1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheusları akvaryuma alıştırma.

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde cirol tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Değerli arkadaşlar genel olarak ilk aldığımız balıklarımızı tankımıza eklerken eksiklerimiz olabiliyor.Bunun sonucunda birkaç gün sonra hiçbir neden yokken balık kaybı yaşayabiliyoruz.Tropheus türünü beslemeye karar verdiğimde en çok düşündüren tanka nasıl alıştırırım diye kara kara düşünüyordum .Sevdiğim değerli üstatlarıma nasıl yaparım diye sorular sorup makaleler okuyordum.Ve onların verdiği bilgiler doğrultusunda balıklarım geldiği gün aşağıda yaşmış olduğum uygulamaları yaptıp. Ve çok şükür aklıma gelmesini istemediğim üzücü durumla karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde bu süreci atlattım.Bu balık eklerden yapmış olduğum uygulamayı sizinle paylaşmak istedim.Umarın bir nevzede olsa yardımcı olabileceği düşüncesindeyim.

Almış olduğunuz balıkları Akvaryumunuza batmayacak şekilde torbaları yerleştirin. Bir süre torba ile akvaryum ısısı aynı olana kadar bekleyin. Bu yaklaşık 10-15 dkdır. Sonra akvaryumda bulunan torbalardaki balıkları bir kovaya koyup hava hortumunu içine koyup 10 dakika bekleyin .Amaç balıkları fazla strese sokmamaktır.Bulunduğunuz odanın ışığı fazla aydınlık olmamasına dikkat edin.Daha sonra bir kap vs ölçekle akvaryumdan aldığınız suyu kovaya ekleyin ve 15-20 dakika bekleyin.20 Dakika bekledikten sonra kovadan aynı kapla su alıp dökün.Bu işlem torba ile döktüğünüz suyun akvaryum suyuyla eşit olduğuna karar kılana kadar devam edin.Sonra kepçe yardımı ile balıklara zarar vermeden kovadan alıp akvaryuma koyun.Bir gün boyunca akvaryumunuzun üstüne örtüp yem vermeyin .Balıklarınız stres altında olacağı için erkenden verdiğiniz yem sorun olup bloat riski olabileceği gibi kayıp yaşama riskiniz’de artacaktır.Eğer akvaryumunuz su değerli iyi ise risk minumuna inecektir.Yeni aldığınız balıklarınız akvaryumunuza adaptasyon süreci ortalama 1 hafta ,10 gün arasıdır.Ortalama bir ay akvaryumunuza fazla mudahele etmemeniz yerinde olacaktır.Aldığınız balıklarınız yavru ise 5 günde bir %20-%25 su değişimi yaptığınızda balıklarınızın daha hızlı geliştiklerini görebilirsiniz.Tropheuslar için en önemli konular kalite yem ,kaliteli filitre ve uygun su şartları ,bunlar sağlandığında her ne kadar’da hassas balıklar olsada kayıp yaşama riski minumuna inecektir.Akvaryum dekorunda fazla ölü noktalar olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.Bunun için filitre veya kafa motoru ile ölü noktalara mudahale edebilirsiniz.Yem çeşitlerini mümkün olduğunda fazla tutun.Balıklarınıza yem verirken sürekli gözlemleyin yemi yemeyen balığınız varmı diye böylece oluşabilecek olumsuz durumlara daha çabuk müdahele etme şansınız olacaktır. Bu şartları sağladığınızda verdiğiniz emeğin karşılığı olarak balıklarınız size güzel süprizler yapacaktır.

Not: Beğendiğiniz tropheus türünü almadan önce tür hakkında mümkün olduğunca araştırıp bilgi toplayın.

Sağlıklı balıklar....

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Teşekkürler İsmail hocam, ben hep bunu yaparım ne tür olursa olsun 10-15 dk torbayla akvaryuma bekletirim sonra kova koyup, akvaryumdan hortum çekerek balıkları suya alıştırırım. Bende hiç balık kaybı yaşamadım. :) Paylaşım için teşekkürler.

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

İsmail bey bilgilerinizi, deneyimlerini paylaştığınız için teşekkürler. Zira tropheus pahalı bir balık ve bu türü alacak olanlar (benim gibi) müthiş bir bilgi açlığı çekiyor. Daha çok bilgi, daha çok deneyim toplamaya çalışıyor. Size de teşekkür ederiz yardımlarınız için. Sağolun, var olun, nur olun :heyo:

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Volkan hacom portalımızda amacımız ne kadar bilgi paylaşımı yapılırsa balık kaybı ve üzüntülerimiz o kadar azalır düşüncesindeyiz.Paylaştığım konular ile size bir nebze yardımım dokunuyorsa bu beni çok sevendirir.Sağlıklı balıklar ..

Sayfayı Paylaş