1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Yem Tükürme

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde hasanacar tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Dün akşam tropheuslerime kavuştum. 2 erkek 5 dişi damızlık boyda toplam 7 balık var. Birkaç tane daha dişi olsaydı memnun olacaktım. Fakat bu balıklar öteden beri birarada duran bir koloni. Sorun olmayacağını umuyorum. Tropheus'ün türü: Chimba.

Balıkların yem yemesi, vücut yapıları, hareketlilikleri vs., her yönden beni kendilerine meftun ettiler.

Yeni geldikleri için olabilir bilemiyorum ama balıklardan bir ya da ikisi yemi yedikten sonra suya geri bırakıyor. Bir makalede bunun sorun olabileceğini okudum. Portal ailesinde bu türü besleyip tecrübesi olanlara danışayım dedim. Verdiğim yem Sera Flora.

Teşekkürler.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan bey hayırlı olsun balıklarınız.

Tanka adaptasyon süreçlerinde yem yememe gibi sorunlar oluşuyor bazı balıklarda, biraz beklemekte yarar var kanısındayım.

Yem konusundada daha önceki verilen yem türünede alışmış olabilirler.

Sağlıklı balıklar.

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan abi yediği yemi tükürüyorsa bence farklı yemler denemede yarar vardır.Yani bir kaç çeşit yemi bir arada verip hangisini yiyip hangisini tükürdüğünü takip edebilirsin.Olmadı ev yapımı bir şeyler denersin. .8. Ama tahminimce yeni akvaryuma girdikleri içindir. saat:gif

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan abi aynı şeyi benim mavi prensesler de yapıyordu. Ama 2 gündür ağızlarına aldıklarını artık tükürmüyoprlar ve rahat yutuyorlar. Ayrıca flora büyük parçalı bir yem. Onu elinle ufalayıp verirsen öğütmeleri daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Balıkların hayırlı olsun bu arada...

5. taygun

taygun Guest

Tropheus Yem Tükürme

Hayırlı olsun Hasan,

Yemin tükürmeleri markanın değişmesi olabilir mi? Ya da su şartları...

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus Yem Tükürme

Tamer abi, su taptaze. Üç gün suyu iç ve dış filtre çalıştırarak beklettim. Suyu ilk eklediğimde kaya tuzu ekledim. Bir gün sonra Aquatan ekledim. Daha sonra da nitrivec ekledim. 3. gün balıkları getirdim. Akvaryumcu yem olarak Sera Flora kullanıyor, yani benimle aynı. Bu balıklar yaklaşık bir aydır aynı akvaryumcuda.

Ayrıca azar azar yem verip gözlemliyorum. Sanki şu an yemi dışarı atan balık yok. Gözlemlerime devam edeceğim.

7. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan Hocam uzun zamandır sesin çıkmıyordu. Durdun durdun tropheusla dönüşün muhteşem oldu. Hocam en kısa sürede gelip balıklarını göreceğim. Çayı koy bay bay:gif

8. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus Yem Tükürme

Volkan abi, gelmezsen çift dalarım :F Çay her daim taze ve hazır. ;)

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus Yem Tükürme

Akvaryumun resimlerini de ekleyeyim bari foto:

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Tropheus Yem Tükürme

Maşallah sağlıklı görünüyorlar abi. Ama merak ettiğim o yassı taşların yuvarlar taşların üstünde ne işleri var acaba ? Dekoratif durmamış da o yüzden sordum.

11. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus Yem Tükürme

Hüseyin bahsettiğin yer en önemli yer. Oralar bu türün ihtiyaç duyduğu ve üreme için gerekli olan yuva ve oyuk taklidi yerler ;)

12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Tropheus Yem Tükürme

Öncelikle hayırlı olsun ve maşallah naz:
    İnşallah sorun yoktur hocam. Önceden iç parazit başlangıcı olan leptosomalarımda yeme ilgisizlik bu şekilde başlamıştı. Ağıza alıp tükürüyorlardı. Ama genellikle yem beğenilmediğinde olan bir davranış diye düşünüyorum.
    Balıkların mekan değişikliğinden önce yemden kesilmesi ve yeni akvaryuma geldiklerinde bir gün yemlenmemesi ayrıca ışıkların açılmaması adaptasyon sürecini hızlandırır denir hep.
    Akvaryumcudayken sera florayı iştahlı bir şekilde yiyorlar mıydı acaba hocam? Daha önce geldikleri yerde verilen yem öğrenilebilirse denemek faydalı olabilir.

Son zamanlarda en güzel mağaralar da bu şekilde yapılıyor gördüğüm kadarıyla. Amaca gayet uygun bir dizayn. Chimbalar tropheus türleri içerisinde kırmızısı en bol olan tür diye biliyorum ama yanlışsam lütfen düzeltin :)

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Tropheus Yem Tükürme

Bilgi için teşekkür ederim hocam. Bilmiyordum.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan hocam hayırlı olsun tropheus ailesi giderek çoğalıyor.Öncelikle yeni tanka gelen tropheuslar 1 hafta 10 gün gibi adaptasyon sorunu yaşıyorlar yemi ilk zamanlar tükürmeleri normal ama yinede gözlemlemeniz gerekmekte bloat riski yeni gelen balıklarda en çok rastlanan sorun ve bazen kayıplar yaşanabiliniyor..Sizin yapmanız gereken tanka fazla mudahele etmemek ilk 10 gün su değişimi yapmayın aldığınız yer hangi yemi veriyordu onu öğrenin sera flora yerine sera supraline tablet yemi ufalayar verin ve yem çeşitiniz mümkün olduğu kadar çoğaltın .Ben ilk aldığımda tropheusları ilk gün aç bırakıp tankın üzerine örtü serdim 24 saat sonra örtüyü kaldırıp az az yemleme yaptım şuan çok iyi durumdalar.Tropheuslarda en önemli olan tankınıza balık eklerken strese sokmadan suya alışmalarını sağlamak.Gelişmeleri bekliyoruz.

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan bey son durum nasıl bir sıkıntı yoktur umarım gelişmeleri bekliyoruz

16. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus Yem Tükürme

İsmail abi her geçen gün durum daha iyiye gidiyor. Dediğiniz üzere adaptasyon günleri içinde olduğumuza ben de kanaat getirdim. Uyumun bir hafta on gün olabileceği aklıma hiç gelmemişti. Kısaca gelişmeler olumlu yönde devam ediyor.

Yem meselesine gelirsek, üç ayrı yem kullanıyorum: 1) Sera Flora 2) Spirulina Tabs 3) Tetra Vegetable
    Sanırım yem çeşitliliği yeterli. Ayrıca bezelyeyi de diyete eklemeyi düşünmekteyim.

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan hocam gidişatın iyi olmasına sevindim tanganyika bölümünde yemleme diyeti adlı konum var kullandığım yemler yazıyor incelersen belki yem çeşitinde artı olur .Ek olarak nsl thera +A haftada bir öğün olsada kullanmanda fayda var iç parazit için

18. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus Yem Tükürme

İsmail abi, Konya'da Ahmet abi var tropheus besleyen bir dostum. Dedi ki, tropheus ağzına yumurta alır hemen farketmezsen bir süre sonra farkedilmez şekilde yumurtaları ağzında muhafaza eder balık, ayrıca yem de yer vs.. Şu an benim en iri balığım bir dişi. Yemi ağzına alıyor ve birazını solungaçlarından atıyor. Bunun sebebi ağzında yumurta olması olabilir mi?

19. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Tropheus Yem Tükürme

Ağzında yumurta olan balık bariz anlaşılır bence. Kursağı şişer ve yemi ağzını tam açmadan öper gibi alır.dikkatli bakarsanız kolay anlarsınız.Tropheusların yumurtaları zaten büyüktür kursak iyi şişer. saygılar:gif

20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus Yem Tükürme

Hasan hocam tropheuslar yem ve kumu solungaçlarından atarlar ama yumurta konusunda resim eklersen daha sağlıklı olur hemde yanlış bilgi vermemiş oluruz

Sayfayı Paylaş