1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tropheus ikola-chimba-golden kazumba

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde west774 tarafından 7 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. west774

  west774

  Mesajlar:
  4
  Arkadaşlar Selam, aranıza yeni katıldım. Bu forumu bana Orhan Abi tanıttı. Kendisiyle akvaryum forumlarından yaklaşık 5 yıldır tanışıyoruz. Huzurlarınızda Orhan Abi'nin yapımında baş aktörü olduğu akvaryumumu tanıtarak, kendisine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Işık sistemi, arka fon, camlar, vs... dahil Orhan Abi ve Cenk arkadaşımızın sayesinde yapıldı.Akvaryum 190x55x60(h) 12 mm camdan alttan ve üstten kuşaklı ve kayıtlı. Orhan Abi ve Cenk ile birlikte yerinde bir akşam ansızın yapıştırarak bu akvaryumu yaptık. Daha doğrusu onlar yaptı ben seyrettim diyebilirim :) . Yapım aşamalarını maalesef çekemedik, daha doğrusu çekmeyi unuttuk. Çünkü herşey çok hızlı gelişti. Herşey hazır olduğu için yaklaşık 2 - 3 saatte yapıştırdık herşeyiyle montajı bitti diyebilirim. Akvaryum sağ ve sol köşelerde alttan iki delikle sumpa ulaşan bir sirkülasyona sahip. Sumpa inen borulardan birinin içinden motordan gelen bir boru ile yeniden akvaryuma temiz su veriliyor. Sumpı kuleli olarak yaptık. Ayrıca ben sumpa kendi içinde yeniden küçük bir motorla kuleden suyun tekrar dökülmesini sağlamak için ufak bir kaç küçük kafa motoru eklemesi de yaptım. Sump fotoğraflarını da, akvaryum tam anlamıyla hazır olduğunda ekleyeceğim. Akvaryumun içinde 40 kilo argonit kum bulunmakta. Ayrıca iki adet Seio 1100 dalga motoru sağ ve sol köşelerde. Kafa motoru eheim 5000, (fazla geldi bile diyebilirim, yarı oranında çalıştırıyorum).
  Balıklar 10 adet ikola, 10 adet chimba, 10 adet golden kazumba toplamda 30 tropheus.Tropheusların karıştırılmaması gerektiğini biliyorum. Ama seçtiğim türler araştırdığıma göre çaprazlama olmayacak türlerden diye düşünüyorum. Olursa da, üretim yapmayı düşünmediğim için pek dert etmiyorum. Yeterki yavru olsun hepsi benim yavrularım olacak neticede :)


  [​IMG]  [​IMG]
   
 2. west774

  west774

  Mesajlar:
  4
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. taygun

  taygun Guest

  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Nuri Bey,

  Merhaba. Aramıza hoşgeldiniz. Balıklarınız ve akvaryumunuz kadar taşlarınızın kesimini de çok beğendim. Çok değişik doğal bir görünümü var. Sanırım düzleştirme yapılmamış taşlar. Harika duruyorlar.

  Balıkların çeşitleri ile ilgili bir endişem var. Bu üç tür arasında melezleme olur mu acaba?

  Teşekkürler
   
 4. west774

  west774

  Mesajlar:
  4
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Tamer Bey,
  Çok teşekkür ederim. Akvaryumun sağ tarafındaki taşlar kesilmiş taşlar köşede duranlar. Ama sadece arka taraflarından akvaryumda sabit durabilmeleri için kesikler mevcut, görünüm itibariyle ön taraflarında bir müdahale yok. Diğerleri düzeltme yapılmamış taşlar. İstanbul'da taş konusunda Tuzla'da, Kemerburgaz'da, Beykoz'da bir çok taş ocağı var. Buralardan istediğiniz her tür taşı bulmak mümkün ve maliyet olarak çok uygun...

  Melezleme konusunda emin değilim. Şu an chimbalardan iki erkek iki bölgeyi, kazumbalardan iki erkek iki bölgeyi, ikolalardan bir erkek de bir bölgeyi sahiplendi. Bakalım önümüzdeki günler ne getirecek. Melezleme olursa da, çıkacak yavruları şimdiden merak ediyorum açıkçası.
   
 5. taygun

  taygun Guest

  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Tropheusları ben de çok beğeniyorum da su kalitesi için pek çok arkadaş sump öneriyor. Aski takdirde nitrat başedilemesinin çok zor olduğunu söylüyorlar.

  Siz bu konuda ne yapıyorsunuz? dış filtre mi yoksa sump mp?

  Saygılar
   
 6. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.129
  İsim:
  can candaş
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Dekor,balıklar,akvaryum herşey 10 Numara olmuş. Tebrik ederim.

  İdeal bir tropheus tankı yapmışsınız.


  Kocaman bir ;

  [​IMG]
   
 7. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Mrb Nuri bey aramıza hoşgeldiniz.;

  Akvaryumunuz gerçekten mühtiş dekor ve taşlar akıllara zarar em34: naz: naz: naz:emeğinize sağlık tek söylemek istediğim gerçi Tamer hocamda aynı konuya değinmiş çaprazlama olma riski tek tür olarak beslemeniz yerinde olur diye düşünüyorum.İkola ve chimbaları çıkarıp golden kazumbaların sayısını arttırabilirsiniz sağlıklı ve bol yavrular almanız dileğiyle..
   
 8. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Aramıza hoş geldin Nuri abi, :)

  Öncelikle akvaryumunuz harika çok beğendim, dekorda güzel olmuş doğal görüntüyü yakalamışsınız :) Tropheuslarınızda çok güzel maşallah naz: ellerinize emeklerinize sağlık bol balıklar ve bol yavrular inşallah bol yavrular alırsınız. :) naz: naz: naz: Gerçekten harika olmuş çok çok tebrik ediyorum :helalolsun: :helalolsun:
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Hoşgeldiniz Nuri Bey, güzel bir akvaryum tanıtımı ile merhaba dediniz bize. Orhan abinin ellerine sağlık verdiği destek için. Yanlışsam düzeltin lütfen, camları taşınamadığından kurulacağı yerde yapıştırılan akvaryum bu sanırım. Orhan abi bana söz etmiş ve anlatmıştı. Müthiş bir akvaryum olmuş ellerinize emeğinize sağlık. Fotoğrafların devamını merakla bekleyeceğiz. :cicek:
   
 10. west774

  west774

  Mesajlar:
  4
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Temel Bey,
  Evet Orhan Abi'nin imalatı bir akvaryum. Camları taşıdık zira akvaryum üst kata çıkarmak sorun olacaktı. Asansör var ama bir üst kata yok ve merdiven çok dar. Yerinde yapıştırıldı. Orhan Abi gördüğüm en fanatik akvaryumculardan diyebilirim. Ben onun kadar balıklarının üzerine titreyen ve bu işe gönül veren birini tanımadım. Sağolsun herşey hazırdı geldiklerinde ve sadece yapıştırmak kalmıştı. Dizayn tamamen kendisine ait..
  Fotoğrafların devamını da fırsat buldukça ekleyeceğim.

  İsmail Bey,
  Dediğinize katılıyorum. Şu an kazumbalar iyi görüntü veriyor ama şu an bozmam sanırım, çok kavga gürültü olmazsa bu şekilde devam edeceğim. Aslında kazumbalardan ziyade, benim hayran olduğum ırk tropheusta ikolalar. İkolanın rengi kadar hiç birinde parlak renk olmuyor bana göre...

  Tamer Bey,

  Filtre sistemi sumplı, akvaryumun her iki tarafından alttan delikler var, her iki taraftan sumpa ulaşan iki boru ile akışını sağlıyoruz. Sump kule tipi sump oldu. Kule tipinde su, yukarıdan yağmurlama ile döküldüğü için malzemelerden tam olarak geçiyor. Ayrıca iç sirkülasyonu da iki dalga motoru ile sağlıyorum. Sump fotoğraflarını da ekleyeceğim.

  Diğer arkadaşlarımın güzel görüşlerine çok teşekkür ediyorum.
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  tropheus ikola-chimba-golden kazumba

  Orhan abi bu işi bilen biri gerçekten. Anlattı aşağı yukarı akvaryumu ve açıkcası bir akvaryumun arka fonu ancak bu kadar güzel yapılabilir. Her noktasıyla maşallah. naz: İçindeki tür zaten benim hayranı olduğum bir tür. Herşeyi ile mükemmel görünüyor.

  Nice sağlıklı balıklar beslemenizi dilerim. burda:gif
   
 12. mehmetoncul

  mehmetoncul

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  mehmet öncül
  Nuri bey elinize sağlık akvaryumunuz çok güzel olmuş nazar değmesin maşallah.Bende akvaryum kurmuştum hangi tür beslemeliyim acaba hangisi güzel ve bakabilirim diyordum,bende araştırma içindeyim.Az buçuk bende artık ikolada karar kılmaya başlamıştım sizdekileride görünce hayran kaldım.Benim alacağım balık artık ikola olucak ama bulunduğum şehirde satıcı yok bunları nasıl ve nerden alabilirim.Balıkesirde ikamet etmekteyim.Sizlerde bende 130x40x60 h akvaryumu'mu paylaşmak istedim içi boş ama ilerde inşallah sizlerle içinde balıklarla paylaşmak güzel olacak.

  [​IMG][/IMG]

  Sizde bu içindeki kum karma kum var.Tropheus ikola'lar için uygunmu?
   
 13. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Mehmet bey öncelikle portalımıza hoşgeldiniz.Tropheus ailesinin artması sevindirici virüs sizede bulaşmış.İkola gerçekten güzel bir tür öncelikle alacağınız damızlık kolonimi olacak yoksa yavru'mu alacaksınız.Tankınızda kum seçimi tropheuslar için uygun değil kum tercihi silis ,quartz veya çok ince mercan kırığı kumu kullanabilirsiniz.
   
 14. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Nuri bey aramıza hoş geldiniz akvarymun maşallahı var gerçekten tropheus seyir zevki veren bir tür Orhan abi bahsetmişti bu akvaryumdan montajı yerinde yapacağız şeklinde ellerine sağlık harika görünüyor sahiden tebrikler resimlerin devamını bekleriz:portal:
   
 15. mehmetoncul

  mehmetoncul

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  mehmet öncül
  tropheus türleri için deniz kumu argonit kum kullansam olurmu. birde yavru almayı düşünüyorum tropheus ikolalarda 2 yada 3 teşit bakabilirmiyim. yoksa tek tür tropheus ikolamı tercih edilir.
   
 16. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Mehmet bey tropheus koloni balığıdır,değişik türlerden tankınıza koyduğunuzda çaprazlama olacaktır ve doğan yavrular kırma olacak.Eğer yavru alacaksanız en az 15 adet almanız ilerde dişi erkek oranını ayarlamanızda daha kolaylık sağlayacaktır.
   
 17. verko

  verko

  Mesajlar:
  156
  İsim:
  Orhan ÖZALAN
  Nuri beye kurduğumuz bu akv. un içindeki bütün balıkları değiştirdi. Ynılmıyorsam tek tür olarak kasakaleveler aldı. Ve birçok bitkiler ilave etti son şeklini bende çok merak ediyorum.
  Sevgiler.
   

Sayfayı Paylaş