1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus'mu Malawi'mi ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde abdullah07 tarafından 19 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK
    Merhaba arkadaş'lar şuan 1 adet 120*60*60 lık akvaryumumda mpanga - jalo ve hara besliyorum ama haradan istediğim tadı alamayınca sattım. Şuan sadece mpanga ve jalo var ve sadece jaloya 3-4 tane daha dişi ekleyip işi bitirmek eğer bulabilirsem (en küçük damızlık altı) olmak kaydıylada saulosi msobo veya lions cove eklemek.

Ama sorum şu 2. tankım olan 120*55*55 tankımıda ne yapayım elimde olan malzemeler

Tank: 120*55*55
    Filitre: ekol 19 + 1800 ltlik sobo marka tepe filtre motoru (nasıl değerlendire bilirim)
    Kum : 50 kg yıkanmamış 03-05 mm silis kum
    Fon: yok boncuk mavi düşünüyorum
    Kaya : daha düşünmedim ama ova veya fosil kaya 6-7 adet
    Aydınlatma: düz beyaz florasan veya beyaz led.

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Tropheus'mu Malawi'mi ?

Merhabalar Abdullah Bey;

Acizane fikrim Tropheus besleyecekseniz tankları çapraz değiştirin. Tropheuslar için geniş tank daha iyi olur düşüncesindeyim. Tropheus besleyecekseniz fosil kaya tercihiniz daha hoş olur diye düşünüyorum. Sayısını biraz daha fazla tutup yatay dikey kombinasyonlarla çok hoş bir dekor sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla;

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben olsam diğer akvaryumda farklı bir tek tür üzerine eğilirdim. Tanganyika kum kelebeği ve Leptosoma tankı yapardım. Elinizdeki ekipmanlar yeterli görünüyor. Ancak aydınlatmaya mavi ton eklemek gerek renk almak için. Düz beyaz florasanla olmaz.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  4. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK

Valla aslında ben tropu çok istiyorum ama hangi türüne yöneleyim ilk defa baslayacağımdan onun için maswa gibi bi türlemi başlasam. şuan mevcut tankıma ise 3 tür olarak ne eklesem of offf

5. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abdullah bey yanlışanlamazsanız 3. tür ısrarınız nedendir?

İki tür yaşam standratlarını karşılama açısından daha iyi. Ama ekleyeceğim diyorsanız Msoba olabilir.

Tropheusa gelince Maswa başlangıç için iyi ama Kasakalawe, Red Rainbow, Red Chimba, Katoto Türlerine göz atabilirsiniz. Benim ilerde geçmeyi düşündüğüm iki tür Rainbow veya Katoto.

Saygılarımla;

6. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK

Teşekür ederim bekir bey 3. türü istemem akvaryumda şuan mpanga ve jalo var ve mavi ton olduğundan sarı renkli bi tür (renklendirmek için fb li değilim) eklemek istediğimdenm ve saulosi coral red msobo magunga ve lions cove lerde çok hoşuma gidiyor.

bahsettiğiniz türler birazda maddiyyat bi şekilde alsam bile Allah korusun balık kaybı yaşarsampınt olurum

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abdullah Bey; Ben de şuan o sebeple geçemiyorum ama yavrudan alıp tank ta oturmuş bir halde olursa pek kayıp olacağını sanmıyorum. Tabi yavruların sağlığıda önemli ama Antalya'da satan bulunursa yol yorunluğu da olmaz. Hem de anaçları görme imkanınız olur.

8. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK

Antalyada malesef topheus yok denecek kadar az hatta malawi bile kısıtlı mecbur il dışından almam lazım.
    Suyu test etmek için ekipman almadanda pahalı türlere geçmek istemiyorum :)

9. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK

Arkadaşlar ikindin fotoğrafıda çekip göstereceğim üzere akvaryumun demir profil sehpası 20 cm yüksekte onu kaç cm yükselttireyim ? (20 cmlik ayak kesildikten sonra yüksek ayaklar kaynatılacak)

Acaba mobilya ile kaplasam mı ? Mdf 8 mm'mi yoksa 16 mm'mi yapsam ? Ağırlık ne kadar değişir ? Kapağı strafordan yapmak istiyorum ama folyo ile kaplamasını bi türlü beceremiyorum.

Ayrıca akvaryum 10 mm'lik temperli camdan yapma kayıt kuşak yok buhar camı için yapsam mı ? Nasıl yapmamı önerirsiniz ? (ilk defa böyle bir el becerisi işine gireceğim)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum sehpasının standart yüksekliği 90 cm cıvarıdır. Mdf mobilya uygundur. Aydınlatma kapağı konusunda daha yaratıcı olmanı öneririm. DIY bölümünden daha profesyonel fikirler alman mümkün.

11. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK

Abi mevcut 120*60*60 akvaryumumun sehbası 70 cm ve akvaryumda 60 cm toplam 130 cm olunca müdahale ederken veya temizlik yaparken sıkıntı çekiyorum ben 55 - 60 cm düşünnüyodum 55 cm de tankın boyu toplam 110-115 olcaktı?

Ayrıca strafora folyoyu nasıl yapıştırabilirim? Reklam folyosu kesinlikle yapışmıyor acaba yapı market herşey 1 liracılarda satılan kaplama folyoları(renki veya desenli ve ahşap deseni düşünüyrum) Kaplama daha kolay mı oluyor?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum yüksekliğin benimle aynı ve dolabım 90 cm zorlanmıyorum. Ancak ben daha rahat edeceğim dersen 50-60 cm dolap yapılır elbette. Strafora folyo sarmak ve akvaryum kapağı yapmak konusunda fikrim yok. Açık yazmam gerekirse akvaryum kapağını daha farklı malzemelerden yapardım. Mesela 100.lük pimaşı ortadan ikiye keser iki parçayı yanlamasına bir birine monte ederdim. Yarım kesik pimaşların içerisine reklamcılardan alınacak parlak alüminyumdan reflektör döşerim. Balast gibi malzemeler iki parçayı bir birine bağlayacak aparatın üzerine takar bu armatürü tavandan akvaryum üzerine indiririm.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Merhaba Abdullah Bey,

Ben de akvaryumum için profil yaptırıp mdf ile kaplattıracaktım.Antalya nasıl tam bilemiyorum ancak Manavgat daki şaşkın marangozlar sadece mobilya için,profil hariç 300 lira fiyat çektiler??????? Yani umarım siz böyle bir insafsızlığa uğramazsınız.Benim akvaryum ölçüleri 100*60*45.Tankım 265 litre yani.Profili de 80 cm yüksekliğinde yaptırıyorum.Alttan 20 cm yükseklikte yavru akvaryumu için bir göz daha olacak.Yani üst ile alt masa arasında 60 cm yükseklik kalacak ki bana fazlasıyla yeterli ilk etap için.Bence siz profil yüksekliğini 90 cm yaptırın.Çok zorlanmazsınız.Ancak akvaryumunuza mdf den bir de üst kapak yaptıracaksanız profili 80 cm de tutun.

Aydınlatma için de nacizane bir tavsiyem olacak.Bir arkadaşıma led yaptık.Mavi,beyaz,kırmızı,beyaz,mavi şeklinde 5 sıra led lehimlettik.İnanılmaz hoş bir ışıklandırma,görüntü oldu.Bulabilirseniz,varsa yanına bir sıra da mor led yaptırın.İnanın muhteşem bir görüntü ortaya çıkacaktır.Ayrıca led de floresan dan çok çok daha tasarruflu bir sistemdir.Maliyeti 50-60 lira (metreye göre değişiklik gösterir elbette) tutar ama sonra tüketimde kendini fazlasıyla amorti edecektir.

Balık türleri ise tam bir karmaşa hakikaten.Sanırım siz hem görünüş itibariyle hem çok asil duran hem de akvaryumunuzda renk renk görüntü veren balıklar istiyorsunuz?Tıpkı reef,tuzlu su akvaryumları gibi?Balıkları araştırıp,görüp kafanızda en beğendiğiniz 10-15 türü sıralayın.Sonra birbirleriyle uyumluluk ve sizin sunabileceğiniz şart ve ortam bakımında türler içinde eleme yapın.Mesela ben sarı ve mavi imparator,mpanga,demasoni türlerini de çok istiyordum ancak tank hacmim buna elverişli olmadığından vazgeçmek zorunda kaldım.Az tür çok daha sağlıklı olacaktır kanımca.2 tür de bırakın bence.Ancak ille de üçüncü bir türü de alacaksanız,mevcut kurulumunuz ve türlerinize uygun türlerden birini seçin.

abdullah07 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş