1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuz yoğunluğu

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Doğadan yakalanan ve toplanan deniz canlıları, milyonlarca yıl sabit kalan su değerlerinden, akvaryumlarımıza konuk olmak üzere çeşitli ülkelere yollanmaktadır.

  Tuzlusu balıkları sevkiyatında sizlere gönderilen balıkların suyunun tuzluluk oranı ile balıklarımızı ve omurgasızlarımızı adapte edeceğimiz akvaryumunuzun tuzluluk oranı arasında az da olsa mutlaka fark bulunacaktır.Tuzluluk oranındaki bu değişiklik canlıları olumsuz etkileyecektir. Savunma sistemleri hastalıklara karşı dirençlerini azalacaktır Adaptasyonu yavaş ve sağlıklı yapmak bu açıdan önemlidir. Balık akvaryumumuzda 1.019-1.023 arasında yoğunluk olmalıdır. Resif akvaryumlarında ise tavsiye edeceğimiz tuzluluk oranı 1.024-1.026 arasıdır.


  Tuz ölçer:

  Akvaryumlarda buharlaşma yolu ile su eksilmektedir. Su saf olarak buharlaştığından, akvaryumlara tatlı su ilavase yapmak gerekir. Zaman aralığı uzatıldığında tuz oranı buharlaşma sonucu yükselir. Tatlı su ilavesi edildiğinde ise yoğunluk düşerek dengelenir. Tuz yoğunluğundaki bu ani değişikliker balıklar ve diğer canlılar açısından iyi değildir. Otomatik tatlı su ekleme ünitesi veya günlük düzenli ekleme yapılmalıdır.
   
  Düzenleme: 19 Mayıs 2015
  Alparslan bunu beğendi.
 2. borcu

  borcu

  Mesajlar:
  2
  Tuz ölçer olarak refraktometre kullanmaya çalışmalıyız. bu farka dikkat çekerim.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş