1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Moori Moliro & Tropheus Bemba

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde james_34 tarafından 16 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Fotoğraf:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Boyut (cm):150*70h*40
  Kapasite (litre):420lt
  Canlılar:2e-5d Tropheus Moori Moliro--1e-1d Tropheus Bemba

  Malzemeler:Sunsun Hw 304b-Jager 300watt ısıtıcı

  Akvaryum Bakımı:10günde bir dip çekimi

  Kullanılan Yemler: Tropikal Spiruluna-Sera Granungen-Nls cichlid formula-Tropikal Vegetable

  Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:---
   
 2. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Sonunda bu güzel tropheuslarla tanıştırdın bizleri abi :heyo:
  Çok güzel görünüyorlar, maşallah...

  Balıklarda süper, akvaryum da süper. En kısa zamanda yavruların fotoğraflarını paylaşman dileğiyle abi :)
  Sağlıklı balıklar..
   
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Can hocam;balıklarının Maaşallah ı var. naz:

  Ancak akvaryumunun hacimi biraz dengesiz gibi geldi bana huh: Tropheus lar bol kayalık dekorlardan hoşlandığı gibi,aynı zamanda açık alanda isterler. Ölçüleri yanlış anlamadı isem akvaryumunun genişliği 40 cm ? Ve gene resimlerden yanılmadı isem,varolan 40 cm lik alanı arkafon ile dahada daraltmışsın.? :bilmem: Hocam resimdenmi yanılıyorum yoksa hakkatten arka fon ile ortam dahada bir daralmışmı ?
   
 4. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Sağol Türker ;)


  :) :) Olcay Abi,

  Bahsettiğin arka fon değil manzaradır.Balıkların renkleri resimde belli olmuyor.Aslında daha da kırmızılar.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Can, bunlar Tropheus chimba değil mi?

  [​IMG]
   
 6. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Moliro

  [​IMG]

  Chimba

  [​IMG]
   
 7. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Can abinin arka fonu 3 boyutlu resim ve benim çok hoşuma gidiyor. Bizimde 3 byoutlu resmimiz var ama böyle değil. Gerçekten çok gerçekçi görünüyor..
   
 8. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Can,hayırlı uğurlu olsun.En sonunda balıklarına kavuştun.Akvaryum ve balıklar her haliyle süper olmuş.Akvaryumun güzelliğini baltalayan bana göre arka fon olmuş.Arka fonu tek renk yaparsan daha güzel olacaktır.
   
 9. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Can yani en sonunda diyorum :) Biraz bakamadık foruma bir sürü akvaryum eklenmiş vede çok güzel olmuş.. Senin kide ayrı bir güzel olmuş balıklarının doğasına hitap etmişsin tebrik ederim.. em34: Eklemek istediğim birşey var izin verirsen.. O yassı taşları sağda yada solda toplayarak tepeden aşağı sanki toprak kayması olmuş gibi bir dekor yapabilirsen daha değişik bir hava verebilirsin diye hayal ettim biran.. O kayaların bir parçası olmadığı için biraz suni gibi olmuş.. Eğer başka kayaların boşta kalırsa ortaya doğru yükselen bir dağ görüntüsüde verebilirsin mesela ? Kayaların arasında ki mağara olaylarıda gerçekten güzel.. Hayalimdeki kayalıklı , mangrow köklü ve bol bitkili tankın kayalıklı bölümü senin akvaryumunda şu an :) Eline sağlık kardeşim :helalolsun:
   
 10. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Aslında dekorum daha farklıydı.
  Eski dekordan bir kesit;

  [​IMG]  Ancak bembalar geldikten sonra düzen bozuldu.Ve bir bölgeyi bemba erkeği sahiplendi diğerini ise moliro erkeği.Diğer moliro erkeği sert darbelere maruz kaldı.O yüzden de yeni dekor yapmak zorunda kaldım.Hatta bu dekor grip olmama sebep bile oldu.Üstümüzü full çıkarttık aldık merdiveni bir saat ter içinde kaldık.Sonrada ter kurudu Can yalan oldu :D
  Silis kum ekleyeceğim o zaman güzel şeyler yapmayı düşünüyorum.Şuanki yaptıgım geçici dekor.
   
 11. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Sen işini bilirsin Can'cım.. Senin balıklar hakkında o kadar bilgim yok ama taban incecik kumdan olsa nasıl olur ? Hep istemişimdir deniz kumu gibi bir tabanım olsun ama sendekilere uymaz mı o tarz ince kum ?
   
 12. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Eklemeyi düşündüğüm kumda ince kum Abi.
  0.2-0.5mm kalınlıgında.
   
 13. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Tebrikler Can... :cicek:

  Eline, emeğine sağlık... Tabii kendine de dikkat et...

  Can öncelikle şu belirteyim ki, söylenenlerin aksine ben arka fonun ile dekorunu çok uyumlu buldum... Bir devamlılık sağlamış bence... Tek eleştirim kullandığım kuma ve kırmızı(mtrak) taşlarına olacak... Maaşallah naz: çok güzel balıkların var... Böyle güzel ama bir miktar siyahla karışık bordo balıkların görünmesini alacalı kumun (veya çakılın, tam çözemedim) ve kırmızımtrak kayaların gölgeliyor maalesef... Tabanda ve dekorda balıkalrın mutlak kontrast sağlayacak renkler seçmelisin... Aslında kayaların büyük çoğunluğu bunu sağlıyor ama işte kırmızımtrak bir iki tane birşey var onlar çıkmalı bence... Diğer taraftan zemine gelince değiştireceğini söylemişsin ki bence de değişimden sonra fevkalade olacaktır... Mutlaka deniz kumu gibi bir kum kullanmalısın ki balıkların en iyi kontrasta kavuşsun... Tabii o bağlamda kayaların rengi problem olabilir ve kum bu sefer kayaların görünmesini engelleyebilir... Aslında imkanınvarsa biraz ışık oyunu ile kayalardan ileride koyacağın kuma gölge düşürebilirsen hem kontrast olmasa bile 3 boyutu yaklayabilirsin hem de bence enfes bir görüntü oluşur...

  Ve gelelim beni mest eden görüntüye...

  Yanlış görmüyorum değil mi, Can? O kayanın üzerindeki yosun... O kayayı o halde mi aldın, bir yerde o halde bulup da mı koydun, kendin mi yosunlandırdın ya da akvaryum bir yerden ışık alıyordu da kendi başına mı yosunlandı? Lütfen bu konu ile ilgili detayları anlat... Benim de en büyük düşüm akvaryumumda her yanı koyu yeşil kadife gibi görünen yosunla kaplı bir kaya sahibi olmak...

  Tekrar tebrikler...
   
 14. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Abdullah abi genelde ciklet beslenen akvaryumlarda kayaların üzerinin yosunlanması olmassa olmazlardandır.Genelde mbuna cinsi balık besleyenler bu yosunlaşma olmasını ister.
  Ama gelgelimki bu yosunlaşma olayı,maalesef akvaryum flolarında imkansız.Akvaryumda kullanılan pembe ve mor flolarda çok zor.Yine akvaryucularda satılan gün ışığı denilen(10000 kelvin) flolarla veya t8,t5 flolarla yosunlaşmalar oluyor.
  Abdullah abi benim akvaryumumdada vatoz var bi nebse olsun yosunlanmayı engelliyor.Ama dediğim floları akvaryumuna tak istersen tankta 10 adet vatoz olsun bu yosunlanmanın önüne geçemiyorsun.

  Flolarla uğraşamam dersen abi neyi yosunlanmdırmak istiyorsan.Plastik içi su dolu kaba koy içinede biraz alabalık yemi at yaz gününde balkona koy 2_3 içinde yosunla kaplanacaktır.

  Benim 300 litrelik tankta bol kayalıklı ama maalasef bi gram yosunlanma yok.

  Akvaryumun ilk kurulduğu hali
  [​IMG]

  Akvaryumdaki aydınlatma
  [​IMG]
  Akvaryumun 3 ay sonraki hali
  [​IMG]
   
 15. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Valla bayıldım Özgür... Ama gel gör ki bitkili tanklarda yosunlaşmayı bu şekilde sağlayamıyorsun ya da ben sağlayamıyorum... Biz de ışık artınca yosun oluyor ama ya camlarda ya da bitkilerin yapraklarında... özellikle sakal yosunu oluyor ki apayrı bir dert kendisi...

  Birşey sorayım: şimdi ben bir kayayı alsam ve bu şekilde yosunlandırıp bitkili akvaryumlarıma alsam bu yosunlar yaşamlarını devam ettirebilir ve daha fazla yayılım gösterebilirler mi?

  Bir de şu var (şu an kafama takıldı)... Ciklet akvaryumlarında kullanılan kayalar ile canlı doğuran akvaryumlarında kullanılan kayalar birbirlerinden çok farklı... Acaba ciklet için kullanılan kayalar bu yosunlaşma için daha mı uygun? ne dersin? Var mı böyle bir bilgin ya da gözlemin?
   
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yosunlanma Can'ın akvaryumu için iyi birşeydir. Balıklar yeni filizleri zevkle tüketeceklerdir. Hatta Tropheus akvaryumlarında bir bölgeyi özellikle yosunlandırmaya çalışanlar vardır. Akvaryum ve balıklar gerçekten çok güzel. Chimbaya çok benzetmiştim ama değilmiş. Ülkeye artık farklı varyasyonları girmeye başlamış güzel gelişme acıkcası.

  Ellerine sağlık Can.
   
 17. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Abdullah abi,canlı doğuran tanklarında kullanılan kayalrı bilmiyorum.Ciklet akvaryumundada kullanılan kayaların çok çeşiti var.Peysaj kayaları,dere taşları(üst taraftarı resimdeki kayalar),sokaktan toplama kayaları.Abi bende 100 kilo yukarıdaki kayalara benzer yuvarlak hatlı taşlardan var.Hali haızrdaki kayalar akvaryumda değil.Akvaryumdaki kayalar ise peysaj denilen kayalar.yuvarlak hatlı kayalar daha çabuk yosunlanıyor.

  Abi dediğim yöntemi uygularsan egerki,kayan yosunlanırsa bunu kazısanda çıkmıyor.Doğal bi hal alıyor.Abdullah abi bitkili malavi akvaryum sahipleride var ama yine aynı bu göz alıcı yosunlara kavuşuyorlar.
   
 18. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Evet sorun anlaşıldı Özgürcüğüm... Kayanın yuvarlak olması... Bizlerde pek yuvarlakkaya kullanılmıyor... Hani zaten kayalrı da daha çok kılıçkuyruk ve plati yavruları için koyuyoruz, saklansınlar diye... Bu yüzden de alabildiğine delikli, girintili çıkıntılı oluyorlar... O zaman ben bu yaz daha önce başka bir forumda okuduğum tekniği uygulayıp yuvarlak kaya olmadı kayacık yosunlandırayım... Tekniğin esası şu... Cam bir kap içine yosunlandırılacak kayalar, taşlar konur ve bütün yaz boyunca güneşi alnında beklemeye bırakılır...
   
 19. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Evet, kayaların üzerindekiler kendiliğinden oluşmuş yosunlardır.Duboisi beslerken yani Kasım 2007-2008 tarihleri arasında günde 10 saati aşkın ışıklandırma yapıyordum.Day light + Slyvinia(sarı renk) kayaların yosunlaşmasını sagladı.Hatta buhar camım su ve ışıgın birleştiği noktada oldugu için yosun tutuyordu.Ben de bu yosunları elimle sıyırıp tropheuslarıma veriyordum.Anlayacagınız katıksız direk dogal yemleri oluyordu.
  Hatta ön camda hala belirttiğim tarihlerden kalan yosunlar mevcuttur.Calvus beslerken ne kadar çıkarmaya çalışsamda suyu tamamen boşaltıp temizlemeden bunların çıkması imkansız gibi birşey.
  Kısmetse cumartesi günü silis kum alacagım.O gün beni yorucu bir gün bekliyor.Balıkları 70cmlik akvaryuma alacagım.Silis kumu tabana yayacagım.Yuvarlak kayalar arıyorum.
  www.tasdunyasi.com.tr/ sitesinden ürünlerimiz bölümünden taşları , kumu incelemenizi öneririm.Duydugum kadarıyla çeşit bol fiyatlar çok uygunmuş.Ancak Kemerburgazda olması sebebi ile benim oraya gitmem imkansız gibi birşey.Bakalım artık.Yakın olan arkadaşlar mutlaka ugrasın.
   
 20. cerko0707

  cerko0707

  Mesajlar:
  3
  Tropheus Moori Moliro & Tropheus Bemba

  OLCAY ARKADAŞA KATILIYORUM,GEREKSİZ TAŞ ÇOK FAZLA YADA BİRYERE YIĞMA YAPABİLİRSİN,YOSUNLANMASI ÇOK GÜZEL,,GÜNEŞ GÖRMÜYORSA TABİKİ,GÜNEŞTENSE İLERİDE ZARARI ÇOK OLUR..BOŞ ALANIN ÖNEMLİ DEĞİL AMA DEKOR BİRAZ TANGANYİKA OLMALI İRİ KAYALIKLAR VE SİLİS (KUM BEYAZ )BİRAZDA İYİ KIRILMIŞ MİDYE SÜPER ORTAM..
   

Sayfayı Paylaş