1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tropheus chatika

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde fortune1010 tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    Pazar günü 1e 4 d tropheus chatika aldım. Uygun şartlar içinde balığı akvaryuma ekledim. Dün az miktarda yemleme yaptım salı öğle 2 gibi akvaryumun ışıklarını açtım akşam saat 5 gibi az miktar yemleme için akvaryumun başına gittiğimde balığımın bir tanesinde sanki beyaz dışkı gibi bağırsak gibi tam olark ne olduğunu anlamadığım bir uzantı vardı. Bu konuda ne yapacağımı bilmediğimden dolayı araştırma yaptım fakat böyle bir sorun yaşayan bulamadım şimdi sizlerden bu konu hakkında bilgisi olan varsa ne yapmam gerektiğini anlatan biri olursa sevinirim.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Orhan bey balığınız yeme karşı ilgisi nasıl yeme geliyormu ? yeme geldiğinde yemi alıp ağzından atıyormu ve kayaların altına saklanıyormu

3. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

ismail bey devamlı gözlem altında tutuyorum yeme karşı hiç ilgisi yok kendi bölgesinde duruyo ara sıra çıkıp dolaşıyo kendi bölgesine gelen balıkları kovalıyo...

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Yem almaması ,aşırı agresifleşmesi,saklanması ve ipliksi beyaz diski çıkarması bunu söylemek bile istemiyorum ama bloat başlangıcı gibi görünüyor.

5. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

ismail bey bloat olam ihtimali yüksek gibi duruyo ama anlamadığım sarkan kısmın büyük ve bağırsağa benzemesi yani dışkı değil birde sanki bi kan izi var gibi duruyo...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    tropheus chatika

Geçmiş olsun öncelikle. Balıkta tuhaf bir durum var, benim bu görüntüden anladığım dışkının sanki üst üste yapışması ve o bölümde toplanıp kuruması ve bütün bir oluşum halini alması gibi. Balıkta şişkinlik ve pullarda kabarma göremedim.

Ben sizin yerinizde olsam balığı yakalar ve o bölgeyi incelerim, eğer dışkı toplanması ise temizler balığa şırınga ile ağızdan ay çiçek yağı 10 damla kadar enjekte ederim. Eğer yem almaya başlamaz ise ertesi gün yine aynı yolla vitamin takviyesi yapılabilir.

Bunlar ağır durumdaki balığı bir ümit kurtarmanın yolları. Sizin yerinizde olsam bunu yapardım.

Kolay gelsin...

7. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

Temel bey bu durum sadece 3 saatlik zaman diliminde oldu o 3 saat içersinde sadece yaptığım şey ışıkları açık bırakmaktı.stres konusunda şüphelerim var fakat ben stresten bu duruma gelen balık ne gördüm nede duydum. Sizin dediğiniz gibi balığı yakalayıp duruma bakacağım.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    tropheus chatika

Bence de en iyisi yakalamak ve durumu anlamak, sonraki gelişmeler için tecrübe olacaktır. Durumu bildirirseniz seviniriz.

Kolay gelsin.

9. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

temel bey şu anda akvaryumun ışıklarını söndürdüm söndürmeden son gözlemlerim balık normal davranışlarına devam ediyor yarın öğleden sonra balığı yakalayıp durumuna bakacam gelişmelerden haberdar ederim ilginiz için teşekkürler....

10. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Bloat desem balıkta şişkinlik vs görünmüyor resimde .Balığınız dişimi aklıma gelen diğer fikir ise balık dişi ise çiftleşme yarıda kalmış olabilir tecrübesizse ve orda görünen yumurta'da olabilir.

12. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

Aslında ben de elime alınca yumurtaya benzettim. Balık gayet hareketli hareketlerinde sorun yok ama işin tuhaf kısmı yeme ilgisi hiç yok. Acaba akvaryumda bemiks kullanıp üstünü örtsem olur mu ?

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Net birşeye varıp müdahale daha iyi olur aksi halde diğer balıklarda strese girebilir.Diğer balıkların durumu nasıl

14. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

İsmail bey balıklarım yeni olduğu için azda olsa stres vardı ama bugün o streside atmış görünüyorlar. Tek sorunum balıkların yeme fazla ilgi göstermemesi idi onu da strese bağlamıştım. Daha sonra bu balığımda böyle bi sorunla karşılaşınca sorun ortaya çıktı. Şimdi normal durumdalar hareketleri gayet iyi fakat yeme karşı ilgisizler...

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Orhan bey balıkları kimden aldınız acaba ve aldığınız kişi hangi yemleri veriyormuş ?

16. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

Aynı mahallede oturduğum güvenilir birinden aldım. Daha önce yavru alınmış bir koloni yemler konusunda bi sıkıntı yok 6 çeşit bitkisel en kaliteli yemleri kullanıyorum. Akvaryum konusunda hiçbir masraftan kaçınmam.

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Yem konusunda demek istediğim hangi yeme daha alışkınlar

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    tropheus chatika

Fotoğraf bulanık, en yakından siz gördünüz anlayamadınız sanırım. Yumurta olma ihtimali yok değil ama yumurtayı atardı diye de düşünmüyor değilim. İlginç bir durum, suya atılacak ilaçlardan özüm beklemeyin ve balığın o bölgesini bence temizlemeye yani o kısmı almaya çalışın. Sonrasında balığa vitamin takviyesini ağız yoluyla yapabilirsiniz.

Diğer balıkların yem iştahı olmayabilir yeni geldikleri için ancak söz konusu olan tropheus türü ise size sormam gereken satın aldığınız yani çıktıkları akvaryumun ph değeri neydi ve sizin ki nedir ?

19. fortune1010

fortune1010

İsim:
    orhan türk
    tropheus chatika

İsmail bey kullanıdığım yemler NLS,,sera flora,sera granugreen, sera sprulina,tropical sprulina grnulat,tropical sprulina süper forte aldığım arkadaşta çoğunlukla seranın yemlerini kullanıyodu.ph ölçümünü yaptım o da 8,4 çıktı ama arkadaşın akvaryumunun ph seviyesini bilmiyorum onuda ona ulaşıp soracağım.

Temel bey doğrudur fotograf biraz bulanık balığı elime aldığımda ilk başta yumurta sandım üzerine dokundum hatta çekmeye çalıştım birazı koptu birazı da kaldı. Onu koparamadım çünkü çektikçe içerden bişey geliyodu bende ellemedim ama balıkta hiçbir garip davranış yok sadece yeme ilgi yok.

20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    tropheus chatika

Orhan hocam bir gün daha aç bırak bakalım yeni ekleme yaptığın için tanka alışmaları ortalam 7 ile 10 gün'ü bulur. Birde yem listenden ,sera granugreen çıkarmanı tavsiye ederim nedeni ise suyu attığında yem şişme yapıyor bu nedenle yemi verdiğinde balıklar yemi yiyecek fakat sindirim sisteminde yem şişme yapacak ve balığa ciddi zararlar verecektir.

Sayfayı Paylaş