1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheuslarda kendi aralarında kırılma durumu

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde atlantisprensi tarafından 20 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Merhaba dostlar. Tropheusa başlıyorum Allah izin verirse. 2 3 tür almak istiyorum. Yalnız kırılmalarını da asla istemiyorum. Öğrendiğim kadarıyla 6 türü bulunuyor tropların. Peki merak ettiğim şu ki hepsi kendi arasında kırılır mı yoksa 6 türün sadece kendi üyeleri birbirleriyle mi kırılır? Bu farklı türlerden 2 3 cins alsak kırılma yaşanır mı yine? Bir an önce yanıt bekliyorum bilgilerinizi paylaşır mısınız?

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Türler arasında kırılma olur, tropheusların birçok melez türleri görülür ve ben buna şahitim. :) bemba ile bir tür melezleme olmuştu ve diğer türler satıldı sadece o melezler kaldı. Tropheus beslicekseniz tek tür besleyin derim. ;) Ben size duboisi veya red chimba öneririm vede bemba öneririm. ;)

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Volkan bey ;

Tropheus gerçekten çok hareketli ve güzel türlerdir.Yanlız bir kaç soru sormak istiyorum öncelikle akvaryumunuz kaç litre tropheuslar en az 275 lt altında beslenmemesi gerekmektedir.Kırılma derken çaprazlama demek istediniz yanlış anlamadıysam, türler arasında çaprazlama riski vardır.6 türün ortalam 120 türü mevcuttur .Tropheuslar tek tür olarak beslenmesi daha uygundur. Yetişkin olarak alacaksanız en az 2e 8d şeklinde almanızı öneririm.Bence ilk olarak hangi türü beslemek istediğinizi seçin ve o tür üzerinde bilgi toplayıp bu şekilde geçiş yapın böylece balık kaybı yaşamayıp üzelmezsiniz .

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Kırılabilirlilik oranı nedir doğrusu net bilmiyorum. Denenmiş midir onu da bilmiyorum. Ama mümkün olabilecek birşey olduğunu zannediyorum. Sonuçta canlıdoğuranlar , malawiler kendi türkeri aralarında kırılmışlardır. Buradan yola çıkarak zannediyorum ki kırılma gerçekleşebilecek bişeydir. Yavuz'da bunu destekler niteliktedir.

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Akvaryumum 1.5 metre. 480 litre civarı. Benim gönlümden geçen nadir bulunan ve pahalı olan türler ilangi, rainbow gibi. 2 tür alayım diyorum. Zira hem ticaretini yapmak hem zevkini tatmak istiyorum. Ama ticaretini yapacağım için kırılmaması gerekiyor hayvanların. Siz ne dersiniz dostlar, iki tür alayım mı?

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

2 tür almak size kalmış bir durum ama tropheusta tek tür beslerseniz çok büyük zevk alırsınız. ;) Şahsen ben Tropheus akvaryumda tek tür tropheus bakılmasından yanayım. ;)

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Volkan bey yanılmıyorsam balık aldı tropheus redrainbow bu aralar balıklarına kavuşacak.

8. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Evet dostlar tek tür besleyeceğim. Red rainbow. Suyum hazır olursa bu hafta sonu gelecekler inşallah. Bu balıkları besleyip stres mi atacağız yoksa sürekli gözlemleyip, bloat oldu mu, olacak mı diye stres mi olacağız bakacağız artık. Bizi rahatlatsınlar diye aldığımız balıkları rahatlatmak için biz rahatsız olacağız. Akvaryum oturup korkumuz gidinceye kadar rahat yok sanırım. :hasta:

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Volkan bey ben inanıyorum rahat bir şekilde atlatacaksınız.Bu kadar kötü düşünmeyin inanmak başarmanın yarısıdır. :)

10. taygun

taygun Guest

Volkan Bey,

Merhaba. Hayırlı olsun balıklarınız. Çok güzel bir tür besleyeceksiniz. İnşallah bir gün ben de bu türe gececeğim. dön:gif

Saygılar

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Tamer abi tropheus kokuları alıyorum sende desene pala.gif

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tropheuslarda kırılma gerçekleşebilir ancak bunu sizin alacağınız yavrularda anlamanız zordur. Geniş bir konu ancak kırılma yavruların yavrularından itibaren boy gösterir ve genelde renk bozukluğudur. İlk yavrular genelde tamamı babaya ve ya anneye benzer. Kayıtlardaki en yaygın kırılma tropheus bemba ile ikola arasında gerçekleşmiştir. Genelde kırılma konusunda net bir bilgi yoktur ancak bu konu olasılık dahilindedir.

13. taygun

taygun Guest

Doğrudur İsmail. O kokular çoktan bacayı sardı ama mevcut akvaryumdan vazgeçemiyorum ki. Bakalım ne zaman "tamam ulen" .8. diyeceğim.

14. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Valla ben Malawi hastasıydım dostlar ancak şimdi Malawi'lerin yüzüne bile bakmıyorum. Tropheus gözümün önünü tamamen kapadı. Tropheus hastası oldum çıktım. Tropheuslarla ilgilenmeyenler biraz ilgilenirlerse, biraz araştırır, resimlerine bakarsa ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Sayfayı Paylaş