1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus tank kurulumu ve tecrübem

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde cirol tarafından 1 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ
    Mrb değerli arkadaşlar bir çoğumuzun beslemek istediği tür olan tropheus'a nasıl bir tank gerekli hangi ekipmanlar olmalı ilk karşılama , tank adaptasyonu vs konularda yaşadığım bilgileri paylaşmak istedim.

İlk önce yapılması gereken bu türün ihtiyaçlarını karşılayabilirmiyim.İhtiyaçları derken nasıl bir ekipman ve tank gerekli nasıl sağlıklı bakabilirim.

Tanganyika türü olan tropheusa karşı ilgi duyduğunuzda ve beslemeye karar verdiğinizde ilk evinizde bulunan tankın yeterli olup olmayacağı hakkında araştırma yapmak gerekir yani 100 lt're akvaryumum var tropheus'un hangi türünü alsam yerine tropheus hangi hacimli tank yeterli gelir düşüncesine sahip olmak gereklidir.Ben ilk tropheuslara karşı ilgi duyduğumda bu tür ile ilgili tüm makale açılan konular vs hepsini sıkılmadan defalarca okudum.

Tropheus tankı minumun 300 lt'renin altında olmamalıdır.Tropheuslarda tankın uzunluğu önemlidir.Çünkü baskın erkek akvaryumun ortalama 3/2'sini sahiplenir.Bu nedenle tropheuslarda tank seçiminde uzunluk ve genişliğin artısı büyüktür.İki çeşit tropheus akvaryumu resmi sizce hangisinde daha rahatlar ve sağlıklılar.

HACMİ YETERSİZ VE SIKINTILI AKVARYUM

GENİŞ VE YETERLİ HACİMLİ BİR TANK.

DEKOR VE KUM SEÇİMİ

Tropheus türlerinde tank içinde yapılan dekorlar en iyi olanı akvaryumda bol kayalık veya 2 ayrı bölge yapılmalıdır.Tek bölge kayalık yapılan tanklarda dominant balık tüm akvaryuma sahip olmaya kalkacaktır ve bu nedenle çok büyük kavgalar olacaktır.Dekor olarak yuvarlak hatlı taşlar uygun olmaktadır.Şimdi şunu diyebilirsiniz diğer kayalar olmazmı? olur ama yuvarlak taşlarda sert ve sivri köşeler olmadığı için tank içinde balıkların yapmış olduğu kavgalarda yaralanma riskleri olmayacaktır.Bir diğeri ise delikli kayalar daha çok tortu ve pislik tutar.Tank içinde kullanılacak taşlar kum koyulmadan önce konulması riski biraz daha azaltacaktır.Çünkü ilk kayalar kumdan önce yerleştirildiğinde taşların altında atık fazla birikmeyecek hemde bu türler kumları kazıp kendilerine yer yapacakları için hem balık hemde akvaryum için oluşacak risk engellenmiş olacaktır.

DEKOR İÇİN UYGUN BİR KAÇ KAYA

[​IMG] [​IMG]

KUM SEÇİMİ;
    Tank içinde kullanılacak kum 5-6cm olması yeterlidir..Kullanılacak kumlar mercan kumu, silis ve quartz kum 0,5 mm idealdir.Kalın kum kullanan vardır ama kalın kumun eksi yönü biriken yem ve dışkılar kalın kumların arasına girecek ve buda nitratı arttıracaktır.

FİLİTRE VE ISITICI SEÇİMİ;

Filitre seçimi burda çok önemlidir seçmiş olduğunuz filitre akvaryum hacmini en az saatte 3 defa çevirmelidir.Isıtıcı seçiminde tankınıza uygun yetebilecek kapasitede almanız gerekmektedir litre başına bir watt düşülünebilir.Hava motoru olmazsa olmazlarımızdandır.Akvaryumunuz için yeterli gelebilecek hava motoru seçimi yapılmalıdır.

ALACAĞINIZ BALIK SEÇİMİ

Tropheus alırken 2 seçenek vardır,ya oturmuş damızlık koloni alınmalı yada en az 15 adet ve üzeri yavru alınmalıdır.Yavru fazla alınmasının nedeni yetişkin boya geldiklerinde dişi,erkek oranını ayarlayıp koloni kurabilirsiniz.Tropheus alırken muhakkak aynı yerden ve güvenilir kişilerden almalısınız.Eğer tropheus ilk defa besliyorsanız f0 dediğimiz orjinal gölünden gelen balıklar almamalısınız .Nedeni ise şebeke suyuna alışmaları ve onları adaptasyon evresini atlatmaları tecrübe gerektirmektedir.Bu balıkları alırken birkerede alınmalıdır.Daha sonra alınan balıkları koloni kabul etmez ve bu diğer eklenen balıkların sonu olabilir.Oturmuş bir kolonide tek kabul edilen dişi ve yavru balıklardır.Tabi dişi ve yavru balıklarda yine koloniye kendilerini kabul ettirmek için çaba göstereceklerdir.Bir diğer konu ise alacağınız balıkları yerinde görerek almak en doğrusudur.

AKVARYUMA ALIŞTIRMA

Değerli arkadaşlar genel olarak ilk aldığımız balıklarımızı tankımıza eklerken eksiklerimiz olabiliyor.Bunun sonucunda birkaç gün sonra hiçbir neden yokken balık kaybı yaşayabiliyoruz.Tropheus türünü beslemeye karar verdiğimde en çok düşündüren tanka nasıl alıştırırım diye kara kara düşünüyordum .Sevdiğim değerli üstatlarıma nasıl yaparım diye sorular sorup makaleler okuyordum.Ve onların verdiği bilgiler doğrultusunda balıklarım geldiği gün aşağıda yaşmış olduğum uygulamaları yaptıp. Ve çok şükür aklıma gelmesini istemediğim üzücü durumla karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde bu süreci atlattım.Almış olduğunuz balıkları Akvaryumunuza batmayacak şekilde torbaları yerleştirin. Bir süre torba ile akvaryum ısısı aynı olana kadar bekleyin. Bu yaklaşık 10-15 dkdır. Sonra akvaryumda bulunan torbalardaki balıkları bir kovaya koyup hava hortumunu içine koyup 10 dakika bekleyin .Amaç balıkları fazla strese sokmamaktır.Bulunduğunuz odanın ışığı fazla aydınlık olmamasına dikkat edin.Daha sonra bir kap vs ölçekle akvaryumdan aldığınız suyu kovaya ekleyin ve 15-20 dakika bekleyin.20 Dakika bekledikten sonra kovadan aynı kapla su alıp dökün.Bu işlem torba ile döktüğünüz suyun akvaryum suyuyla eşit olduğuna karar kılana kadar devam edin.Sonra kepçe yardımı ile balıklara zarar vermeden kovadan alıp akvaryuma koyun.Bir gün boyunca akvaryumunuzun üstüne örtüp yem vermeyin .Balıklarınız stres altında olacağı için erkenden verdiğiniz yem sorun olup bloat riski olabileceği gibi kayıp yaşama riskiniz’de artacaktır.Eğer akvaryumunuz su değerli iyi ise risk minumuna inecektir.Yeni aldığınız balıklarınız akvaryumunuza adaptasyon süreci ortalama 1 hafta ,10 gün arasıdır.Ortalama bir ay akvaryumunuza fazla mudahele etmemeniz yerinde olacaktır.Aldığınız balıklarınız yavru ise 5 günde bir %20-%25 su değişimi yaptığınızda balıklarınızın daha hızlı geliştiklerini görebilirsiniz.Tropheuslar için en önemli konular kalite yem ,kaliteli filitre ve uygun su şartları ,bunlar sağlandığında her ne kadar’da hassas balıklar olsada kayıp yaşama riski minumuna inecektir.Akvaryum dekorunda fazla ölü noktalar olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.Bunun için filitre veya kafa motoru ile ölü noktalara mudahale edebilirsiniz.Yem çeşitlerini mümkün olduğunda fazla tutun.Balıklarınıza yem verirken sürekli gözlemleyin yemi yemeyen balığınız varmı diye böylece oluşabilecek olumsuz durumlara daha çabuk müdahele etme şansınız olacaktır. Bu şartları sağladığınızda verdiğiniz emeğin karşılığı olarak balıklarınız size güzel süprizler yapacaktır.
    YIKIKTEMO, Aguila Negra, ozgr ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Ad-Soyad:
    Yavuz Kaçar
    Ellerine sağlık İsmail hoca'm, çok güzel yazı olmuş teşekkürler bencede 2. akvaryumda daha iyiler 3 boyutlu arka fonda güzelmiş ama. :)
    Ellerine emeğine sağlık, tropheus'a yeni başlıyacaklar için iyi bir yazı olmuş...

Saygılar...
    cirol bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Ad-Soyad:
    Doğuş ARISOY
    Ismail Abi guzel hazirlamissin ama birkac sorum olacak.

Kaliteli yem derken besin agirligi ne olmalidir. Protein mi yoksa sebze agirlikli mi ?

Iyi su sartlari demissin o su sartlari nelerdir ve o su sartlarini nasil elde ederiz. Bu noktalardada yardim edersen sevinirim hocam.
    cirol bunu beğendi.
  4. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ
    Doğuş kardeşim kaliteli yem derken otçul oldukları için sebze ağırlıklı protein ağırlıklı olarak new life spectrum haftada 3 kez birer öğün yeterli gelecektir içinde sarımsak özü olduğu için parazit ve strese karşı artısı bulunmaktadır..Birde çeşit yem kullanımının artısı büyüktür.Özellikle bitkisel beslendikleri için gelişimleri yavaş olmakta bazı akvaristler fazla yem yada protein oranın fazla olan yemler verdikleri için kilo almaktadır.Bunun sonucunda üreme organlarının yağ tutmasına sebeb olmakta ve yağlanma üreme organlarını engellediği için erkek ve dişi balık agresif olur ve sonuç olarak saldırganlık daha’da artar sonuç ölümcül olabilir.

İyi su şartları derken tropheuslarda ph önemlidir.Burda yapılması gereken suya katkı maddeleri koymak yerine düzenli su değişimi yapıp ph oranını mümkün oldukça sabit tutmaktır.Çoğu tropheus besleyenler buffer kullanmakta buda bazen olumsuz sonuçlar doğurmaktır.Sürekli oynayan su değerlerinde balıklarınız değişimi ayak uydurmakta zorlanacaktır.Yem verimlerinde balıklarınızın tüketebileceği kadar yem verilmeli fazla yem yükü nitratı arttırıp su değererini olumsuz etkilemektedir.Herkez şunu söyler tropheusda ph 8 olması uygun derler,benim tankın su değeri ph'ı 7,4 ile 7,5 arası değişim göstermektedir.Bu değerlerin bana olumsuz etkisi yok çünkü sabit ph burda en önemli olan sonuç ben düzenli yavru almaktayım.Şuan yumurta tuttan 3 dişi balığımdan kusturmadan 30 ile 40 gün beklemenin ardından 12 yavru aldım ve dün itibarı ile 8 cm'lik bir dişimde ağzına yumurta aldı.
  5. LostRua

LostRua

Ad-Soyad:
    Doğuş ARISOY
    İsmail Hocam akvaryumun boyutu ne olmalıdır varmı böyle bir standart... Koloni derken iyi şartlar altındaki koloni sayısı kaç olmalıdır. Kaç dişi kaç erkek idealdir... Akvaryum uzunluğunun yer edindikleri için fazla olmasını gerektiğini biliyorum sadece. 80 santimden uzun olsun deniyor en ve yükseklik ilede ilgili böyle standartlar var mı ? Yani kısaca bu tür için. Kaliteli ve sebze ağırlıklı besinleri kullanacağız otçul arkadaşlar çünkü. Su değerlerinide su değişimleri ve kalsiyum içerikli kumlarla ayarlarız... Dekorumuzuda ayarladık. Tek eksik nokta bence akvaryum boyutları ve uygun kolonideki dişi erkek sayısı vede litre balık ilişkisi... Bunlarada bir açıklık getirirsen hocam işimize yarayacaktır...

Sayfayı Paylaş