1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus'tan Palyaço Balığına

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde seckinmucteba tarafından 17 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    2 yıldır tropheus kriza besliyorum.yavru da aldım.100*40*35 akvaryumum.buna içten yan tarafa sump bölmesi yaptırsam ve paylaço beslesem ? canlı kayalarla doldursam,kafa motoru da eklesem ?! Mersin'de sahile yakın yerdeyim zaten.istediğim zaman sahilden istediğime ulaşabilecek durumdayım...Palyaço ucuz olduğu için onun dışına çıkamam gibi.çok mu maliyetli olacak ? tropheuslarda başarı sağladım sonuçta..tekrardan büyük bir akvaryum yaptırırsam maliyet artacak okuduğum kadarıyla.elimdeki akvaryumu değerlendirsem bu sayede maliyet düşük kalsa ve istediğim ölçüde tek tip olarak palyaçolarla doldursam ? doldursam dediğm de heralde en fazla 5 tane felan olur..

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz, yandan sump yapabilirsiniz olur. Çok fazla abartmadan kaya, kum, küçük bir ps ile 4-5 adet palyaço bakılabilir. Denizden su kullanmak isterseniz bunun bir yolu yöntemi var. Doğal su kullanımı ve işlenmesi. Bunu yapan arkadaşlarımız var yardımcı olacaklardır. Bu şekil başlangıç olur ama ilerletmek isterseniz malzeme seçimide ona göre ileriye dönük yapılmalı. Yetecek kadar maliyet ileride size fazladan malzeme yükü olarak geri döner, elinizde kalır.

seckinmucteba, MESUT_KERİM ve 8020_r31s bunu beğendi.
  3. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Çok teşekkür ederim.Forumu incelediğim kadarıyla, akvaryum büyüdükce maliyeti artıyor..en pahalı olan da PS olayı...Denize çok yakınım.Hatta bazen deniz atlarını görebiliyorum suyun içinde...Ben palyaço balığı hastasıyım...Sonuçta Tropheusları da tek tür olarak besledim.Ama palyaçolar onlardan daha güzel..Ayrıca o kayaların üzerinde açan değişik renkteki canlılar da oldukça hoş..Tahmini 120 litrelik bir akvaryum elimdeki.Akvaryumu kurduktan sonra deneme amaçlı denizden yavru balıklardan su aşılama ile deneme yapsam işe yarar mı ?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Denizden su alınınır, biz tankları binde 25 seviyesinde tutlarız meracan ve balık olanları. Sadece balık olacaksa binde 22-23 seviyesinde yeterli olur. Deniz suyunun tuzluluk oranını buna göre ayarlarsınız. Mercan beslemek için iyi bir aydınlatma şart, ama belirtilen şekilde bir kaç palyaço ile kesin devam ederim diyorsanız, haftalık su değişimi ufak çaplı bir aydınlatma ile devam edilir.

AMa söyleyeyim genelde böyle devam etmez gözünüz mutlaka ilerisinde fazla canlı biraz daha büyük akvaryum vs de olur hep.

5. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Evet kesin öyle olacak.Tropheusları elden çıkarıyorum.120 litrenin içine bölme attıracağım en az 5 adet palyaço düşünüyorum canlı kayalar vs içten sump ve yan tarafa da bir protein skimmer.80 ile 150 galonluk yeterli olur galiba dış filtre boşa çıkacak..şu an akvaryumu boşaltıp sump bölümü hazırlayayım o zaman .. başka yapacağım birşeyler var mı ?

veysel bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Seçkin bey hoş geldiniz.Sump bölmesini yaptırmadan önce alabileceğiniz ps nin ölçülerini iyice belirleyin.Yanlarından biraz boşluk kalacak şekilde sığabilsin.Ayrıca palyaçolar çift olarak alınıyor ve genelde tanklarda 1 çift olarak bulunuyor.Öyle 4-5 adet alıp kavgalar sonucu balık kaybetmeyin.

seckinmucteba bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Düşünülen tarza sadık kalınırsa akvaryum basitçe dediginiz şekilde dönüştürülebilir. Palyaço balıkları aynı boyda aynı gruptan alınırsa yüksek sayılı guruplar olarak bakılabilir. Eş sayısı bir veya şansa göre iki olabilir.

seckinmucteba bunu beğendi.
  8. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Ne kadar çok bilgi paylaşırsanız o kadar iyi benim için...bu akvaryumda sabit kalacağım bu kesin kararım hayalim palyaço balığı bir de yanlarına 1 adet sarı ve mavi tang koyarsam sorun yaşanır mı ? Nasıl bir kombin yapmam gerekir ? Bugün akvaryumu mu boşaltıyorum yavaş yavaş biraz hüzünlüyüm.1 yıldır beraber olduğum balıklarım gidiyor.ama hayalime ulaşmanın başka yolu yok, bir çok kişi asla sakın başlama diyor masraf üstüne masraf çıkacak diyor...çok büyük bir akvaryuma el atmadım bu yüzden de siz şu an en bilge kişiler olduğunuz için beni korkutmadan ve teşvik edip özendirerek yaklaşırsanız çok daha hevesli olabilirim...

9. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Bu da şu anki akvaryumum.tam 1 yıllık Tropheus Kriza ailesi yavrularıyla beraber.Bu dağıtılacak ve yan tarafa sump bölmesi yapılacak...30 cm genişlik var.120 litre...hayalime ulaşabilir miyim ? devam edeyim mi ? henüz hala balıkları gelip almadılar.

. akvaryumm.jpg

veysel bunu beğendi.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :) Ben o hayale net 25 lt su alan tatlı su akvaryumumu bozarak adım atmıştım.

veysel ve seckinmucteba bunu beğendi.
  11. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    O kadar çok korkutuyorlar ki tahmin edebilirsiniz o zaman...

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Korkulacak hiç bir şey yok Seçkin bey.Bol bol nano ve piko kurulumları okuyun yol gösterici olacaktır :)

13. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Takip ediyorum son defa akvaryumumu izledim bugün sanki yepyeni bir yaşama geçiş gibi geliyor.1 metrelik bir akvaryum için 30 cm lik genişliği varken , sumpa ayrılacak alanı bana net olarak söyler misiniz.Kimisi 15 cm yeterli diyor kimisi 30 a kadar çıkıyor ne kadar olmalı ? 3 bölmeye ayrılacak..bölme aralıkları ve bölmelerin kendi içlerindeki alan aralıkları ? Akvaryum yüksekliğine sıfır mı olmalı ? Bunları bana açıklarsanız camcıyı çağırdığımda not kağıdına bakarak yapmasını sağlarım.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yandan 15 cm lik bir alan yeterli olur, üç bölmeye ayırmaya gerek yok. Akvaryumu 15 cm den böldükten sonra iki adet şaşırtma yeterli gelir. Şaşırtmaların boyu 25 cm olsun ilk şaşrtma akvaryum üstünden başlasın tabanda 5 cm açıklığı kalsın ikinci şaşırtmada hemen 3-5 cm yanından tabana otursun yeterli gelir.
    Benim bu konumu okumanızı tavsiye ederim, kafanızda netlik kazandırır.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumu-yeniden-başlangıç.13341/

15. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    az önce bir arkadaşım hiç başlama dedi.masraf üstüne masraf :( altından kalkamazsın.o akvaryumda palyaço bile beslesen ölür dedi :( en fazla iki tane palyaço beslenir dedi.o da tabiki yaşarsa dedi :(( görüşünüz nedir ? bu akvaryuma en fazla kaç balık sığacak ? 1 metrede sadece 2 tane ufacık balık mı koyabileceğiz ?

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Seçkin bey siz öncelikle ne yapmak istediğinize karar verin :) O arkadaşınızın adresinide verin ona bir uçan burgulu tekme atayım.Ne demek yaşarsaymış?Tuzlu su tatlı su akvaryumlarından çok farklı.Sihirli bir dünya.Sırf kayaları koyup; içinden çıkan börtü böceği bile izlemek bambaşka.120 lt gibi bir suyunuz olacakki burada pek çok canlı beslenebilir.Tabiki gözünüze el kadar tangleri kestirdiyseniz bu olmaz.Palyaço koyduğunuz zaman bir süre sonra içine girip çıkabilmeleri için anemon sayıklamaya başlayacaksınız.Yanlarına zoalar mashromlar koymak isteyeceksiniz.Tatlı su akvaryumundan sonra insan düz mantıkla tanktaki tek canlı balıklarmış gibi düşünüyor.Ama öyle değil inanın.Tabiki hobi pahalı.Ama bizlerin yaptığı hatalar yüzünden kaybettiğimiz canlılar pahalı hale getiriyor.

17. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Benim isteğimi aynen yazmışsınız..yani 4 adet yada 5 adet palyaço koysak,ufak olsun zaten sorun değil..bir tane de sarı en ufak Tang lardan sadece 1 adet, maviden de 1 adet...zaten dediğiniz gibi o kayaların üzerindekiler bile izlemeye değer...suratım asıldı ama.birşeye heves edince büyük bir kesim asla sakın , vs vs demeye başladı.400 lraya kadar bir birikimim var dedim.sump da hazırlanacak.sorun nerde ben anlamış değilim....:((( doğal olarak sizden bilgi almam lazım.çünkü yapıp yaşayanlar sizlersiniz.bu akvaryumu büyültmem şu an zor imkansız.el kadar balıklar asla hayal etmiyorum.hatta hiç büyümeden öylece kalsınlar ama curcuna görünsün amacımdı.acaba yanlış mı ilerliyorum

18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bir kere o düşündüğünüz tangler 300 lt gibi hacimler,bol yüzüş alanları bol kayalar istiyor.Kaldıki 5-6 ay dan önce yani suyunuz tam oturmadan önce olmaz.Yandan sump olayını en güzel Veysel bey tarif eder,onun öyle bir tankı vardı.Onun yapılmasında ne var? Ya camla yada plekdiyle tankın bir bölümünü böleceksiniz o kadar.Tüm ıvır zıvırı (ps,ısıtıcı,kafa motorunu içine koyacaksınız) Onları kendinizde yaparsınız.Siz önce kafanızdakini netleştirin.Her şey yavaş yavaş ve sabırla olacak.Zaten suyu,tuzu,kayaları koyduktan sonra 1 ay kadar bekleyip balık ancak koyacaksınız.Canlıları hep yavaş yavaş zaman içinde ekleyeceksiniz.Siz şu an kafanızda belli balıkları belirlemişsiniz ama tankınız oturduktan sonra nano tanklerde yaşatılacak bir yığın küçük balık türlerini öğreneceksiniz.

19. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    zaten arkadaşlarım vs yardımcı olduğu için giriştim.sump bölme konusundan korkmuyorum.canlı kayalar , ısıtıcı , kafa motoru vs vs bunlar da sorun değil.sadece en çok parayı SP ye vereceğimi anladım...yani insanını ilk başta garibine giden şu oluyor.14 adet tropheusun sığdığı ve çoğaldığı bir akvaryuma ( ki tropheus da ciddi bir balık ) 2 tane sadece palyaço mu koyacağız..videolara baktım 30 galon yazıp.güzel görüntülerle karşılaştım...hani bazı balıkları gerçekten güzel görseniz de yerleşmiş bazı türler vardır sırf o filmden dolayı :) sarı ve mavi tang 1 adet ve yanında palyaçolar olsun başka balık türü istemiyorum.zaten dediğiniz gibi o kayaların üzerindeki çiçekler bile yetiyor..

20. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tanglerden 1 adet olabilir ama maviyi önermem benek belası ile karşılaşırsınız.Yellow tang oldukça dayanıklıdır.Tabi ben tang grubunu sevmeyen biriyim benim gözüm hep angel türlerinde.Aslında sizin tanka palyaço ve cüce angeller süper olur.
    Tatlı su akvaryumunda çoğumuz çocukluk merakıyla (ben) bir şeyler yaptık ettik.Beki o litreye 14 balıkta fazla diyecektir konunun uzmanları.
    Siz hala tanka sadece yaşayacak canlılar balık gözüyle bakıyorsunuz :) Zaten palyaço aldıktan sonra illa bir rose anemon peşine düşeceksiniz.
    3.jpg

Böyle güzellikleri canlıdan saymıyormusunuz?

2.jpg
    1.jpg

nhtkmn ve Gmsy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş