1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus kum

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erman_GÜNDOĞDU tarafından 2 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Arkadaşlar akvaryumumda silis kum kullanıyorum.Malawiden kalma ancak şuan tropheusa geçtim.Hala ayn kumu kullanıyorum mercan kırığı koymam şart mı?Bende daha uygun olucağını düşünüyorum silisi çıkarmadan üzerine ilave etsem olur mu?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Tropheus kum

Erman trop lar kumla oynamayı çok severler.Silis kum bence uygundur.Kumu komple değiştirirsen balıkları yok yere strese sokarsın.Değiştirmezsen üzerine dökeceğin mercan kırığı çok fazla bir etki yapmayacaktır.Bence böyle devam et.Tabi bu benim düşüncem.Troplar hakkında benden çok daha deneyimli olan üstadlarımızında yorumunu aldıktan sonra kararını verirsin.

3. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Abi bende silisden memnunum ama incelediğim bir koç konuda mercan kırığı ve argonit tercih edenler var ve ph açısından daha olumlu olduğunu söylüyorlar.Bende karar veremedim tecrübeli abilerimize bir danışayım dedim.Olur derlerse biraz daha silis ekleyip kumu çoğaltmayı düşünüyorum.Mercan kırığı derlerse silisin üzerine eklemeyi düşünüyorum ama karar veremedim...

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Erman bilmiyor acaba konuna cevap yazsammı çünkü daha afacanların resimlerini göremedik şaka bir yana.:DKullanmış olduğun kum uygundur.Olcay hocam'ın dediği gibi üzerine eklemen bir artı getirmez sadece balıkları sterese sokarsın.pH'da önemli olan yükselmek değil sabit tutmaktır.Bence bu şekilde kalması daha sağlıklı olacaktır.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha yavruları görmedik demek İsmail, doğru mu bu Erman?:bye: Argonit kum Güzel bir kum ve Tropheuslara uygun. Tabii kurulu düzen var ve ellememezsen de fena olmaz ama illaki kum değişimi olacaksa argonit olması iyidir.

6. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Abi şuanda izindeyim Balıkesirde haftaya pazar dönücem.Dönünce ilk işim fotoları konu ile beraber ekleyeceğim.Bende kendi balıklarımı bir an önce görmek istiyorum ama izinde bitsin istemiyorum.Balıklar aldım emanet bıraktım izine geldim.Bende doyamadım balıklarıma ozaman silis kumla devam bide bende ph metrede yok suyuda balıkları aldığım abiden almıştım hepsini 2 gün su taşıdım.Ph metre alıp takip etmelimiyim düzenli su değişimi dip çekimi tuz yeterli olmaz mı?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

PH değerini takip etmen iyidir ancak eğer dediğin gibi düzenli yani otomatiğe bağlanmış bir su değişimi uygulanıyorsa gerek yok.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Erman pH metre alma imkanın varsa iyi olur,eğer şuan alamam dersen yinede elinin altında tatlı su için pH testleri var damla olarak alabilirsin.Düzenli su değişimi ve dip çekimi bu türler için aksatılmaması gereken bir durumdur.Sadece tuz kullanımı konusunda eğer akvaryum içinde olumsuz bir durum yoksa tuz ekleme ,her su değişiminde tuz eklersen ilerleyen dönemlerde tuzlu su akvaryumlarından bir farkı kalmaz.

9. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Ben ph metre gibi görev yapıyorum abi...Gidince yapacağım ilk işlerden biride bir bilgisayarcıya gidip uygun pc fanlarından suyu serinletmek için soğutucu fan yaptırmayı düşünüyorum.Soğutucu hakkında tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

10. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Ben her su değişiminde bir kaşık kaya tuzu atıyorum.Su o kadar tuzlu su gibi mi olur?

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Erman, o tanka zaten 1 kaşık tuz, aç bebişe verilmiş 1 kaşık mama gibi olur. Ancak devamlılığı sudaki tuz miktarını arttıracağından mukozalarında yanma olacaktır. Bu sebeple İsmail abinin dediği gibi tuz sadece gerekli durumlarda gerekli miktarda olmalı. Sen tuz atmayı bırak dip çekimi ve su değişimlerine devam et. Sağlıklı balıklar.

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Erman resimleri bekliyoruz :foto:unuttun galiba hatırlatayım dedim.;)

13. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Sorma abi dün akşam geldim izinden bugün talan oldum yarın nöbetçiyim çarşamba ola hayrola...saygılar:gif Benimde size soracaklarım var dekor biraz fazla oldu gibi bir tane büyük kayam var sanki balıklara fazla yer kalmadı sizde bir bakın olmazsa sadeleştireyim biraz...:smiley33:

Sayfayı Paylaş