1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropic Marin Deniz Tuzu Kullanım Bilgileri

Başlığı 'Deniz Tuzu Markaları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tropic Marin deniz tuzu nasıldır sorusunun yanıtını bulmaya çalışırken eskiden iyi ellerde çok iyi bir deniz tuzuydu diyerek başlayabiliriz. Tuz halen iyi bir tuz ama her yerden kesinlikle alınmayacağını bilmenizi isteriz. Bazı esnafların elinde nemli depolarda yıllarca kalmış, taşlaşmış halde piyasa sürdükleri bir zaman dilimindeyiz. Bu yüzden mutlaka güvenilir akvaryum mağazalarını tercih edin. Birçok farklı deniz tuzunu ekipman tanıtım bölümünde sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Tropic marin deniz tuzu diğer markalar gibi ülkemizde popiler marka sayılır. Her ne kadar başınıza atsalar başınız yarılacak veya çakma tuz içeriğinde bolca piyasa da olsa da iyi ve sağlıklısını bulduktan sonra son derece kaliteli bir tuzdur. Tropic marin deniz tuzu satın alırken kesinlikle internetten sipariş ile almamanızı tavsiye ediyorum.

Tropic Marin Deniz Tuzu Açıklaması;

Saf tuzdan imal edilerek tropikal okyanusların en son bilimsel analizlere dayanarak üretilmiş deniliyor. Hiç sentetik katkı maddesi içermiyor ve nitrat, fosfat veya silikat içermez. Tropic Marin Deniz Tuzu doğal deniz suyu ile neredeyse aynı forma sahip. Tropic Marin Deniz Tuzu okyanuslarda bulunan doğal konsantrasyonlardaki 70 eser elementi içerir. Ne fazla içerir ne de eksik. Çünkü karışık tuz kristalleri benzersiz bir uygulama ile işlenmiştir. Eser elementler su içinde tamamen erir. Bu yöntem sayesinde eser elementlerin yağışını önler ve şelat olmadan doğrudan kullanılabilir. Sadece Tropic Marin deniz tuzu bu eşsiz karışık kristal teknolojisine sahiptir. Bilhassa deniz akvaryum tuzu olarak modern resif sistemleri için farmakolojik deniz tuzudur. Tropic marin deniz tuzu modern resif tanklarının spesifik gereksinimlerine göre ayarlanmış deniz akvaryum tuzu konumunu korur. En uygun duruma getirilmiş kalsiyum ve magnezyum yoğunlukları ile mercan büyümesini teşvik ederek çok hassas sert mercanların bile bakımını kolaylaştırır. Tropic marin deniz tuzu tamponlama sistemi ile pH- seviyesi sabit kalır. Doğal su koşullarını dengelemek adına kalsiyum takviyeleri için kullanılan kalsiyum reaktörlerinin kullanımını kolaylaştırmak için bilhassa uyarlanmıştır. Tropic Marin deniz tuzu PRO-RESİF optimize kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonları ile mercan büyümeyi destekler. Bakım kolaylığı ile çok hassas sert mercanlar bile kolaylıkla beslenebilir. Tropic Marin tamponlama sistemi özellikle pH seviyesini doğal su koşullarına ayarlar. Kalsiyuma ek veya kalsiyum reaktörlerinin kullanımı kolaylaşır.Homojen olarak mükemmeldir ve Mükemmel çözünürlük sağlar. Optimize Ca 420, mg1380 kh7 ve 70 Micro element ile özel hazırlanmış Tropical Deniz tuzudur. Hassas mercan ve omurgasızların ihtiyaç duyduğu tüm biyosferleri içinde bulundurur. Çabuk erimesi ve tortu bırakmaması ile rakipsizdir. 10kg 300 litre için uygundur.

Deniz yaşamı ancak sağlıklı bir ortamda gelişerek renklenebilir. Tropic Marin Sea Salt akvaryum ortamında gerçek canlı yaşam koşullarını sağlar. Tropic Marin Deniz Tuzu ile hazırlanan Deniz suyunda hassas balık türleri, deniz bitkileri ve omurgasızlar rahatlıkla yaşayabilir.

Tropic Marin Deniz Tuzu Paketleme Çeşitleri;

Tropic marin deniz tuzu ambalajları kg bazında 1,24 kg kutu, 2 kg kutu, 4 kg kutu, 10 kg kutu, 20 kg dökme kutu, 25 kg kova ve 30 kg torbalar halinde satılıyor. Tropic marin deniz tuzu umud ederiz ederiz ki bilinçli esnaf eline geri döner ve gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Akvaryumlarımızda kullanılarak memnun olunan tuz içerikleri bozulmaya başladığında farkında olmadan hobici tuzu yerine akvaryumunu sorgulayarak boş yere akvaryum yapısını bozmaktadır. Uzun zaman aynı markayı kullanan biri doğal olarak oluşan olumsuzluğu ilk olarak tuzuna bağlamaz. Tropic marin deniz tuzu satın almış olan ve kovadan tuzu taşlanmış formda çıkanlar tuzlarını iade etmelidir. Genellikle bu sorun nemli depolarda çok uzun saklanarak bir süre sonra piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyor. Bu şekildeki ortamda saklanmış olan deniz tuzları genellikle taşlaşır ve element yapısı bozulmaya başlar. İleri durumlarda deniz tuzu erimez ve sütümsü bir kıvamda kalarak bozuk izlenimi yaratır. Oturmuş akvaryumlarda bu şekildeki bir karışım etki etmeyebilir, hatta akvaryum içindeki genel suya karışan bulanık su bir süre sonra normal haline döner. Fakat element yapısı homojenlik kaybolduğundan tam sağlıklı olmaz. Tropic marin deniz tuzu veya diğer tuzlar olsun dikkat etmenizde fayda var.

Akvaryum Portalı;

TencoMelih ve zipkinteam bunu beğendi.
  2. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Cevap: Tropic Marin Deniz Tuzu Kullanım Bilgileri

Eline sağlık Temel abi. Tam marin tuzula ilgili ilk kurulumda ben de sorun yaşamıştım, her yerden alınmaz lafına katılıyorum. Benim de almış olduğum tuz kaya gibi sertti ama ben tabi acemilikten bilmezlikten tuzun formu o zannetmiştim. Kaşıkla parçalaya parçalaya eklemiştim tanka ve sonrasında tavan yapan değerler için yeni bir tuz ve s değişimiyle o evreyi atlatmıştım.Tuzu da iade edemediğimden tuzlu dünyasında yediğim ilk kazığım bu olmuştu :)

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Temel abi malum bu tuz tekrar piyasaya döndü. Senin de bu tuzu öven yazılarına rastladım birkaç konuda. Ancak KH değerinin sınırda olması beni düşündürüyor. Sence 7KH olması az değil mi?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Defalarca aslında satır aralarında geçse de tekrar bir hobici bakış profiline dönelim. Bir tuz alayım ve tuz benim akvaryumdaki canlılarıma tam uysun. Böyle bir dünya yok, böyle bir tuzda asla olmayacak, çünkü senden farklı farklı isteyen çok fazla insan var.

Profesyonelce üretilen bu tuz markaları, Redsea, Tropic Marin, instant ocean, Kent vs vs markaların kimi Kh değerini, kimisi potasyum değerini, bazıları Ph, bazıları şu gramda bu yoğunluk değerini, bazıları magnezyum değerini tekil bazda ayrı ayrı yazdığınız yani olmasını istediğiniz değerleri oluşturamayacak teknolojiden yoksun değiller. Sadece mantar besleyen, balık besleyen, soft tankları, NPS tankları, LPS tankları ve Sps tankları olmak üzere birçok şekil ve yine bu şekillerin içinde de farklı farklı canlı türleri var.

Bu firmalar kişilerin tekil bazda arzularını değil, eritme sonrası ortalama doğal bir dengeyi ve karışım sonrası birbirleri ile çakışmayacak bir element yapısı ile genele hitap etmeye çalışırlar. Dikkat edersen potasyum eksik tuzda diyende, Mg uykuya dalmış diyende mevcut.

Senin için 7 kH değeri düşük ise, kH değeri 10 olan Redsea coral pro sana uygun diyelim ama bir sps tankı için bu kH değeri istenmez kanımca. Fakat başlamak için bu kH değeri iyi bir değerdir, yetmediğini düşünüyorsan artırma yolunu seçebilirsin. Dikkat edersen artırma yolu dedim, düşürme yolu değil, çünkü deniz akvaryumu cam karesi içinde değerleri artırmak kolay olan...düşürmek ise zor olandır.

Düzenleme: 22 Nisan 2015
    motie, barabelli, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Temel abi yukarıda son paragrafta belirttiğine göre yeni başlayanlar Red Sea Coral ile mi başlasa daha iyi olur? Benim tankım bitti önümüzdeki haftadan itibaren kuruluma başlayacağım ve tuz almadım henüz. Akvaryum merkezinden eksiklerimi tamamlama niyetindeyim ve kendilerinde Tropic Marine tuz mevcut. Yeni kuruluacak tank için KH değeri 10 olan Red Sea ile mi başlamalıyım yoksa Tropic Marine' de işimi görür mü? Bu arada kendi konumda tankın fotoğraflarını ekledim. Müsait olduğunda bakar mısın abi nasıl olmuş?

Saygılar,

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    2 tuzda olur, şu tuzla başlanır bununla başlanmaz demek biraz tuhaf olur sanırım. Akvaryumun canlı yükü şekillendikçe sana en iyi tuza daha rahat karar verirsin. Birkaç markayı denemekten de zarar gelmez, saglıklı karar sonrası devam edersin birine.

7. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Tamamdır abi o zaman Tropic Marine ile bismillah diyelim ;) Taban kumu içinde Aragonit düşünüyorum uygun mudur?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gayet güzel malzeme taban için.

Sayfayı Paylaş