1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus PH Yükseltme Sorunu

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde Armağan Bakırcıoğlu tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Tropheus pH yükseltme sorunu yaşıyorum. Bembalarımın Ph yükseltme sorunu olan akvaryumda bemba türü tropheuslar var. 300 litre tankımda 1-2 cm yüksekliğinde silis kum var çeşme suyunun ph ı 7,2 gözüküyor 2 haftadır günlük talimatta yazdığı kadar ************ ph buffer 9,4 kullanıyorum ancak ph kullanımdan hemen sonra 8,5 civarına çıksa da sonra 8 e geri iniyor... 2 haftadır ph ım 7,9 - 8,1 arasında takılı kaldı.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Armağan öncelikle pH konusuna bakış açının yeterli veya doğru olmadığını belirterek başlamak istiyorum, bunu sadece yukarıdaki Ph durumunu açıklamandan çıkardım ama buna döneriz. Öncelikle birkaç sorum olacak.

Akvaryumun filtre sistemi nedir?
    Oksijen nasıl sağlanıyor?
    Balıkların vahşi doğadan mı yakalanmış?
    Kaya dekoru nedir?
    Su değişim oran ve süresi nasıl?

3. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    EX700 dış filtrem var içinde zeolir elyaf sünger ve bioball var ayrıca 9watt lık bir uv filtrem var iç filtre şeklinde sunsun jup 01, ayrıca bir iç filtrem daha var ancak onu şu an çalıştırmıyorum...
    kaya dekorum akvaryumun iki yanında mağaralar şeklinde yaptım kayalarımın türünü bilmiyorum ama fotografını çektim siz belki bilirsiniz
    troph.jpg
    Balıklar f0 değiller.. hatta f1 bile olmayabilirler...
    haftalık 40 litre su değişimi yapıyorum dinlenmiş çeşme suyuyla... (dipten çekerek)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijeni iç filtreler mi sağlıyor, fotoğrafta oksijen çıkan bir yer görünmüyor?

5. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Hava taşım var aslında fotografı çekerken ekstra aydınlatmayı takmak için fişini çektim.. şurada eski bir fotograftan gözüküyor havayı veriş şekli

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tropheus akvaryumlarında Ph önemli bir parametre ama doğadan yakalanmamış ve standart su değerlerinde yani ortalaması 7,5-8 olan pH değerinde büyümüş ve gelişmiş balıklar için artı uç noktada pH mücadelesine gerek yoktur. Manuel olarak eklenen tamponlayıcılar ile 'Ph salınımı' dediğimiz oynamayı yaratmak çok da balıklarının seveceği bir durum değil ve seninde verdiğin değerlerde yeterince pH salınımına neden olduğun ortada.

Oksijen artırımı, oksijen bilinen iyi pH tamponlayıcılarından biridir, daha güçlü bir oksijen düzeni kurmalısın.

Yüzey akıntısı, iç filtrelerini gereksiz yere çalıştırmayı bırakarak yeterli güçte görevi sadece akıntı olan geniş açılı bir dalga motoru alarak tamamen yüzeye çevirmelisin. Bunun nedeni düşük yüzey akıntısı yüzünden suda kalan ve biriken karbondioksit oranının sürekli pH değerini aşağı çekme eğilimidir.

Zeolit tatlı su akvaryumlarında çok daha işlevsel ve faydalı çalışır ama sudan element toplayan kimyasal filtre elemenlarıdır. Sudaki maddelerin ppm oranına göre iyon değiştirir. Zeolit kullanımını hacim ile orantılı ve özellikle zeolit markasının, türünün ne olduğunu biliyorsan kullanmalısın, sudan kalsiyum toplama eğilimi olan zeolitler zaten az olan bu elementleri alarak alkali miktarını indirebilir.

Bioball elemanının dış filtre içinde kullanımı son derece gereksiz ve hiçbir anlamı olmayan bir uygulamadır. Bunun yerine iri aragonit parçaları daha mantıklı olur. Taban kumunu da aragonit kumla değiştirmen fayda sağlar.

Su değişim aralığın ve miktarın yeterli. Bunları toparlayarak hiç bir tamponlayıcı kullanmadan durumu yazarsan ortak noktayı buluruz inşallah.

triggers ve Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  7. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Filtre ekipmanlarını en kısa zamanda gözden geçireceğim... Bu arada fotografa dikkatli bakarsan bir dalga motoru var ancak biraz fazla akıntı oluşturuyor bir kere açtım balıklar köşede saklandılar... Sonra stres yapmasınlar diye kapadım...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzeye çevirerek içeride itici güç yerine dalgalanma yaratmayı deneyebilirsin, gücü nedir bilemiyorum ama saatte 3000 litre debili dalga motoru yeterli. Bunların ayarını sen akvaryumuna göre yapacaksın artık Armağan, balıklar alışır yeter ki uç ve rahatsız edici düzeyde yüksek olmasın.

9. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Yukarıya çevrili zaten de biraz güçlü ne yazık ki..
    Sobo wp-300m
    7500 l/s

Şimdi tekrar çalıştırdım.. Balıklar güzel güzel yüzüyor ama gece açık kaldığında ertesi gün bi köşede sinmiş oluyorlar.. Gece kapatsam mı acaba yoksa alışmalarını mı bekleyeyim..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çalışsın bence alışsınlar şartlara, saatte 7.500 litre gücü var yanlış anlamadıysam biraz yüksek sayılır ama duruma bak istersen.

Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  11. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    bir iki gün bakayım stres yapmazlar umarım :) şuan çok eğlenceli gözüküyorlar.. Baya bi durgunlardı 1 haftadır sadece yemleme esnasında çok hareket ediyorlardı bir de ben yaklaşınca sanırım yem vereceğimi düşünüp sağa sola koşturuyorlardı.. Şimdi akıntıyla beraber çok hareketlendiler..

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş