1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuz Değeri

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 7 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Akvaryumumdaki tuz değeri hep 1027 de idi. Şimdi acaba hata mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. 1025 e mi sabitlemeliyim?

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Neyle ölçtüğünüz çok önemli diyelim Atc özellikli bir refraktometreniz var baktınız 1,025 ama maalesef o değil...

Üzerinde 20 derece diye ifade var bu ısıdaki değeri 25 derecede 1026 gibi oluyor hesaplamaları var yabancı forumlarda. Tuzluluk ve ne ile ölçüldüğü çok önemli

veysel bunu beğendi.
  3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şu temel gerçektir deniz suyu 4 derecede yoğunluğunu kaybeder. Isı arttıkçada yoğunluk artar tabi saçma girişler yapıldığında özellikle balling uygulanan sistemlerde dikkatli olmak lazım

Skimmer toplatma ayarı, vs... Yukarıya ve aşağıya etki eden birçok etken var.

25 derecede 1025 tutarsanız tam denge kurulur

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben hidrometre kullanıyorum, dün akvaryumcunun suyunu ölçtüm 1023 ölçtü akvaryumcunun tankı 1024. Birim olarak 1 birim eksik ölçüyor neredeyse her ay konrolünü yaparım bu şekil. Akvaryumcunun sps soft ve lps olan **** tankını ölçtüm onuda es geçmeyeyim.

Eğer bu şekil ise suyu 25 derece tuzlulukta 1025 oluyor bir birim fazla diyebiliriz, o vakitte benim hidrometre otomatik olarak 2 birim eksik ölçüyor. Anladığım bu demi kadeşim.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Doğrudur Veyselim

Tam hesabı yapan programlar var bulursam yayınlarım burada

veysel bunu beğendi.
  6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Derce de çok sorunlu Fatih Bey. Isı 24-27 arasında seyrediyor sürekli. Bir türlü sabit değer yakalayamıyorum. Çok fazla ısıtıcı denedim ama başarılı olamadım. Hacimden mi onuda anlayamadım. Ölçüm atc refraktometre ile yapılıyor ve her ölçümden önce kalibre ediyorum kendi sıvısıyla. 1027 sabit ama yüksek mi diye düşünmeye başladım

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bence çok ama çok yüksek

O ölçümde gerçek tuzluluk 1029 vardır

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bana da öyle gelmişti düşürmeye başladım dün. Her gün 1.5 L su çekip RO dan dolduruyorum. Ne kadar sorun yaşatmıştır bu bana yada yaşatırdı Fatih Bey?

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ph farkı olur oksijen daha tuzlu suda dolaşması oldukça zorlaşır. Canlılar için kötü

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yavaş yavaş 3 güne yayarak su çekin tatlı su ekleyin ama sonra diğer değerlerde düşecek ya test eşliğinde yada kolay çözüm %25 gibi düşük tuzlulukta su ile değişim önerim

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla Toygar hocam şuanda kötü bir ısıtıcı kullanıyorum çin malı, ısıtıcının kendi derecesi 30 a ayarlı. İki adet derece kullanıyorum biri su içinde çalışan(ada marka) diğeri İtalyan malı cama yapışan 10 tl verdim 26 derecede sabit.

Bundan hariç aquarium system kullandım ayarlarından memnundum 1 derece belki oda belki fark ediyordu. Jagger hayatta kullanmam bir daha.

Sudaki tuzluluk yoğunlaştıkça bakterilerin çalışma hızıda azalıyor ilave edeceğim husus.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ph genelde 8.5 de seyrediyor geceleri 8.2 ye düşüyor. Söylediğiniz gibi yapıyorum zaten 1025 e çekeceğim tuzluluğu. Bu kadar basit bir konuyu atladığıma şaşırıyorum doğrusu. Birde ısıyı dengeye alabilirsem kendimi mutlu hissedeceğim.

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Jagger ne başa belaymış yahu. Alenen yetmiyor herhalde akvaryuma. Arkadaşımda olacaktı bir tane daha ama kendi sitesi diyor ki aynı aletten 2 tane alırsan hacim büyümez ısıyı arttıramazsın. Kısaca Beni alma diyor. E ne alacağız bu akvaryum için? Sabah uyanıyorum 24.3 Akşam eve gidiyorum 25.6

veysel bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öyle şey olmaz ben bütün akvaryumlarda çift ısıtıcı kullanıyorum...

YMR_AY bunu beğendi.
  15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bir arkadaşımda bir tane daha olacak onuda alacağım bakalım. Yaz geliyor gerçi farklı planlarım var, belkide bekler daha iyi bir sistem kurarım.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen yaz geliyor artık bende teke düşüreceğim.
    Artık ısıtmayı değil soğutmayı yavaş yavaş düşünmeli...;)

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Onu düşünmek içimden gelmiyor. Evdeki hesap o konuda çarşıya uymadı. Mayıs ayında alacağımı düşünmüştüm ama alabileceğimi sanmıyorum bir soğutucu en azından bu yaz

18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Sizin tankınızda şu anda ısıdan rahatsız olacak mercan yok Toygar bey.

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    O öyleydi ben reaktörü kurana kadar. Sert mercan fragları var artık. Çok sorun değil başka bir yere de verebilirim ama 1-2 haftalık gözlem ardından yolundaysa her şey çok daha fazlasını almak niyetindeydim. Gerçi acelem yok belkide yaz ardından devam ederim yada bir şekilde soğutucuyu alırım.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Katılıyorum sert mercana yaz için soğutucu şart...

Sayfayı Paylaş