1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropic Marin Phosphate test kiti problemi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Okurt tarafından 12 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhabalar,Tropik Marin Phosphate test kiti kullanıyorum, 0,3 ppm altında bir değere ulaşamadım testlerimde ro suyu, ege deniz suyu ve hatta damıtılmış su bile kullandım hep aynı sonucu aldım, test hiç bir durumda 0.3 ppm altı değer göstermiyor. Test kitim 04-2013 son kullanım tarihli, benzer problem yaşayan arkadaşlar var mı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tropic Marin Phosphate test kiti problemi

Bu ürünün yanlış bilmiyorsam kullanım açıklamasında ''konsantrasyonu 0,03 ila 3 mg / l tespit edilebilir'' şeklinde bir ibare var. Sorun olmayabilir yani anlayacağın. Akvaryumda herhangi bir problem var mı?

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Hayır akvaryumda hiçbir problem yok, sadece kullandığım değişimlerde ve eklemelerde kullanacağım su kaynaklarının fosfat değerlerini öğrenmek için bu testi aldım, ben damızlık tavuk tesisinde çalışan biriyim hali ile iş yerimiz Kırsalda ve şehirlerden oldukça uzakta etrafımda birçok tatlısu, kaynağı ve aynı zamanda kuyular var, phosfat miktarı düşük bir su bulursam bu suyu kullanırım düşüncesiyle bu testi almıştım. Tüm denemelerime rağmen 0.3 mg altında bir değerde bir su bulamadım. En sonunda akvaryumumunda ilk suyu olan ege suyu ile deneme yapınca onda da 0.3 değerini aldım, bu yüzden testin bozuk olduğunu düşünüyorum. Çünkü ege deniz suyunda bu değerin çok daha düşük olması gerektiğini düşünüyorum.Tropic marin test kiti 0,1 - 3,0 arası ölçüm yaptığını iddia ediyor. Bu arada siteye girmekte bu günlerde çok zorlanıyorum onun için cevaplarım çok gecikiyor kusura bakmayın.

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Hocam bana ilginç gelen konu test kitinizde bir son kullanma tarihi olması. Bildiğim kadarı ile test kiti ve katkılarda ( kağıt kartuş test kitleri hariç ) kullanılan sıvılar saf elementler olduğundan ******* şartlarda saklanmadığı sürece bozulmaları pek mümkün değil. Yoksa ben mi yanlış biliyorum ?

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Açıklama kısmında 0.1'den sonra ölçüm yapabilir deniyorsa, 0.3 yapması normal bence. Çünkü en ince ölçümle 0.1'i elde etmişler demektir bu. Titrasyon yöntemiyle ölçüm yapıldığı için damlaların büyüklüğü de çok önemli. 5ml su alın deniliyorsa mesela siz 4.8 ya da 5.2 alıyor olabilirsiniz. %100 bir doğruluk vereceğini zannetmiyorum. En doğru şekilde nasıl test yaparım derseniz de, damla büyüklüklerini eşit yapmaya gayret gösterin ve koyduğunuz suyun mL'sinden emin olun. Şekilde çizdiğim kavis su seviyesidir. Suyun viskozitesinden dolayı asıl su seviyesi çizginin tam üstünde olandır.

Uploaded with ImageShack.us

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Kutunun kapak kulağı üzerinde 04/13 ibaresi yanında ise "best before" yazısı var.

Yanlış yazmışım test 0.01-3 ppm arasında ölçüm yapıyor oldukça geniş bir aralık bu. Test titrasyon değil renk karşılaştırma prensibine dayanıyor.

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Nasıl yapılıyor peki?

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

5 mililitrelik örneğe 10 damla A sıvısı çalkalayıp karıştırdıktan sonra 3 damla B sıvısı sonra meydana gelen renk değişimini renk sıkalası kartından karşılaştırıyorsunuz.Yani damla damla sıvı ekleyip renk değişiminin gerçekleştiği noktayı bulmak gibi titrasyon prensipli bir test değil.

9. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Tropic marin fosfat testinde c sıvısı ne işe yarıyor acaba?

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cüneyt abi kalibrasyon gibi birşey olması lazım yani kontrol sıvısı .

cüneydbayramça bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş