1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Moorii Chaitika

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 11 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Son zamanlarda adını sıkça gördüğüm ve satışına denk geldiğim bir balık olduğu için tanıtımını yapmaya karar verdim.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bilinen Diğer İsimleri : Blue Rainbow ve Kasabae Moorii adlarıyla da tanınmakta.

  Doğal Yaşam ve Yakalanma Alanları : Diğer Moorii'ler gibi Tanganyika Gölü'nin kayalık kısımlarında yaşamaktadır. Tanganyika Gölü Chaitika Bölgesi.

  Genel Bilgiler : Bu canlı adını dorsal ve yüzgeçlerindeki renk varyetelerinin mavinin tonları olmasından almaktadır. Yetişkin balıkların boyu 15 cm'e kadar ulaşabilmektedir.

  Davranış Biçimi ve Dişi Erkek Oranı : Bu tür agrasif olarak tanımlanmakta ve 15-20 bireylik aileler halinde bakılması tavsiye edilmektedir. Dişi - Erkek oranı 1 - 6 olarak tavsiye edilmektedir.

  Beslenme ve Diyet :
  Otçul ağırlıklı beslenen tür doğal ortamında besin kaynağı olarak kayalardaki yosunlarla beslenmektedir. Dondurulmuş yeşillikler ve bitkisel ağırlıklı bir diyet uygundur, protein ihtiyacını karşılamak için hafta 2 günü aşmamak kaydı ile desteklene bilirler. Ancak kan kurdu vb gibi besinler ile aşırı protein takviyesi Bloat hastalığına ve aşırı yağlanmaya sebebiyet verebilir.

  Bakım ve Dekor : Birey sayısı fazla tavsiye edildiği için akvaryum hacminin 350 LT tutulması balıkların rahat etmelerini sağlayacaktır. Tank dekoru kayalık ve balıkların gerektiğinde rahatça saklanma alanları bulacağı bir şekilde düzenlenmelidir. Bu düzenlemeyi iki şekilde yapabilirsiniz. Tankı çok fazla kaya ile dekore edebilirsiniz ancak bunu yaparken balıkların rahat yüzeceği alanlar bırakmayı unutmamalısınız, yada bir kaç bölgeden oluşan ve saklanma alanlarının olduğu bir kaç kayalık bölge oluşturabilirsiniz. Kayalık alanların doğal ortamı yansıtacak şekilde olması hem stresi azaltacak hem de kavgaları asgari düzeye çekecektir.

  Su Değerleri : Su ısısı 23 - 27 derece aralığında olmalıdır. Ph olarak önerilen değer 8-9 aralığıdır. dGH: 8-20 aralığı olarak dengelenebilir.

  Üreme : Diğer Tropheus türleri gibi ağızda kuluçka ile üreme sürecini tamamlar, yavrular ilk etapta artemia ve ezilmiş pul yem ile beslenebilirler.

  Sağlıklı Balıklar Dilerim.
  Bekir YÜCEL

  Resimler Tropheus moorii (Chaitika) adresinden alınmıştır.
   
  reis, cirol, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Cevap: Tropheus Moorii Chaitika

  Bekir kardeşim ellerine sağlık .Güzel bir tür kasakalaweye geçmeden önce bir dönem besleme konusunda kararsız kalmıştım.
   
 3. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: Tropheus Moorii Chaitika

  Abi aslında renk varyetesi olarak çok hoşuma gitti ama çok yaygın olmaması gözümü korkuttu ve eçim yaparken düşündürdü beni. Ankara'da besleyene denk gelmediğim için de tercih edemedim açıkçası.
   
 4. Erman_GÜNDOĞDU

  Erman_GÜNDOĞDU

  Mesajlar:
  575
  İsim:
  Erman Gündoğdu
  Cevap: Tropheus Moorii Chaitika

  Ben hepsine ayrı hastayım hatta herkesde olmayan türlere ayrıca hastayım...super:gifsaygılar:gif
   

Sayfayı Paylaş