1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus tankı kuracağım yardımınıza ihtiyacım var

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde gsdeniz64 tarafından 19 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Elimde bulunan 100*50*60 (300lt)tankımı Tropheus tankı yapmaya karar verdim fakat Tropheusa yeni başlayacağım için sizlere birkaç şey danışacağım.
    Taban malzemesi olarak 0 numara sarı renk kuvars düşünüyorum.
    Dekor olarak,fosil kaya denilen kayalar uygun olurmu ya da yuvarlak olan taşlarmı uygun olur?
    Tankta azda olsa bitki olsun istiyorum(saz ve anubias)kumun altına herhangi bir gübre vs koymam gerekecekmi ve ışıklandırma için tek flouresan(sera brillant day light 30w)yeterli olurmu?
    Dış filtre olarak Aquanic 1000 filtrem var.İlla ki dış filtre şartmıdır,tepe filtre kullanılsa olurmu?
    Son olarak ve en önemli konu ise,hangi türle başlamam uygun olacaktır(yavru olarak alacağım)ve tek bir türü sürü olarakmı beslemeliyim,2-3 türü birarada besleme imkanı varmıdır?Teşekkürler.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile aramıza hoşgeldiniz.

Tankınızda taban olarak 0 mm yerine 0.5 mm quartz kullanımınız daha iyi olacaktır, o mm pudra gibi olacağından dolayı, kurulumda ve ileride sıkıntı yaratabilir. Bitki olarakta anubias türlerini kayaların arasına sıkıştırarak veya misina yardımı ile tuttturabilirsiniz, saz bitkisini yiyeyeclerinden dolayı tankınızda barındıramazsınız. Farklı bitki kullanacaksanız Crinum thaianum deneyebilirsiniz, sert yapraklı olduğundan dolayı, yemezler ama kumu kazdıklarından dolayı, bitkiyi yerinden sökeceklerdir, soğanlı bitki türüdür kayaların aralarına sıkıştırarak bitkiyi sökmelerini bir nebze olsun engelleyebilirsiniz ama, buda fayda etmeyecektir.

Tropheus balıkları kumu kazdıklarından dolayı, tabana gübre koyamazsınız, bunada ihtiyaç olmayacaktır.

Işıklandırma olarakta eli,nizdeki floresanı kullanabilirsiniz.

Tür konusundada, konuya hakim olan arkadaşlarım cevap vereceklerdir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun. Yavru alımında başarılı olanların çoğunluğu tek tür üzerine ağırlık verenler oluyor. Sump sistemi bu türü için çok faydalı oluyor açıkcası. Bilmiyorum sump sistemli mi akvaryum ama olması iyi olurdu. Kaya olarak zaten fazla bir ihtiyacınız olmaz sanırım çünkü yoğun kaya dekorunda sürtüşmeler daha fazla yaşanıyor.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
  5. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkürler Murat bey.0 mm kuvarsı arasında pislik ve yem artığı bırakmadığı için düşünmüştüm,ileride sıkıntı olabilir demişsiniz ne gibi sıkıntı olur?Bitki olarakda sanıyorum birkaç anubiasla işi bitireceğim.Sazları yerler demişsiniz :)

--- Ekleme; ---

Teşekkür ediyorum Temel bey.Beslediğim balıklardan yavru almayı isterim tabi ki,bunun içinde yazılanlara göre tek tür üzerine ağırlık vermem gerekecek o halde.Tankımda sump sistemi yok maalesef dış filtre ya da tepe filtre kullanıyor ve iç filtreyle destekliyorum.

--- Ekleme; ---

Teşekkürler İsmail bey gerçekten yararlı bilgiler olmuş.Bu arada 2 ve 6 nolu tank çok hoşuma gitti.Buna benzer bir dekor yaparım sanıyorum.

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gökçen bey tropheus alırken dikkatli olun ve iyi araştırın eğer yavru alacaksanız anaçlarına görün balıkları alacağınız yer belli ise almadan önce resimleri çekip burda paylaşın durumları hakkında yardımcı olabiliriz.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sıfır mm kum yapısı pudra gibi olacaktır, bu balıklarda kumu talan ettikleri için, tankınızda hep bulanıklık olacaktır, bunun için 0.5 mm öneriliyor.

cirol bunu beğendi.
  8. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Tavsiyeniz için teşekkürler İsmail bey.Genelde yavru balık alırken söylediğiniz gibi anaçlarını görerek alırım zaten,bu huyumdur :)Tek sorun şuan Uşakta Tropheus bulmak.Olmazsa Denzilide tanıdık bir üretimhane var birde oraya uğrayacağım.

--- Ekleme; ---

Anlıyorum.İnternetten tankları inceledim 0 mm kum kullananlarda var o yüzden o şekilde düşünmüştüm ama bulanıklık olacaksa 0,5 mm daha mantıklı tabi.

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gökçen aklında hangi tropheus'un türü var belirledinmi?

10. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Güzel bir soru İsmail abi:) Aklımda olan tür Tropheus Sp.Black Pemba ama yavru olarak bulabilirmiyim bilemiyorum.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Bemba'da güzel bir tür ama bu türü yavru alacaksan dediğim gibi anaçları gör ikola ve bemba kırması çok oluyor ve yavruyken bunu anlaman çok zor.

12. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Anlıyorum abi,tabi anaçlarına da bir bakarım.Ya da senin tavsiye edeceğin bir tür varmıdır bana?

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yavrudan alacaksan benim favorim beslediğim tür kasakalawe yada ilangi,red rainbow,bulupoint olabilir.

14. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Hmm,bu balıklarda gayet güzeller.Şansıma artık hangisini bulabilirsem :)Bu arada yavruların fiyatları ne durumda abi?

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gökçen kardeşim aslında tropheus olsun çamurdan olsun:)bulacağın yavrular sağlıklı olsun türü önemli değil o kadar.Yavruların fiyat durumları derken anlayamadım bu yazdığım üç türün'mü?

16. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Abi senin yazdığın türlerin yavru fiyatları ve benim Sp.Black Bemba yavrularının adet fiyatları nedir şuan onu soruyorum.

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gökçen bu üç türün piyasada fiyatları hemen hemen bu şekilde
    Bemba yavru 3 cm piyasada 10 tl ile 14 tl arası ,
    Kasakalwe2 ile 2,5 cm 25 tl
    İlangi ve red rainbow 2 ile 3 cm 30 ile 35tl arası değişiyor.

18. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Bu balıklar F1 tabi değilmi bu arada?Bizim Nattererilerden daha pahalıymış yavrular ama değer abi o paraya,güzel balıklar çünkü.

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gökçen F0 veya F1 olayına fazla takılma sağlıklı olsun gerisi önemli değil,evet dediğin gibi biraz pahalı ve yavru büyüyünce fiyatta artıyor.Peki sen çevrene baktım'mı varmı yavru tropheus?

20. gsdeniz64

gsdeniz64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Abi çevremde yavru Tropheus'u bırak,Tropheus besleyen yok :)İlk ben olacağım sanırım.Çevremdeki kişiler Güney Amerika kökenli türleri besliyorlar.

Sayfayı Paylaş