hayaline yakalanmışsak bence kendimizi ve akvaryumu bir, iki ay önceden hazırlayacağız. Yazacaklarımı ilk defa duyacak ve okuyacaksınız ancak üzülerek belirtmek zorundayım ki gereklilikler bu yöndedir.

Her kim vahşi tropheus getirtir ve akvaryumu aynen çeşme suyuyla kurar ve bu canlıları bir nevi zorlamayla bu şartlara alıştırmaya çalışırsa hata eder. Hata olduğunu da zaten yazmışsın. Milyonlarca yıldır sabit değerlerde evrim geçiren bir balık türünü oldu bitti ile yaşatamazsınız. Zor değil bir an için tuzlu suya dönelim.

Onlarda doğadan yakalanıyor ve tuzlu su dillerde zordur çünkü zorluğu doğadan gelen canlıların yaşatılmasında yatar. Ben yaparım ederim demeyi sevmem... ama bu başlığa yazılması gerekir ki sözünü ettiğiniz, sıradan akvaryum kurulumlarıyla vahşi balık misafir edemezsiniz. Yüksek ph, yüksek alkanite, salınımsız bir akvaryum olmadan sıradan kurulumlarda başarı hayalden öte değildir. Ne tanganyika tuzu, ne tanganyika hamuru buna yeter.

Bu mesajım ekoloji dengeye zarar vereceği düşünülebilir ama vahşi balık söz konusu olduğunda tıpkı tuzlu suda kullanılıyorsa tatlı suda da kullanılabilir. Bu açıdan mesajı yazmaya karar verdim.

Vahşi Tropheus akvaryumu tuzlu su akvaryumlarında kullanılan kalsiyuma dayalı mercan iskeletlerinden yıllar içerisinde oluşan yıkanmış canlı kayalar ile kurulmalıdır. Kurulumda tamamen değerleri üzerinden okunan en yüksek ph değerine sahip içme damacana suyu kullanılmalıdır. Tabanda kullanılacak olan ince mercan kırığı balıklar gelmeden önce karartılmalıdır yani biyolojik döngü tam oturmalı ve kayalarla birlikte yüksek ışık altında alg kaplatılmalıdır. Ph değerini tamponlayan buffer ve builders periyodik olarak kullanılmalıdır. Filtre sistemi suya en fazla oksijeni katacak ve suyu parçacıklara ayırcak olan sump sistemi olarak hazırlanmalıdır.

Aksi halde başarı şansa bağlı olarak büyük yüzde ile hayaldir.

Saygılar...

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

F0 ölüm tecrübesini yaşamış biri olarak Volkan Hocamın dediklerine tamamen katılıyorum. Tropheus çok harika bir tür ama her güzelin bir kusuru bulunur derler ya aynen onun gibi bu türün F0 olanları alınırken çok dikkatli olunmalı, yoksa çok üzülürsünüz.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Volkan hocam çok güzel özetlemişsin konuyu,dediğin gibi sadece almakla bitmiyor.Şebeke suyuna alışması ,yem yemesi vs birde o kadar para veriliyor.Sonunda bütün çabaların boşa çıkması bencede en güzeli ilk olarak f1 ile başlamak bu yazdığın konu'nun tropheus beslemeye karar veren kişilere çok faydası olacaktır.

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Söylediklerime delil teşkil edecek bir şey daha duydum az önce ne yazık ki. Akvaryum ustası bir arkadaşım aradı ve bir arkadaşının F0 6 bin liralık balıktan 4 bin liralık balığı öldürdüğünü söyledi. Arkadaşlar tekrar söylüyorum: Çok usta olmadan lütfen dikkat!

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Çok üzücü bir durum.Tropheuslarda kayıpların yanında diğer bir sıkıntı ise almış olduğunuz kolonide kayıp yaşadığınız zaman sürekli yeni balık eklemek çok zor oluyor .Bu nedenle volkan hocamın yazdıklarını çok dikkatli okuyup iyi düşünmek gerekiyor.

7. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Biraz kumara benziyor demi İsmail hocam. Kaybedince bir daha, kaybedince bir daha, bir daha, bir daha... Hep bu sefer diye devam ediyor. Sonunda bezgin bir halde bakıyorsunuz ki birilerini epey zengin etmişsiniz.Ancak bu dediklerimiz F0 için geçerli. Türkiye'de doğup büyümüş tropheuslar için bu söylediklerimiz geçerli değil. Onları çok rahat bir şekilde büyütebilir, keyfini sürebilirsiniz. Tropheustan korkmayın sakın. Diğer balıklar gibi tropheus da bakımı kolay bir balıktır.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Aynen öyle volkan hocam benim balıklar f1 ve ben aldığımda 1,5 cm'diler .Şuanda çok şükür sağlıklı şekildeler f0 su değerlerinde çok hassas balıklar.Sürekli su dengeleyici vs kullanmak gerekiyor kullandığın katkı maddelerinde yanlışlıkla en ufak hatalar bile kayıplara yol açıyor.

9. aliselim66

aliselim66

İsim:
    Ali Selim Şahingöz
    Volkan bey yazdığınızla yaptığınız iş uyuşmuyor gibime geldi. İsakta tanıttığınız redler F0 değilmi Kayseri Lütfyllah beyden gelme. Yoksa aldığınız bu redlerin başına birşey gelmesi sonucumu bunu yazdınız, biraz aydınlatırmısınız bizleri

10. Bülent ÖNER

Bülent ÖNER

İsim:
    Bülent ÖNER
    Bildiğim kadarıyla Volkan bey, daha önceden malawi bakıyordu. Sonradan nerden kafasına girdiyse hobicilikle ticaret yapayım olayına girdi. Yavrusu para eden nadir türler gibi. İlk zamanlar çok uyardım, bunların üstesinden gelebilicen mi diye ama maalesef bizim yazdıklarımız hiç sayıldı. Ve Meşhur F0'lar alındı. Daha sonrası malum ve uyardığımız zamana tekrardan geri geldik. Öncelikle bu canlıları almadan önce cebimizi değil, onların hayatlarını düşünmeliyiz. Şimdi soruyorum Volkan bey, ne kadar kazandınız? Daha çok zarar ettiniz ve bırakın zararınızı, o ölen balıklara yazık değil mi? Akvaryum hobisi öncelikle canlıları sevmekten başlar. Bu işten para kazanmış birini (hobici) gösterin bana. Volkan bey, sizin adınıza çok üzüldüm. Gerçi HOCA'ların arasında bunları yazmak beni üzdü. Lütfen bu yazdıklarım ters algılanmasın.

11. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Ne gibi uyuşmuyor? Bu balıklar bana geldiklerinde 3 tanesi hiç yem yemiyordu. Ve sonunda 2 tanesini kaybettim. Balıklar hasta değillerdi. Sadece stres yapıp yem yemediler. Sorun nedir?

12. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Bülent Bey sizinle F0 alıp almamayı hiç konuşmadık. Sizinle hangi türün üretimini yapayım diye konuştuk. Malawi beslemekle tropheus beslemek arasında yem haricinde hiçbir fark yok. Farklı dünyalar değiller. Balıkların ölmesinin sebebi ben değilim. Onlar geldiklerinden beri ağızlarına hiç yem almadılar. Buna siz ne yapabilirsiniz?
    Üretim yapmak isteyen insanlara niçin ahlaksızca bir şey yapıyormuş gibi davranılıyor forumlarda? Teşekkür edilmesi gerekmez mi? Herkes tropheus üretimi yapsa tanesi 120 lira olur mu? Bütün forumlarda üretim kelimesi kullanılır kullanılmaz "ticaret yapma hobicilik yap" gibisinden lakırdılar yazılıyor. Arkadaşlar yapmayın Allah aşkına. Bir insanın hem besleyim hem de üretimini yapıp para kazanayım demesinde ne gibi bir sakınca var? Bunun sorun neresinde? Neyse uzatmayalım. Bu konuda bir daha da yazmayacağım. Zira üretim yapmak akvaristliğe aykırı değildir. Buradaki konu F0 alınıp alınmaması gerekliliğidir. Üretim yapmanın doğruluğu yanlışlığı değildir. Saygılar...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında üretimine soyunmak hata değil yani bunu düşünebilir bir hobici ve ben de açıkcası üretmeye odaklansam özel türleri ve zor kıymetli türleri üretmek isterim. Olası canlı kaybı elbette üzücü ama kimse öldüreceğim diye buna soyunmaz diye düşünüyorum.

Belki bu nokta size tuhaf gelecek ama farklı farklı yerlerden alınan kafa karıştırıcı öneriler ve tavsiyeler sizi ne yapmak istediğinizden uzaklaştırır yani hedefinizi tam olarak belirlemenizi engeller. Bizler malesef Volkan'ın artık yem almayan balıklarıyla konuya geç vakıf olduk, gönül isterdiki akvaryumun kurulumundan önce vakıf olalım.

Ben yukardaki mesajımda yazdım yine size tuhaf gelecek ama ben doğadan gelecek olan tropheusların akvaryumunu canlı kaya olarak tabir ettiğimiz denizden çıkan kaya ile kurulmasını ve damacana su kullanılmasını önerirdim. Akvaryumun suyunun kesinlikle çok iyi parçacıklara ayrılması gerekiyordu ve bunun için yapılabilecek biçok uygulama vardı. Bu konuda beslenmeleri dahil birçok faktör var ve sıradan işlemler, tavsiyeler şansa bağlı olarak başarı getirir...İşini şansa bırakanın şansı her zaman yoktur.

Fakat önemli olan birilerinin bunu başarmasına destek olmaktır. Korkutmak veya para kazanacak diye eleştirmek elbette doğru değildir. Emek ve emeğinin karşılığını doğal olarak alacak olana saygı duymak gerekir.

14. Bülent ÖNER

Bülent ÖNER

İsim:
    Bülent ÖNER
    Malawi beslemekle, tropheus beslemek arasındaki fark sadece yem olduğu için mi bu siteminiz. Birisi Tanganyika Gölü, öteki Malawi Gölü sonuçta ayrı göller de olsalar, dediğiniz gibi aynı dünyadalar. Üretim yapmanızı can'ı gönülden isterim neden olmasın keşke üretseniz de biz de ucuza alsak ne kadar güzel olur. Size ahlaksızca bir şey yaptığınız kim söylemiş.

15. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Balıktan para kazanmak inek besleyip süt satmak gibi bir şey. Ne ayıp ne de ahlaksızlık. Hatta şunu kesinlikle söylemeliyim ki "Üretim olmadan hobi ilerlemez." Akvaryum masraf çıkaran bir şey olmaktan çıkıp kendi kendini döndüren bir sisteme dönüşürse pahalı türleri edinmek ve beslemek daha kolay oluyor. Örneğin ben harika bir tuzlu su akvaryumu kurmak istiyorum ama bunu maddi olarak karşılayamıyorum. Dolayısı ile biraz üretim yaparsam bazı malzemeleri alabilirim. Ya da en azından elektirik su parasını karşılarım.

Üretelim satalım, daha kaliteli malzemeler ile daha güzel tanklar kuralım.

atlantisprensi bunu beğendi.
  16. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Güzel bir yazı olmul Volkan hoca'm ellerine sağlık. Güzel bir yazı paylaşım için teşekkürler.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Birçok defa yazdığım gibi yine yazmak gerekirse alıntıdaki ifade tam olarak benim tuzlu suya geçişimi ifade eder. Leleupi ve leptosoma yavrularımı Burcu akvaryuma götürdüğümde mercan kırığı, 15 kg tuz, o zaman meşhur olan karbon kömürü ve nitrat minus ile değişmiştim, daha doğrusu bu beni tuzlu su su akvaryumu kurmaya teşfik etmişti.

Hasan'ın ifadesini dikkate almanızı öneririm şahsım adına.

18. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Öncelikle yazı konunun biraz dışında kaldı sanırım o yüzden açılan konu için Volkan hocama teşekkürler hobicimi tacirmi konusu ise hepimizin başındki sorun zaten keşke herkes üretsede kendi akvaryumunun masraflarını karşılasa. Malaesef hayatın gerçeği bu gönül isterdeki bu hobi uygun paralara herkesin hayalindeki gibi kurulsa, ama bidiğiniz gibi hiçde öyle olmuyor.
    Şuan tuzlu su akvaryumu kurmak için düzenli yavru veren yunus kolonisini satmak zorunda kalan biri olarak keşke herkes üretse mastaflarını karşılasa ve hayalindeki tankı kursa bu ayıp değil takdir gerektirir haliyle diye düşünüyorum.:heyo:

atlantisprensi, cirol ve murer bunu beğendi.
  19. aliselim66

aliselim66

İsim:
    Ali Selim Şahingöz
    Volkan bey sorum şuydu yanlış anlaşıldım heralde. Konu başlangıcında F0 almamalıyız , bir tanıdık 6 mılyarlık F0 balık öldürdü cümlelerinizi gördükten sonra isakta F0 balık tanıtımınızı gördüm .Bu cümleleri kullandıktan sonramı mı gidip balık aldınız, yoksa sizle birlikte F0 balık alan tanıdıklarınızın balıkları ölüncemi F0 balık almayınız diye uyarıda bulunmuştunuz. Sadece buydu
    bide 6 milyarlık balık öldüren kişi kimdi , eğer benım bildiğim zat ise efsane şeklinde olay büyümüş sadece aldığı bır kolonı kendı hatası sonucua ölmüştü. 1.5 milyar kulaktan kulağa olsa gerek en son ben 5 milyarı duymuştum

Bol yavru ve sağlıklı balıklarınız olması dileğiyle

20. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Ali Bey F0ları aldıktan, onları memnun etmenin zorluğunu gördükten sonra F0 almamak gerektiğine kanaat getirdim. Yoksa yazıyı yazdıktan sonra gidip F0 almadım tabiki. Şimdiki aklım olsa F1 alırdım.
    Bu 6 milyarlık balıktan 4 milyarlığını öldüren kişi Konya akvaryumda karşılaştığım ve tanıştığım bir arkadaş. Tropheus çok zor bir balık değil Malawiden çok farkı yok. Biraz abartılıyor ancak her balıkta olduğu gibi akvaryumda biyolojik denge iyi kurulmalı ve su değişimi aksatılmamalı. Yoksa toplu ölümler yaşanabilir. 4 milyardan daha fazla balık kaybedilebilir.

Sayfayı Paylaş