1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus efsanesİ nasil baŞladi ?

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde aliselim66 tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. aliselim66

  aliselim66

  Mesajlar:
  12
  İsim:
  Ali Selim Şahingöz
  MAKALELER kısmına ekleyemedim. Heralde Moderatörlere özel olduğundan. Tanganyika cichlid makalellerine eklenirse faydalı olacağı kanaatindeyim


  TROPHEUS EFSANESİ NASIL BAŞLADI ?

  Tropheus , Tanganyika gölü cichlid bakıcıları arasında neredeyse efsanedir. Onlar, kırılgan, saldırgan, pahalıdır, özel bir diyete ihtiyaç duyar, ve kolayca hasta olur ve ölürler. Onun müstesna özelliği , yumurtaları ağızda kuluçkayayatanlar arasında en büyük yumurtaya sahip olması ve uzunca bir süre ağızda kuluçka da tutmasıdır. Benim düşüncem bu söylentiler ile hobicinin korkutulmamasıdır. Sen her şeyi daha önceden planlayıp, gerekli bilgiye sahipsen bu türleri uzunca bir süre sağlıkla bakabilirsin.Güzel bir balıktır ve gölün kenarında çeşitli varyeteleri vardır. Hem de büyük eğlence bir balıktır.Onların sosyal yapılarını anlamak için saatlerce akvaryum karşısında oturabilirim.

  Tropheus ilk zamanlar Almanyadaki hobiciler arasında daha sonrada Amerikada popüler hale gelmiştir. Ama şimdi bu balıklarla ilk temasa geçiş nasıl olmuştur. Buna değinelim.

  Tropheus, Doğu Afrikadaki Tanganyika gölünün kayalık plajlar boyunca uzanan kıyılarda yaygın şekilde yaşar.Varyetelerin çoğu, 0,5-1 metre derinliği tercih ederler.Bundan dolayı biz, her zaman daha derin bir düzeyde bulunan olan duboisinin dışında çok sığ suyu konuşuyoruz.Balık muhtemelen, birkaç 1000 yıl boyunca göl sakinleri tarafından bilindi,bazı fırsatlarda yiyecek olarak tüketilirdi.Bu avcılar arasından bir başarı olmasa gerek. Ürken balığın kayaların altına kaçması ve buradan elle tutulması zor olmamıştır.

  TROPHEUS MOORİ BAŞLIYOR

  Bilim adamları tarafından karşılaşıldığı ilk zaman , J.S. Moore’nin , göle onun birçok yolculuğundan birini yaptığı zaman ,17inci yüzyılın sonuna doğruydu. Yıl 1895-96′da onun yolculuğu esnasında o, onun asla daha önce görmemiş olduğu bir balığa rastladığı zaman Kinyamkolo ve Mbity kayalarının(zambia) arasında gölün güney parçalarında balığı topluyordu.Onun, aşırı derecede kaba bir alın ve onun sırta ait yüzgecinde ışınların çok büyük bir miktarı vardı. Anal yüzgeç hem de ışınların en büyük miktarını, Afrikalı bir cichlidde bulmuştu.Koyu kahverengiydi, ve her göğüse ait yüzgecin arkasında büyük sarı bir nokta vardı.Salamura yapılmış bu balığı Sonra onların üzerinde bilimsel tanımlamasını yapan British müzede George Albert Boulenger’e yolladı. Boulenger tarafından sınanan balık, eş tutan bir dişiydi, ve ilkti, Tanganyika gölünün şimdiye kadar yakalanan, ağızda kuluçkaya yatanıydı. Bu noktaya bilim adamları imkan dahilinde, gölde tek kuluçkaya yatanın olduğuna inandı. İlk ağız kuluçkaya yatanı olduğundan dolayı isimi “Büyütmek” veya “yetiştirmek”‘ ifade eden Trophos’un olduğu Yunan sözcükten Tropheus adını verdi . İsmin latinifikasyonu için balığı bulmuş olan kişinin şerefinede Moore olan , Tropheus mooriiyle sonuçlandırdı.


  Annectens, farklı oldu?

  Yıl 1900′de biraz farklı duran Tropheus’un bir tipi, Albertville şehrinin yakınında bulundu. Yeniden örnek, Boulenger’e yollandı, ve o, ona isim verdi, Tropheus annectenstir. Yine de Boulenger, yapmış olduğu tanımlama hakkında kendini iyi hissetmedi. Daha çok delil bulana kadar Moori türüne dahil etmesi gerektiğini anladı.

  DUBOİSİ

  O sonraki Tropheus türünü bulana kadar yıl 1957 olmuştu. B u sefer gölün kuzey parçalarında Bempa köyü tarafından bir türü bulan J. Dubois isimli bir bilim adamıydı. Onlar garip bir şekilde, oldukça büyük bir derinlikte onu buldu, balıkların diğer türlerini ararken.Bu tür 300 metrelik kayalık şeridinde 3-12 metre derinliklerde bulunmuştur. Aynı noktada Tropheus moorinin bir turuncu renkli değişkeni vardı, ama yeni değişken, çok daha derinde bulundu ve birkaç yoldan farklı bakıldı. Bu, onların, Tropheus’un yeni bir tipini bulunmuş olduğunun açık bir kanıtıydı.  Brichardi ve Polli

  1975 Nelissen & Thys Van Den Audenaerde yeni bir grup oluşturmak için yeterli kanıt buldular. Daha sonra ünlü Cichlid ithalatçısı Pierre Brichard’ ın adı verildi. 1977′de sonraki keşif, kuyruk yüzgecin farklı bir türüyle bir Tropheus’un, gölün Tanzanya kenarında Bulu point de bulunduğu zaman yapıldı.Bu birinin, kenarlar boyunca sarıyla siyah olan bir “Çengel kuyruğu”vardı.O, daha önceleri yakalanmıştı, ama bir T. moori olduğu düşünülüyordu. G.S. Axelrod tarafından tanımlandı, ve onun kendisinin bir kategorisinde ismin altında Tropheus polli olarak yerleştirdi. Axelrod, polli ve mooriinin arasında bir çift çevrebilimsel farka dikkat çekebildi, T. pollinin, 6-8 metre derinliklerinde bulunduğu bir yaşam, mooriinin saptandığı sığ kayalık plajlar boyunca değil.O hem de, T. pollinin, onun anal yüzgecinde sadece 4 ışın olduğunu not etti, ve T. moorii gibi 5-7 değil.

  Orada bugün, Tropheus’un sekiz farklı tipi olmak için düşünülür, moorii, brichardi, duboisi, annectens, sp. “İkola”, sp. “Black” sp.”Red”, sp. “Mpimbwe”.dir.

  Yerli kaynaklarda olmayan makalemiz MAkale : Fredrik Hagblom ,
  Araştırma ve çeviri : www.aliselim66.wordpress.com Aynen kaynak gösterip yayınlabilir.
  http://aliselim66.wordpress.com/2010/03/20/tropheus-efsanesi-nasil-basladi/
   
  cirol ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Platformda son zamanlarda yaygın olarak üretilmesi çok hoşumuza gidiyor açıkcası. Kolay balıkla zor balık arasında gidip gelen ününe ramen bence akvaryum hobisinde herkesin tatması gereken bir tecrübe tropheus.

  Makale için teşekkürler. Makale kısmına portala ait olan makalelerin henüz %5 kadarı eklenebildi. Sayı oldukça fazla olduğundan katagoriler olarak ilerliyoruz. Çevirinizi makale bölümüne ekleriz teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş