1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheuslarım Yem Yemiyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Taco tarafından 20 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Taco

Taco

İsim:
    TAYLAN TURACI
    Merhaba , 2 hafta kadar önce baskın erkek sorunum vardı. Bu sorunu halletmek içinde sizden edindiğim bilgiler doğrultusunda kolları sıvayıp harekete geçtim ve geçtiğimiz pazar akvaryumda ufak bir düzenlemeye gittim. Çünkü mecbur kaldım. Akvaryumda 1 tane Tropum hariç hiçbiri rahat bir şekilde yüzemiyordu. Sanki hepsi hapis hayatı yaşar gibi bir köşeye pusmuş sadece yem atacağım saatlerde hareketleniyorlardı. Özetle bunun üzerine fikirleriniz ışığında Troplarımı çıkarıp bir kovaya koydum ve akvaryumdaki taşların 4'te 3'ünü çıkardım. Kalan taşlarıda 2 ayrı köşeye böldüm sol tarafa bir mağara sağ tarafa bir mağara yaptım(şuan gördüğüm Troplarımın çoğu gayet güzel bir şekilde yüzmekte ve baskın erkek sorunu kalmadı) ve akvaryum suyunun %40'ını dinlendirmiş olduğum suyla değiştirdim. Son olarakta 3 kaşık tuz attım. Herşey güzel gidiyorken dikkat ettiğim nokta 15 tane beslemekte olduğum Troplarımın hepsi önceleri güzelcene yemlerini yiyorlarken 2 tanesi akvaryumda ufak bir düzenlemeye gittiğim günden bugüne yeme ilgi göstermeyip yememeye başladı. Öyle ki bu ikisi yanlarından süzülüp giden yemlere bakıp yemeye dai tenezül etmiyorlar. Sürekli aynı köşede yüzüyorlar. Yer yer yukarda yer yer aşağıda boş boş camlara bakıp ağır hareketlerle cansız bir şekilde duruyorlar. Bunun için ne yapmalıyım?:( Şimdi rahat rahat yüzüyor çoğu ancak bu ikisinin yeme duyduğu ilgisizlik çok canımı sıkmakta..:( An ve an gözlemlediğim başka bir olaysa diğer Troplarımda bazen yukarı aşağı yüzüyorlar yani stresteler ama en azından onlar yemlerini yiyorlar.temo26 O ikisinin karınlarına bakıyorum normal gözüküyor şimdilik ama bloat hastalığına tutulmalarından çok korkuyorum.. Lütfen yardım edin.temo26

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapılan işlemler köklü işlem ve değişimler, 2 balık tepki vermiş çok yadırgamamak gerek. Haşlanmış bezelye tanelerini ezerek verin, bloat riskini azaltır. Kaya tuzunu kesin bir süre, oksijeni artırın ve epargriseovit ampul kullanın. Su oturdukça normale döner inşallah.

3. Taco

Taco

İsim:
    TAYLAN TURACI
    Yorumunuz için teşekkür ederim oksijen zaten hatsafhada ancak dediğiniz şekilde yaptığımda yine olumsuz sonuç alırsam ve bu ikisi yem yememeye devam ederlerse ne yapacağım? Açlıktan ölmezler mi? Günde hangi öğünlerde haşlanmış bezelye vermeliyim ve bunu ne kadar devam ettireyim?

4. Taco

Taco

İsim:
    TAYLAN TURACI
    Birde epargriseovit ampul kullanın demişiniz ancak onu nerden bulurum ne düzeyde kullanmalıyım? Akvaryumum 160 litre. Flagy ile epargriseovit ampul arasındaki fark nedir? Flagy denedim bugün toz haline getirip iştahlarını açmak adına sarımsak suyu ile karıştırıp bir tutam pul yemlede emmesini sağladım bunları özetle ikisi zararlı gelir mi Temel Abi ve bu yaptığım faydalı olur mu?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bezelye yem alanları bloat hastalığından korumak amaçlıdır ve haftada 3 kez günlük öğünlerinden birinde verilebilir, normal zamanlarda haftada bir gün yine verilmesi genel sağlık için iyidir.

Yem almayan Topheus balıklarına yem aldırmak için yapabilceğin tek şey huzursuzluk yaratan unsuru ortadan kaldrmaya çalışarak beklemektir. Farklı yemleri denemek, sarımsak suyuna yemleri batırrak vermek gibi denemeler yapabilirsin. Yem almayan balığa yem aldırmak gibi bir işlem yoktur, sadece şartlara, yani doğru su ortamına akvaryumu kavuşturmak ve yem isteklerinin yerine gelmesini sağlayabilisin.

Bunun dışında ağız kısmından kılcal hortum ile vitamin takviyesi vb gibi pofesyonel işlemler var ama bunun için erken. Köklü değişim geçiren akvaryumda pH dahil oynamalar olması, dekorunun tamamen dağıltılması ortaya toksik maddelerde çıkarmış olabili ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar tepki vermiş olabilir.

Flagy ilacının sorununa faydası sıfır, bu ilacın araştırması bizzat yapılmış ve beyaz benek konusuna bir nebze faydası olabileceği çıkmıştır.

Epargriseovit eczanelerde satılıyor. 2 farklı ampul tipi var, ikisini de kırıp ekleyebilirsin.

6. Taco

Taco

İsim:
    TAYLAN TURACI
    Yok belirttiğim gibi sarımsak filan karıştırarak denedim.:) Sanırım son yazdığım mesajı görmediniz Temel Abi onuda bir yanıtlarsanız çok sevinirim flagy ve epargriseovit ampul hakkında bahsettiğim mesajı yani. Ve yem yememesi onu öldürmez mi?

7. Taco

Taco

İsim:
    TAYLAN TURACI
    Abi balık çok kötüye gidiyor şimdi dikkat ettim biraz şişmiş sanki :( Ne yapmam lazım acilen yanıtınızı bekliyorum :(

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  9. Taco

Taco

İsim:
    TAYLAN TURACI
    Malesef bugün balığın tekini kaybettim hemen forumdan Clout Tablet siparişi verdim ötekini ve diğerlerini gaymetmemek adına müdahelelere başlayacağım 16 tane sipariş ettim bir üyeden sağolsun belirttiğiniz gibi 4 gün tedavi uygulayıp 4. gün sonunda bakteri kültürü ilave edeceğim ..​

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tatlı suya da kulanılıyor bence ekleyin...
    Merhaba arkadaşlar,

Aslında söze biraz da kestirmeden hareketle net yazarak başlayacağım. Tanıtımını yapacağım sıvı haldeki ampulün akvaryum alanında kullanımı tamamen şahsıma ait olup öneri niteliğindedir. Kullanım tecrübeleri bir kişi ile sınırlı olduğunda fayda ve zararı noktasında netlik beklenmemelidir. Aynı zamanda adımızı birçok şekilde yaptığımız gibi daha farklı açılımlarla da ortaya koyacağımız birçok başarı sırlarını paylaşacağımdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Tartışarak ve birlikte araştırarak doğrusuna veya yanlışına karar verebileceğimiz konulardan sadece biridir. İtiraf etmek gerekirse sizlerle maalesef açıktan paylaşamadığımız güzel gelişmelerde var. Hobiden gizlediğimiz yok ancak çalıp başka yerlere mal edenleri bu satır araları fazlaca gördü 3 yılda.

Deniz Akvaryumu Portalı platformu hazıra sırtını dayamayan...dayamayacak olan, alıntıyı forumlarına sokmayan bir yapıyı başından beri ilke edinmiştir. Aslında bu ilkeye sıkı sıkı bağlı kalmamız bize sanal ortamda yer edindirmiş ve bizi kabul ettirmiştir. Tanıtımına geçmeden önce sizlere çok net bir ifade kullanmak istiyorum. Ülkemiz hobisi içerisinde kıçının dibindeki zenginlikler adına küçük tecrübe yaşamamış olanlar; araştıranlara, deneyenlere, gözlemleyenlere ve hatta başarıda bulunan emeklere gölge etmeyi pek fazla seven bulunur.

Kendi zenginliğine sadece küçücük beyninde sırtını dönenler dışa bağımlı olmaya mahkumdur.

Epargriseovit Ampul;

[[​IMG]

Ampul içeriği paket içerisindeki iki ayrı ampulde olmak üzere şöyledir;

Folik Asit-07 mg

PP vitamini 12 mg

B 12 vitamini 2,5 mg

Sodyum Tartarat 2 mg

Tartarik asit 0.035 mg

Ampul 2, şeffaf olan tüp.

C vitamini 150 mg

Sodyum bikarbonat 73.5 mg

Sodyum hidrosülfit 1,5 mg

Akvaryum Hedefi;

Akvaryumlarımızda biyolojik yaşam ve canlı sağlığına hizmet edecek içeriğe sahiptir. Başta biyolojik yaşam aşırı yosunlanmadan tutun da Amonyak işlenmesi sonrası Nitrit ve bir sonrası Nitrat olarak aşmamız gereken bir süreçte destek unsurumuzdur. Sağlıklı bir akvaryumun suyu kendini gösteriyorsa ekipman desteği yanında güçlü biyolojik yaşamın önemi vardır. Mercanların renklenmesinde önemli olan alglerden tutun da bakterilerin beslenmesine kadar birçok katkı malzemesi farklı içerikle satılmaktadır.

Öncelikle isteksiz ve hareketsiz türlere hareket katacağına inanıyorum. Ayrıca akvaryumlarımızda barındırdığımız bakteriler için başta Folik asit olmak üzere ampul içeriğindeki maddeler besin kaynağıdır. Ampul içerisindeki vitaminler balık ve mercan sağlığında etkili maddelerdir. Zaten içeriğini araştırdığınızda karşınıza çıkacaktır. Beyaz benek tedavisinde de yan destek ürünü olarak güvenle kullanılabilir. Kendim 10 günde bir birer ampul kullanmaktayım. Ancak canlı yükü ve akvaryum boyutları dozaj konusunda belirleyicidir. Fayadasını şahsım başta olmak üzere kurulumlarımızı takip edenler de görebilmektedir.

Bakteriler ve canlılar üzerindeki etkilerini konu devamında tartışarak netleştirmeyi uygun bulmaktayım. Hangi koşullarda ve kimler ne şekilde kullanır gibi merak edilenleri birlikte aydınlatabiliriz.

Sevgilerimle, sahip çıkılmasını temenni eder, size faydası olmasını dilerim.

...​

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş