1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuz Eklenmesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 30 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Bir çok konuda tuz eklenmesi problemli geçiyor/geçti. Nedenleri de elbet birbirinden farklı.Bozulmuş,tarihi geçmiş,nem almış yada belirsiz.Tuz eklemesinde suyun normalden daha fazla ısıtılması yada gerekiyorsa kaynatılması bir sorun teşkil eder mi? Tuz tamamen eriyince de yine normal değerlere geri dönülse.Yada en azından 200l için gereken 6kg tuz 20 litrelik kaynatılmış suda eritilerek eklenemez mi?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuz Eklenmesi

6kg tuz 20 litrelik kaynatılmış suda eritilerek akvaryum suyuna eklenmesi pek doğru olmaz. Bu bir anda aşırı element yoğunluğu olması ve pek bilimsel derinlikte yorum yapılmasa da tepkimelere neden olabilir. Tuz eritmek son derece basit bir olaydır. Kumu eklenmiş akvaryumun damacana veya RO suyu doldurularak 30 litreye 1 kg tuz olacak şekilde tuzu eklenir ve kafa motorları çalıştırılarak erimeye bırakılır. Isıtmak, kaynatmak gereksiz işlemler olur bence.

Sorun yaşanması bazen hatalı tuzdan bazen ise hala sebebi pek bilinmeyen bir nedenden tuz erimemesi olmaktır. Ancak genelde sorunsuz erime gerçekleşir.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ben aynı problemi yaşadım ve 250 Litre suyu çöpe attım. Yeni kurulumda da aynı tuzu kullandım. Bu sefer bildiğim bütün tuz eritme yöntemlerini kullandım. Kaynar su da çözmedim tuzu ama suların hepsini en az 30-35 dereceye getirmişimdir. Direkt kaynar suya eklemek bileşenlerin yapısına nasıl etki eder kestiremiyorum açıkçası; ama bahsettiğim derecelerde sorun olmaz.

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Kaynar su bir çok elementin kimyasını bozabilir belki haklısınız.Peki sorumu farklı bir şekilde yeniden sorayım.Bozuk,nem almış yada sebebi belirsiz bir şekilde erimeye dirençli bir tuz riskine karşı yeterli zaman tanınırsa her ne olursa olsun tuz eriyecek mi?

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bu soru aslında çok karmaşık. Duruma göre değişir; çünkü bileşenler uygun pH,redoks,sıcaklık vs.. gibi koşullarda farklı tepkime gösterebilirler. Mesela kimyada bu tür reaksiyonlar vardır. Sıcakta ve soğukta apayrı iki madde oluşur. İlgili konuda da yorumumu yapmıştım. MgO ve CaO oluştuğunu düşünüyorum bu tür tuzlarda. Bunu anlamanın yolu da, MgO için zaten deniz sütü şeklinde bir tabir vardı yani süt rengini alır su. MgO mesela asitlendirilerek suda çözülür, bunun için Semih arkadaşımız kurulumunda bir miktar sirke kullanmıştı. Soru çok kapsamlı, bu yüzden cevabı da uzun olup konu dağılıyor farkındayım; hazırladığınız su az bir miktar ise ve sadece değişim için kullanılacaksa tolere edilir akvaryumda. Komple süt kıvamında kurulum yapıldıysa, o tuz erimez. Semih sirkeyi denedi sağolsun; o kadar badireye rağmen en hassas türler dahi ölmedi akvaryumunda, en azından bu soruna bağlayabileceğimiz bir şey çıkmadı. Ben konusunu bu gözle de takip etmiştim

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Burak, güzel bir mesajdı kutlarım. Durumu net ortaya koymuşsun. İşin aslı bir bakıma burada bu gibi sorunları çözme adına seninde belirttiğin gibi ''Sirke'' kullanarak suyu süt kıvamından döndürmek benim zihin bakış açımda tarifi inanılmaz bir deneme, tecrübe edinme ve gözlem kazanımı anlamı taşır. Kısaca test için zaman ayrıran kişi ve onun emeği çok ama çok değerlidir.

Bir de bu konunun farklı bir boyutu var düşünce yapısında, benim suyum süt kıvamı alsa gerçekten kullanmam o suyu. Her ne kadar sirke sorunu çözmüş olsa bile bu bir düşüncedir çünkü ben suyuma ilaç damlasa akvaryumu boşaltırım. Hoş burada deneme ve gözlem için yemediğimiz halt kalmadı o da ayrı.:F

Vel hasıl genel olarak tuz eritme kısmının en kolay iş olduğuna inanırım ben.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Tuz akvaryumumdaki bir sonraki aşama.Bu yüzden üzerinde durmak istedim.Bir çok üye sorun yaşadı ve ben bunu gözlemledim.Açıkçası bende sirke yerine suyu tamamen değiştirmeyi yeğlerim Temel Bey.Bu tür konularda sanırım aynı hissiyata sahibiz.Emin olamıyoruz ve bu yüzden içimize sinmiyor. Ama şu anki oluşum herşeyi denememe açık.Bu yüzden doğabilecek olası sorunlar için önceden bir bilgim olsun istedim.

Umarım bu başlık unutulur gider ama herhangi bir sorun yaşarsam yine bu başlık altından sizlere yansıtırım.Karmaşık bir konu olduğu için doğal gözleme bırakıyorum.

Bir diyer husus Temel Bey, ''kumu eklenmiş akvaryum'' kelamınız. Ben aksini düşünüyorum.Sadece su ile tuzu karıştırmayı ardından kumu eklemeyi.Tuz bir sorun çıkarırsa bu sefer kumda benim için mundar olacak çünkü.Kısaca içime sinmeyecek acabalar yaşayacağım.Bu bir sorun teşkil eder mi?

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Toygar bey Temel abi ye katılıyorum tuz eritme işi en kolayı, Bende ilk etapta çok korkmuştum ilk olduğu için anlıyorum sizi. Bir tavsiyem var 20 lt su hazırla baktın sorun yok devam et, 20lt de sorun çıkmaz ise sonrada çıkmaz diye düşünüyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kumu sonra eklemek bir nevi tercih meselesi yani kesinlikle olmaz denemez. Fakat suyu çok bulandırır sonradan eklenmesi sanırım. Bir de kum ve kaya sonradan eklendiğinde suyun yükseleceğini unutmamak fazlalaşacak oranı almak gerekir.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu hesaplamaları düşünmüştüm Temel Bey.Bir sorun teşkil etmeyecekse sonradan eklemeyi tercih ederim.Kum suyu bulandıracak ama bulanıklık kısa sürede geçecektir gerekli düzenekle.Birde sump dizaynım kesinti dışında fazladan boş yer kalacak şekilde ayarlı.Kum ve Kaya eklemesi ardından su bu haznede de birikecek tir.Bir planım da fazla suyu bir sonraki su değişimi için havalandırarak ve dalgalandırarak başka bir yerde muhafaza etmek. Tabi su değişim vakti gelmiş bir başkası da bu suyu kullanabilir.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben bir örnek vereyim benim tankın hacmi 200lt idi sump ta 60 veya 70 lt ama kumu ve kayayı koyup ta su eklediğimde 200 lt su aldı. Bence her şeyi hazırlayın ondan sonra su ve tuz derim.
    Temel abi nin bir sözü vardı bana, "Suyu koyduktan sonra dekorla uğraşırsan su köydeki yalaktan farksız olur" demişti

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Evet kurulum başlığınızı yakinen takip ettiğim için yaşadığınız sorunları da biliyorum.Bu yüzden dizaynı daha önce yapacağım. Şu an da sistem musluk suyu ile dönüyor.Isıtıcı performansı,elektrik kesintisini ve buharlaşma oranını test ediyorum. Bu işlem bittiğinde kaya dizaynımı yapacağım.Herşey tamamlandığında ise RO yada damacana su ekleyip tuzu eriteceğim.Sonrasında herşeyi eski yerine koyacağım ve bir daha elimi suyun içerisine sokmak zorunda kalmamayı umacağım.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yalniz buharlasma tuzlu suda cok daha fazla oluyor.
    Cep mesaj.

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

İşte bunlar bilemediğim konular.Aslında ısı yalıtkanlığı da farklılık gösterecek sanırım.Tuzlu su ile de bir süre testlere devam edebilirim sanırım.

15. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Akvaryumdaki mevcut kumu çıkardıktan sonra yeni kum eklemek veya senin yapacağın şekilde ilk önce suyu test ettikten sonra kum eklemek gerekirse, suyu bulandırmadan veya en az bulanıklık ile bu durumu aşmanın en kolay yolu; bildiğimiz pvc boruyu akvaryum tabanına kadar sokmak, sonra boru üstünden, boru içi ağzına dolana kadar kum eklemektir, sonrasında boru hem hafifçe kaldırılarak, hemde tabanda gezdirilerek kum akvaryum içine kolayca dağıtılabilir.

İkinci bir yöntem; en küçüklerinden çöp poşetlerine koyacağımız kumu, akvaryum içersinde yavaşça ters çevirmektir.

İkinci yöntemi denemedim ama ilk yöntemin son derece başarılı olduğunu söyleyebilirim.

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim Gökhan Bey.Gerçekten harika bir fikir.Düşünsem aklıma gelmezdi.Farklı alternatifler düşünmüştüm ama bu aralarındaki en iyisi.Bir çok kişi örnek alacaktır eminim.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş