1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuz tedavisi...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 7 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhaba.
    Ciklet türü balıklarımdan biri galiba hasta. Sürekli yere sürtünüyor.
    Ancak tedavi edebilmem için elimde ilaç yok.
    Hasta olan balığı ayrı bir kaba alıp, tuz tedavisi uygulasam olur mu ? Hastalığın geçmesinde katkısı olur mu ?

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Suyunuzu önce %25 bir iki gün sonra %50 değiştirin ve biraz kaya tuzu ekleyin şu an için tuz banyosu yaptırmanıza gerek yok, akvaryumdaki balığın sürtünmesinin birçok nedeni olabilir ama başlıca sürtünme nedeni parazit değil nitrattır, su kalitesi bozulmuş bir akvaryumda balık sürtünmeye başlayacaktır sürtündükçe mukozası dahada zarar görecek ve her türlü parazitede bakteriyede açık kapı bırakacaktır.

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Çevremde kaya tuzu bulabileceğim bir yer yok (eğer marketlerde satılmıyorsa).
    Onun yerine bir miktar tuz atsam akvaryuma zararı olur mu ?

Ayrıca tekrar ekleyeceğim suyun dinlenmiş olması gerek değil mi ? Musluk suyu olmaz... ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumun ışıklarını yakmayın ve akvaryuma bol oksijen sağlayın. Sürtnmeye sebeb olan en onemli etkenlerden biri ph salınımıdır. Balık türünüz ve akvaryum sartlarınızı yazarsanız iyi olur.

Cep mesaj:

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Akvaryumun boyutunu tam olarak bilmiyorum.
    Ancak yaklaşık 30-50 litre civarı su alıyor. Küçük değil, ancak büyük de değil. Orta boy sanırım.
    Işığını geceleri södürsem bir sorun olmaz sanırım... ?

İnternetten akvaryumlara baktım, şu akvaryumla benimki aynı:
    Tıklayın

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geceleri zaten akvaryum isigi yanmaz. Gunduz de yakmayin tedavi surecinde.

30-40 litre akvaryumdaki balik turu nedir ? Oksijen nasil saglaniyor ? Filtrasyon nasil yapiliyor ?

Cep mesaj:

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Balıkların türü ciklet-yunus.
    Oksijen ve filtre de motor ile yapılıyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Belki sorular size fazla geliyor olabilir ama akvaryum sartlarinizin iyi olmadigini anlamak zor degil. Ture uyumsuz hacim soz konusu. Aslinda daha onemlisi yazmadiginiz balik sayisi ve boyutlari onemli.Ben mesajinizdan oksijen saglama seklinizi anlamadim. Ama yanilmiyorsam ic filtre sagliyor oksijeni ?

9. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Siz sormadan bende cevaplamadan çözüme ulaşamayız zaten, istediğinizi sorun elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

12 ciklet var, ama küçükler. Boyları 3-4 cm arası değişiyor.
    Evet iç filtre.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merak etmeyin akvarum hacmine gore balik turunun fazlaligina ve o yuke ic filtrenin yetmeyecegine girecek degilim. Siz de biz de bunu biliyoruz zaten.

Ben dusuncemi ve fikrimi kisaca yazayim. Cikliti ve o sayiyi zaten daha fazla tutamazsiniz o akvaryumda cunku baliklar olmese bile kavruk kalacak. Ancak ben 12 baliktan surtunen 1 balik var diye tum sistemin sorgulanmasini ve mudahale edilmesini dogru bulmuyorum. Fazla yuku olan akvaryumun bakimi ve filtrasyonu ona gore olmalidir.Bu ara isiklari 4-5 gun yakmayin. Daha sonra isik sisteminizi sadece gunduzleri kullanin ve ic filtrenizin su cikisini iyice yuzeye yaklastirin.Kisaca en yuksek oksijene ulasmaya calisin.Baliklarinizin icinden uygun cinsiyet ve sayiyi birakarak azaltma yapin derim.

Cep mesaj imla klavyeden:

11. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Açıkçası balıkların fazla olduğunu hiç düşünmüyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Azaltacağım sayıyı mecbur.

Yani su değişimi falan yapmama gerek yok mu ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Her zamanki düzeninizde bir miktar yapın önlem olarak iyi olur. 30 ila 50 litre arasında 12 ciklit balığına akvaryumun küçük olmadığını düşünmenizi ilginç olarak karşıladım açıkcası.

Hepsinden önemlisi ve daha net ifadeyle o şartlara göre gelişecek ve renk sergileyecek balık zaten bir hobiciyi tatmin etmemeli. :) Yani bir akvaristin akvaryumunda çok balık olması onun statüsünü, ilericiliğini, bilgisini, becerisini hiçbir zaman göstermez. Balıklarınızı platformlara görsel sergilediğinizde de diğer hobicileri tatmin etmesi mümkün değildir o şekilde. Şahsen bakarım ve akvaryumda ölmeden kuyruk sallayan balıklar var derim. Bana iki balığınızı sergileyin ama süper renk kazanmış, vucut formu yerinde sergileyin daha çok ilgimi çeker ve yukardaki statü, bilgi, beceri o zaman ortaya çıkar. ;)

13. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Akvaryumumun resmini ve balıkların resmini çektim. Balıklar net olmadı ama fikir açısından yeterli galiba :)
    Belki kafanızda küçük bi akvaryum görüntüsü çizmiş olabilirim dediklerimde, o yüzden çektim resimleri.
    Resimleri aşağıda ekleyeceğim.
    Ayrıca uzun süre önce balık beslemeyi bırakmıştım. Daha dün yeniden başladım. Zaten resimlere bakınca anlarsınız daha tam bi akvaryum olmadığını :) Ve ilk defa ciklet aldım. Daha önceden köpek balığım vardı. Hatalarım bu yüzden olabilir :) İleriki zamanlarda zaten olmazsa cikletlerin bir kısmını vereceğim, çünkü dediğiniz gibi o zaman gerçekten akvaryum küçük gelecek. Ancak şimdi küçük değil gibime geldi o yüzden bu kadar aldım :) Resimlere baktıktan sonra görüşünüzün aynı olup olmadığını tekrardan yazarsanız sevinirim.
    Resimler:

14. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hakan kardeşim akvaryumu yeni kurduğunu söylemişsin belliki suyun oturmamış ve bakteriyel faalyet daha başlamamış, azot döngüsü işlemiyor ve akvaryumunda zararlı olan maddeler birikiyor, bir iki gün daha bekle yemlemeyi azaltmalısın, balık sayında fazla suyun çok çabuk kirlenecektir en baştada dediğim gibi kaşınmanın sudaki bozulmadan olduğu belli resimlerde su bulanık çıkmış buda suyun henüz oturmadığını bakterilerin birbiri ile savaşta olduğunu gösteriyor.

15. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Peki, o zaman bir kaç gün sonra bu kaşınmalar devam ederse diğer dediklerinizi yaparım, eğer olmazsa tekrar buraya yazarım. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hakan Bey selam,

Düşüncelerimize değer vermenize teşekkürler. İş yerinde olduğumdan fotoğraflarınızı göremiyorum. Akşam evden ilk fırsatta bakıp yorum yapmak isterim. Akvaryum dediğiniz gibi yeni kurulmuşsa oturmamış dengeler olması normal ve tek balığın sürtünmesinide yadırgamamak gerek. Aşırı yemleme yapmadan kaçının akvaryum suyu oturana kadar.

Aşağıdaki düşüncelerim genel konuya bakış açımızdır. Bizler bu platformda herkes akvaryumunda balık beslesin, foruma her yeni aldığı balıkla ilgili başlık açarak soru sorsun ve yine ara sıra ölenin yerine balık koysun ve forumda, akvaryumlarda devam etsin gibi düşünmüyoruz. Bizim için asli olan üyelerimizinde ve bu üyelerimizin akvaryumlarınında çok kaliteli ve görsel olmasıdır. Kısaca hep birlikte gelişime açık olmalıyız. Bu düşünceleri yüzeysel düşünmüyor imkanı olmayan veya yaşanan bölgelerde ekipman vb sıkıntılar çeken hobici arkadaşlara geniş kendin yap katagorileri ile destek veriyoruz.

Bunun anlamı şudur mazeret biz de geçerli değildir. Tabi bu konulara neden sizin başlık altında girdiğimizi düşünürseniz, sanıyorum genel başlık ilerleyişindendir. Yeni bir üyemizi portal ailesine kazanmaya çalışırken bizlerin ortam ve amacını bilmenizi istediğimizdendir. Kısaca burada ilerlemek şarttır ve tabi hep birlikte ilerleyeceğiz. ;)

17. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Hakan 1-2 ay önce bu platformla tanıştım. Aynı senin gibi küçük bir akvaryuma cikletleri tıkıştırmıştım. Eğer uzmanlarımızın dediklerini uygularsan sorunlara yeni sorunlar eklenmez eski sorunlar ise zaman içinde çözüme kavuşur.

Yalnız şunu yapman gerek: Forumun diğer kategorilerini okuman lazım. Hobiye başlangıç bölümünden başlayabilirsin.

Ben şu an forumu baştan sona okumakla meşgulüm mesela. Burada zengin bir hazine var. 2 ay olacak hala bitiremedim okumaları ;)

Bu arada suyu dinlendirip mi koymuştun akvaryuma? En az 2 gün suyun dinlenmesi lazım, ağzı açık bir kapta.

Sağlıklı balıklar.

18. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Teşekkürler Temel abi, dedikleriniz aklımda olacak her zaman :)

2 gün dinlendi su Hasan abi dinlenmiş su koydum. Teşekkür ederim dediğinizi uygulayacağım forumu okuyacağım.

19. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Portal ailesine hoşgeldin Hakan seni, rengini göstermiş sapasağlam balıkların fotolarını sergilerken görmek isterim can:gif

20. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Teşekkür ederim, hoş bulduk, inş. o da olacak sağlıklı balıklarımın resimlerini buraya koyacağım bir gün... :)

Sayfayı Paylaş