1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheuslarım Geldi Stres İçin Ne Yapmalıyım ?

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde akvarist tarafından 20 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay
    Selam abiler, kardeşler. Tropheuslarım geldi streste ne yapmalıyım ? İzmir'den otobüsle geldiler anlatıldıgı gibi alıştırarak saldım ama 2 gündür akvaryumun üst kısmında bir köşede duruyorlar. ..

Tank: 300Lt. yuvarlak kayalardan magralar olurturdum..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tropheuslarım Geldi Stres İçin Ne Yapmalıyım ?

Adaptasyon döneminde normaldir bir kenarda durmaları ve biraz daha geçince yukarı aşağı harekek edebilirler. Işıkları fazla yakmamaya çalışırsan daha iyi olur. Balıklar yorgundur sonuç olarak. Yeme ilgileri nasıl ? Yemlerini ıslatarak verirsen ve sarımsdak suyu emdirilmiş olarak yemlerini verirsen iyi olur. Yine balıklarını haşlanmış zarı, kabuğu temizlenmiş bezelye tanelerini yemeye alıştırırsan balıkları korumana yardımcı olur.

3. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Yeme ilgileri pek yok diger balıklar gibi kapışmıyorlar çok nadir 1 yada 2 parca pul yem yediklerni gördüm abi.. Birde diger balıklar dürtüyo yenilere özellikle erkek balıgım..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeni gelenlere derken bunu yapan eski balığın türü de Tropheus mu ? Öyleyse normaldir ve koloni balıkları olmasıyla yeni gelenlerin işi daha da zor olacak ilerde. Bunları doğal karşılaman lazım. Hatta koloniye kabul edilmeyen olup hiyerarşi içinde yerini alamayanlar olabilir. Tabi genel durumlar bunlar ve kaç adet Tropheus var akvaryumda bunları yazmamışsın.

5. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Evet abi hempi tropheus red chimba.. 1e 5d var.. Birde eski balıklarım yeni gelenlerden biraz büyük eski balıklarım 9cm yeni gelenler 8cm boylarında..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun diyelim, koloninin oturması zaman alır normaldir ve hatta kabul edilmeyenler olabilir ama gözlemler sonrası zaten kendini belli eder durum.

7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ya tavuklarda,ineklerde klasik müzikle stresin giderilip daha çok verim alındığını duydum acaba bizim cichlidlere de klasik müzik dinletsek daha çok üreyip asabiyeti keserler mi acaba :D

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ajdar'in cikita muz sarkisini dinletsen gene olmaz bu is. Fakat erkek Tropheus rekabeti olmadigindan cok sorun yasayacagini sanmiyorum.

uozgul bunu beğendi.
  9. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Dişi sayısını çagaltsam 1 erkek daha atsam olurmu abi ?

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Şuan toplam erkek sayı nedir?.Eğer 2 erkek varsa yeterli erkek eklemesi yerine dişi eklemeniz daha doğru olur.

estrab bunu beğendi.
  11. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Şuan 1 erkek 5 dişi var ismail abi. Birde tropheus'lar tüpcük çıkartırmı abi ?

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

İmkanın varsa 2e 8d güzel bir koloni olur.Tropheus'larda üreme dönemim'de tüpçük çıkarırlar.

13. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

İmkanım var balık bulamıyorum abi . Bir balığm tüpcük çıkarmış erkek çok sinirli tüpcüklü dişeye sokulup sallana sallana erkeğin durdugu bir kaya var oraya gidiyor ve öbürlerini uzaklaştırıyor.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

İbrahim gözün aydın diyelim yakında dişi balığın seni sevindirebilir.İlan'ları bende araştırırım gözüme çarpan olursa haber veririm sana.Akvaryum tanıtım'ınıda bekliyorum.

15. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Abi şimdi dişi ağzına yumurta aldı . Haber verirsen gerçek'ten çok sevinirim abi. Resimlerini çekicem abi aslında eşleşmeyi videoya alcaktım birşey olur diye korktum odayı terk ettim :)

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Güzel bir haber maşallah.İbrahim şuan resim vs çekme ve sadece yem vereceğin zaman akvaryumun yanına git dişiyi strese sokacak hareketlerden kaçın.Yumurtayı atsa bile sakın üzülme bu şeklide denemeler sonucu tecrübe kazanacaktır.

akvarist bunu beğendi.
  17. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Tamam abi dediklerinin aynısını yapıcam. Kusturma gibi birşey yapmayayımdi mi ? Burda bir akvaryumcu abi var ona sordum kusturmazsan atar falan dedi .

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Eğer daha önce hiçbir balık kusturma'dıysan yapma , kusturmak istiyorsan bilen tecrübeli birinden yardım al.Balığın ilk deneyimi ise atar veya yutar buda akvaryum içinde bulunan olumsuz'luklarla ilgili bir konu,ama bir kaç deneme sonra tecrübe kazanıp yumurtaları sağlıklı şeklide tutacaktır. Ben kusturma taraftarı değilim ve bugün'e kadar aldığım yavruları kusturma'dan aldım.Dediğim gibi kusturmak istiyorsan ortalama 12 ile 15.gün arası kusturman sağlık'lı olacaktır.

akvarist bunu beğendi.
  19. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Abi sarı prenses ve yunus çok kusturdum ama tropheus hiç kusturmadım. Bende kusturmak istemiyorum ama bu balık 2 kere yumurta aldı tutmadı. 10 gün kadar tutuyor sonra bir bakıyorum yok akvaryum'cu abide bence kustur deyince niyetlendim .

20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Daha önce kusturmuş'sun sonuç olarak işlem aynı.Dediğim gibi karar senin.

Sayfayı Paylaş