1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus in Tanganyika

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde cengizhan tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. cengizhan

  cengizhan

  Mesajlar:
  22
  Yer:
  BURSA
  İsim:
  cengizhan atmaca
  Harika canlıları anavatanında izleyelim umarım beğenirsiniz. :)   
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Ben beğendim sağ olun güzel paylaşım...:)
   
 3. by.malawist

  by.malawist

  Mesajlar:
  24
  Yer:
  Adana
  Elinize saglık,güzel paylaşım


  Sent from my iPhone using Tapatalk - Yusuf Özbuğutu
   
  cengizhan bunu beğendi.
 4. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Bu balık türü neden bu kadar ünlü çok merak ediyorum gerçekten. Özelliği nedir ünlü olmasının?
   
 5. cengizhan

  cengizhan

  Mesajlar:
  22
  Yer:
  BURSA
  İsim:
  cengizhan atmaca
  Bu makaleyi videonun altına ekleseydim daha iyi olurdu sonradan aklıma geldi :)  Tropheus çiklit ailesine (Cichlidae) ait Tanganyika Gölü' nün Doğu kısımlarında endermik bölgede yaşayan çiklit türüdür. Trophos (yünanca) - yünanca kelime anlamı (süt annedir) kelimesinden türetilmiş tropheus olarak bilimsel ad kullanılmıştır. Halk arasında (yöresel dil) Brabant cichlids(şeritli çiklitler veya kaya çiklit) diye bilinir.
  Tropheus cinsleri bir çok türü belirgin renkleriyle bilinir ve bu renkler yaşadığı bölgenin adını alarak binominal (ikincil isim "Taxonomi") isim ile adlandırılmışlardır.

  Türler
  Değişik renk formlarına sahip olan Trophes türleri bilimsel olarak 5 türdür. Bu türlere bağlı bir cok cinsleri vardır.

  Tropheus çiklit türleri


  Tropheus moorii BOULENGER, 1898
  Tropheus duboisi Beyaz benekli çiklit MARLIER, 1959
  Tropheus brichardi NELISSEN & THYS, 1975
  Tropheus polli AXELROD, 1977
  Tropheus annectens BOULENGER, 1900

  Bu türleri inceleyen alt bilim, Tropheus kasabae Nelissen, 1977 cinsininde 6. tür oldugu tartışmaktadırlar. Bu türe ait olan bir çok cinsinde oldugunu söylemekteler ama kanıtlar bu güne kadar kesin olarak ispatlanamamıştır.
  örnek verecek olursak Tropheus spec. yada Tropheus spec. aff. yazılır, daha acık bir örnek Tropheus spec. aff. moorii "Bemba" yada Tropheus spec. aff. moorii "Moliro" olmak zorundadır (DNA ve taxonomi) ama su ana kadar bu araştırmada, somut bir belge tüm araştırmalara rağmen yoktur.

  Vücut Yapısı
  Büyüklükleri 12 ila 16 cm ve güçlü göğüs yapılarına sahiptirler, Belirgin renklere sahip olan tropheus türleri genel olarak siyah arka plan olmak üzere gri-kahverengi arka renk tonlarına sahiptirler, özellik olarak vücut renklerine bağlı göğüs yüzgeçlerinde belirgin renkler ve renkli noktalar bulunur. ana ton üzerindeki renkler başka cinslerinde çaprazlama renklerden olusmuştur. Ağız yapıları geniş olmasına rağmen, derin bir ağız biçimi yoktur, ağızda iki yada üç adet sivri dişler mevcuttur. Buna bağlı olarak cinsiyet ayrımı ve Sexualdimorphismus(Eseysel dimorfizm) bu türlerde pek belirgin olmamasına rağmen dişinin erkek balıktan cinsel şeriti daha büyüktür.

  Yaşam biçimi ve beslenme
  Bir çok akvarist sitelerinde Tropheus ların yaşama alanı (Habitat) tam olarak anlatılmamıştır. Kayalık denilip geçilmiş ama pek ayrıntıya girmemişlerdir. Bazi belgeler ve fotoğraflarla birlikte sizlere ileriki zamanlarda görsel ve belgesel olarak sunacağız. Tropheus türü çiklitleri habitat olarak Tanganyika Gölü' nün doğu kısımlarında yaşar ve endermik bölge olarak yaşadığı alanda milyonlarca saklanma yerleri mevcuttur. Sualtı yüzeyi olarak 63 mm den büyük yuvarlak şekil almış çakıl yüzey (Cobble ingilizce, Geröll almc.), buna bağlı olarak onlarca metre yükseklikte keskin ve genişliği devasal olan gölde, bloklar halinde oluşmuş kaya dağlarıdır. Bu kaya Dağları çakıllarda olduğu gibi Tropheusların saklanma yerleridir.

  Yuvarlak şekil almış çakıl yüzey koyu renkte oldugu için suyun dip yüzeyine gelen Güneş ışınları bu çakıllarda yosunlanmaya ve değişik bitkilerin büyümesine neden olmuştur. Böylece tropheuslar milyonlarca yıl önce oluşmuş bu habitatda yosunlarla otcul olarak beslenmektedirler. Burada çakılların koyu renkte bulunması suya vuran Güneş ışınlarının çakıllara daha iyi etki ederek çok çabuk yosunlanmasına sebeb olur. Bu bağlamda tropheuslarda özel olarak form almış ağız yapısı yosunlarla beslenmelerinde büyük bir rol oynar. Bitkisel besinlerle beslenen balıklar Tanganyika' da 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bu nedenle Tropheuslarsadece bitkisel yemlerle beslenmelidirler.Örneğin: Spirulina çeşitinin her türü olan vejeteryan yemler verilmelidir.

  UYARI: Tropheuslara kesinlikle kırmızı sinek larvası gibi hayvansal yiyecek vermeyiniz!!! Hayvansal yemler bağırsaklarda geri dönüşü olmayan problem göstererek ölüme yol açar!

  Üreme, dölleme, kulucka, yetiştirme
  Tropheus çiklitleri ovophile (ağızdan kuluçka) yöntemiyle ürerler. buda demektir ki Dişi yumurtaları kendi ağızında kuluçkaya yatırır. Üremek icin birbirlerini seçen erkek ve dişi düz bir alanda tüm vücut hatlarıyla titreyerek (üremek için, kur yaparak) kendi etraflarında dairesel bir biçimde dönerler, hazır olan dişi, düz bir alanda yumurtalarını bırakır ve anında hemen ağızına alır, sonra ciftler "T" formu alarakerkek; erkek üreme kapakçığından dişinin ağızında bulunan yumurtalara spermlerini bırakarak döller. Dişi balığın ağızında en fazla 25 yumurta bulunur. Bu sayı ortalama 5-15 arasında da olabilir. Dişinin ağızında döllenen yumutalar ortalama 28 gün süreyle anne ağızında kuluçkaya yatırılır. Kuluçka sonunda çıkan yavrular 10 ila 12 mm boyundadır.
   
 6. grafikdelisi

  grafikdelisi

  Mesajlar:
  368
  İsim:
  Serdar KOÇER
  Toplanın tanganikaya gidiyoruz :)
   
  cengizhan ve Homeros bunu beğendi.
 7. by.malawist

  by.malawist

  Mesajlar:
  24
  Yer:
  Adana
  Beni unutmayın


  Sent from my iPhone using Tapatalk - Yusuf Özbuğutu
   
  cengizhan ve grafikdelisi bunu beğendi.
 8. by.malawist

  by.malawist

  Mesajlar:
  24
  Yer:
  Adana
  Tanganikaya gitmişken birde malawimi yapsak acaba :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk - Yusuf Özbuğutu
   
 9. cengizhan

  cengizhan

  Mesajlar:
  22
  Yer:
  BURSA
  İsim:
  cengizhan atmaca
  Madem gezmeye çıkıyoruz amazonu ziyaret etmeden olmaz amerikan çiklit hayranıyım :)
   
  Alparslan bunu beğendi.
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  En güzeli iki gurup yapmalı,arada bayağı mesafe var...:)
   
  cengizhan bunu beğendi.
 11. grafikdelisi

  grafikdelisi

  Mesajlar:
  368
  İsim:
  Serdar KOÇER
  Valla ben bilemedim bol bol paramız olsa hepsine gitsek iyi olurdu sanki :D
   

Sayfayı Paylaş