1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus dişimin ilk tecrübesi

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde cirol tarafından 19 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Değerli arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi 16 şubatta Tropheus kasakalawe dişim ağzına yavru almıştı ve konu açmıştım.Burda açtığım konuda ise ilk tecrübesi dişi balığımında ve tropheus'ta benimde.Bende ilk tecrübemi burda günlük şeklinde tutmaya karar verdim.Gün gün davranış ve hareketlerini paylaşacağım.Umarın başlattığım günlüğümün sonu mutlu biter ve en sonunda yavruların resimlerini paylaşırım.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

19,02,2010 cuma

Dişi balığım bugün itibarı ile yumurtaları tutuyor.Yanına başka balık sokmuyor,sadece baskın balıgı yanına kabul ediyor.İlk tecrübesi olmasına ragmen şuan gidişat normal görünüyor.İnşallah bu şekilde devam eder.

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

20,02,2010 Cumartesi

5.gün

Dişim yumurtalı tutmaya devam ediyor.Bugün düne göre diğer balıklara daha agresif, biraz akvaryumun karşısına geçip gözlemlerken yumurtalı ağzının içinde çevirdiğini gördüm.Sabırlı bekleyiş devam etmekte bugün itibarı ile.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ağzında yumurta olan dişim'in fotoğrafı

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

21,02,2010 Pazar 6. gün

Şuan herşey yolunda gidiyor.Yanlız ilk tecrübesi olduğu için ağzında fazla yumurta olmadığı düşüncesindeyim.Ama önemli olan sağlıklı olsun yumurtalar az olsun öz olsun.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katılıyorum ağzı fazla şişmemiş fazla yumurta yok. Fakat dediğin gibi gayet normal bence de Hoca'm. İnşallah sayıya bakmadan sağlıklı yavruları alırsın da sonrakilerde sayıya odaklanırsın. burda:gif

Maşallah diyelim. naz:

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Teşekkürler Temel hocam bu durum bile benim için güzel çünkü ilk tecrübesi olduğu halde yumurtaları atmadı.İlk yavru alan çoğu arkadaşlarım ortalam 3 veya 4 adet aldılar bu sayı tecrübesi arttığında inşallah artacak.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam ne yalan söyleyelim yavruların ilk hallerini ve gelişmelerini gözlemlemeyi sabırsızlıkla bekleyeceğiz. Kolay iş değil Tropheus yavrusu bu. Dünyanın parasını kolonilere verdim zamanında topu topu 3 yavru alabildim. Dişilerin ağzı hergün dolu inanırmısın o dönemde. Sabah bir bakıyorum farklı farklı dişilerin ağzı sonuna kadar şişmiş ama akşama geliyorum boş yem alıyor herkesten fazla. mız mız:gif

Üç kağıtçı dişiler erkeklerin bölgelerine girmek için numara yapıyor. Bunu biliyor muydun ?

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Temel hocam gerçekten sabır isteyen bir tür ben balıkları aldığımda 1,5cm'diler o bekleyiş renklerini belli etmeleri derken hanım bir ara sen fazla sürmez kafayı yiyeceksin bilde dediği oldu :F Dişilerin erkeklerin bölgesine girmek için yaptıkları bu hareketi bilmiyordum ,şuan benim dişim erkeğin bölgesine girmiyor ,farklı bir taşın yanında duruyor ve diğer balıkları yanına yaklaştırmıyor.İlk halleri ve gelişimlerini inşallah hep beraber gözlemleyeceğiz.

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

22,02,2010 Pazartesi 7.Gün

Meraklı ve sabırlı bekleyiş devam etmekte.Bugün dişim yemleme yaptığımda yeme yönelmeye başladı fakat kendini tekrar geri çekiyor.Açlık ve yeme karşı iç güdüsünü yenmesi güzel bir durum ,ilk tecrübesi olduğu halde.Bugün itibarı ile yumurtalar hala ağzında.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bunlar ilk yumurtaları olduğu için yumurtaları atsada üzülme İsmail. Zamanla daha güzel yumurta tutmayı öğrenecek. burda:gif İnşallah yavrularıda görürüz. naz:

12. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Senin adına çok sevindim.Şimdi akvaryuma geçtiğinde çok büyük bir ihtimal dişiye bakıyorsundur.Ben sadece bunu 1 kere yaşadım :( mız mız:gif

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

23,02,2010 Salı 8. Gün

Meraklı ve sabırlı bekleyiş devam etmekte.Dişim yumurtalı ağzında çevirmeye devam ediyorum.İnşallah mutlu sona ulaşırım.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

24,02,2010 Çarşamba 9. gün

Dişi balığım bugün diğer günlere göre daha sakin davranıyor.Akvaryumun içerisinde sakin yerler bulup oralarda duruyor.

Bugün çektiğim resimleri

15. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Dişin harika...Neredeyse hiç zayıflamamış.Afferin tropheus'a naz: :basardim:

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

25,02,2010 Perşembe 10,Gün

Dişim bugün yavruları tutmaya devam ediyor.Açıkcası ben iyiden iyiye sabırsızlanmaya başladım.Yumurtalar bir kaç gün içinde evresini tamamlarlar diye düşünüyorum.Bi aksilik olmazsa mutlu sona bir adım daha yaklaştım.

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Biraz önce son yemi verdiğimde Dişi balığım küçük yemleri yemeye başladı acaba yumurtaları yuttu diye takip ettip sorun görünmüyor ağzı hala dolu

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İsmail Hocam biraz fotoğraf paylaşırsan iyi olur. Maşallah diyelim. naz: Tropheus dişisi yem alıyorsa yemleri iyice küçük hale getirip önüne düşecek şekilde verirsen iyi olur. Dikkatlice ağzını aralıyarak yem topladığından küçük parça olmalı. Ayrıca bir süre sonra yavruları o yemler ile besleyecek bildiğin gibi.

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Temel hocam sabah yeni resimler eklerim.Dediğin gibi çok küçük yemlere yönelip ağzını çok az açıp yiyordu.Bu durumda küçük afacanlar yumurta evresini tamamlamak üzere.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İsmail hocam artık doğursun yavruları şu balık yaa. İyice sabırsızlandık nerdeyse ondan önce biz doğuracağız. :)

Sayfayı Paylaş