1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su Akvaryum kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bir tuzlu su akvaryumu ancak sağlıklı tam olarak dengeleri oturmuş ve içinde sağlıklı renkli balıklar olduğu müddetçe güzeldir. Eğer çok zor olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen birçok hobicinin size bunu empoze etmesindendir. Zor yönlerinin olduğu doğrudur, ancak geçmişte tuzlu su akvaryumlarını statü olarak görenlerin çok olduğunu ve yersiz caydırmalarda fazlaca bulunduklarını altını çizerek hatırlatırım. :) Gelişen teknoloji ve çoğalan tuzlu su konusunda yenilikçi, araştırmacı, azimli hobicilerin bulunduğu platformlar kurulumları basitleştirmiş ve başarı oranlarını artırmışlardır. Yeni ve aydınlatıcı makaleler ile çevrili olan yenilikçi platformlar gerçek başarının sadece hobicinin isteğinde, arzusunda, azminde, becerisinde, okuma ve araştırma isteğinde gizli olduğunu artık gün ışığına çıkarmışlardır. Eğer tatlı su deneyiminiz varsa veya denemelerinizde başarısız olmuş ancak pes etmemişseniz buyrun sizinle devam edelim. ;)  Sahip olabileceğimiz en büyük akvaryumu tercih ederek başlamak gerek. Genel su kararlılığı ve değişken olmayan değerler için hacim önemli bir konu. Büyük Akvaryumların küçük akvaryumlara göre daha fazla oksijen, küçük akvaryumların ise karbondioksit alışverişi vardır. Tankın şekli de önemlidir çünkü en büyük yüzey alanını sağlamak dikdörtgen şekilli akvaryumda mümkündür. Ayrıca akvaryumların uzunluğu balıklara geniş yüzme alanı sağlar.

  Deniz akvaryumları tek bir kurulum şeklinden oluşmamaktadır. Farklı sistemler hakkındaki bilgiyi linkten edinebilirsiniz.

  Aydınlatma:  Özel bir reef akvaryumu kurulumu hedeflenmemişse çok özel bir aydınlatma armatürüne odaklanmaya gerek yoktur. Ülkemizde deniz akvaryumlarına uygun florasan T5 armatürler oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Eğer derinliği olan akvaryum kuruluyorsa metal Halide kullanılabilir. Metal halide reef akvaryumları içinde uygun bir aydınlatmadır. T5 florasanlar yüksekliği 40 cm cıvarındaki reef akvaryumu için yine yeterli olacaktır.

  Filtrasyon:


  Akvaryum hacmine ve planlanan yüküne göre güçlü kaliteli bir filtrasyona ihtiyacınız olacak. Tüm akvaryumlar için aslında bu geçerli değil midir ? Kuruluma başlandığında şartlar ilk önce sump sistemi için sonuna kadar zorlanmalıdır. Akvaryum hacimleri düştükçe örnek olarak 80 litrelik bir nano akvaryumda şelale filtre, akvaryum arkasından taşırma filtre sistemleri kullanılabilir.


  Nedir Protein skimmer ?

  Ps'lerin çalışma prensibi gereği üretiği hava kabarcıkları ile Proteinleri bağlar ve katı köpük oluştur. Bu köpükler toplama haznesine bırakılır ve akvaryumdan uzaklaştırılır. Hobicilerin en akıllıca hareket etmeleri gereken ekipmandır. Çok pahalı bir canlı alınacağına , çok daha kaliteli bir ps almanız sizin yararınıza olacaktır. Piyasada birçok farklı tipi ve markası bulunmaktadır. Hava taşlı modelleri düşük hacimler için ve güçleri sınırlı modellerdir. Motorlu olanlar tercih edilmelidir. Protein skimmer geniş bilgi için:

  Dıy ps yapmakta artık platformumuz içerisinde oldukça pratik hale getirilmiş durumda. Dıy katagorilerinde çeşitli tiplerde yapımları paylaşılmıştır.

  Canlı Kaya:

  Deniz akvaryumu kurmak isteyen hobiciler,canlı kayanın öneminin farkında olmalı ve canlı kaya seçerken dış görünümüne göre değil gözenekli ve hafif yapıda olmasına dikkat etmelidir. Canlı kaya üzerinde bol miktarda yaşam formu barındıran ve resif bölgelerinden çıkarılan kayalardır. Yüzeyinden içlerine doğru bir çok bakteri çeşidini barındırır. Canlı kayanın derinliklerine doğru ulaşan çatlaklar ve kanallarda ise su çok yavaş seyreder. Yüzeyden buraya ulaşana kadar da oksijen aerob bakterilerce kullanılır. Oksijen azaldıça kayanın derinliklerinde anaerob bakteriler nitratla beslenir. Canlı kaya kullanılmayan bir akvaryum, doğadan yakalanan dostlarımız için de inandırıcı olmayacak, yabancılık çektirecek, size ise görsel keyif vermeyecektir. Kuruluma bu eksilerle başlamak, canlılar ve sizin için üzücü olabilir. Farklı mlzemeler piyasaya sunulmuş durumda zaman içerisinde canlı kayanın yerini alıp alamayacağını hep birlikte göreceğiz. Yerli canlı kayaların, çıkarıldıkları bölgeye ve kürlenmelerine göre kalitesi değişmektedir. Esnaf arkadaşlara nasıl ulaştırıldığından tutun ne kadar iyi kürlendiğine kadar bir çok faktör mevcuttur. Bu faktörler kalitesini ortaya koyar. İthal canlı kayalarında kalitesi değişkendir. Sebebi getirildikleri su miktarı (ağırlık) ve yine hangi bölgenin kayası olduğu ile alakalı olarak değişir. Fiji, singapur kayaları ülkemizde bulunabilen canlı kayalardır. Satış noktaları ise deniz akvaryumu üzerine yoğunlaşmış akvaryum mağazalarıdır. Ancak ben tamamen su dışında ithal edilen canlı kayalar olduğunu bildiğimden, çok iyi araştırma yapılması taraftarıyım. Bu durumun malesef yerli canlı kayalar içinde geçerli olduğunu hatırlatmak isterim. Deniz akvaryumlarının önemli bir parçası, biyolojik dengenin baş mimarı oldukları unutulmamalıdır. Nakil sırasında zarar göreceği bilinmelidir. Bir balık gibi akvaryumlarda satılmaları gerektiği unutulmamalı ve bu konuyu araştırarak bilinçli satın alınmalıdır.

  Taban malzemesi:

  Akvaryum tabanında kullanılacak malzeme konusu oldukça geniş ve göreceli bir konu. Genellikle tatlı su akvaryumları için kullanılan çakıl ve türevleri kullanılamaz. Bunun yerine, mercan kumu, argonir kum ve canlı kum tercih edilir. Mercan kırığı haricindeki kum çeşitleri kum aralarında minik kabuklu yaşamına izin vermez. Tortu birikimi yapacağı endişesi ile mercan kırığı kullanımı artık geri plana atılmaya başlansa da, ben gibi vaz geçmeyecek olanlarda bulunmaktadır. Akvaryumcunuz gerekli malzemenin temininde size yardımcı olacaktır.

  Sentetik tuz kullanımı ve ölçümü:  Sentetik tuz karışımı paketler halinde satılmaktadır. Yaklaşık olarak Deniz suyu koşulları yakalanabilir. Kaliteli bir marka su değerlerinde önemli bir etkendir. Ucuz tuz karışımları sağlıklı şekilde balık beslemenize engel olacaktır. Elimizin altında sürekli tuz bulundurmak su değişimleri için gereklidir. Tuz yoğunluğunu Hydrometre kullanarak ölçeriz. Doğadan yakalanan ve toplanan deniz canlıları, milyonlarca yıl sabit kalan su değerlerinden, akvaryumlarımıza konuk olmak üzere çeşitli ülkelere yollanmaktadır. Tuzlusu balıkları sevkiyatında sizlere gönderilen balıkların suyunun tuzluluk oranı ile balıklarımızı ve omurgasızlarımızı adapte edeceğimiz akvaryumunuzun tuzluluk oranı arasında az da olsa mutlaka fark bulunacaktır.Tuzluluk oranındaki bu değişiklik canlıları olumsuz etkileyecektir. Savunma sistemleri hastalıklara karşı dirençlerini azalacaktır Adaptasyonu yavaş ve sağlıklı yapmak bu açıdan önemlidir. Balık akvaryumumuzda 1.019-1.023 arasında yoğunluk olmalıdır. Resif akvaryumlarında ise tavsiye edeceğimiz tuzluluk oranı 1.024-1.026 arasıdır. Akvaryumlarda buharlaşma yolu ile su eksilmektedir. Su saf olarak buharlaştığından, akvaryumlara tatlı su ilavasi yapmak gerekir. Zaman aralığı uzatıldığında tuz oranı buharlaşma sonucu yükselir. Tatlı su ilavesi edildiğinde ise yoğunluk düşerek dengelenir. Tuz yoğunluğundaki bu ani değişikliker balıklar ve diğer canlılar açısından iyi değildir. Otomatik tatlı su ekleme ünitesi veya günlük düzenli ekleme yapılmalıdır.

  Çevrim ve Akvaryum:

  Yeni kurulan bir akvaryumda biyolojik döngünün sağlıklı başlaması için akvaryuma bir miktar yemleme yapmak ve isteğe bağlı olarak hazır bakteri kültürleri kullanılabilmektedir. Akvaryumlarımızı kurduktan sonra hep sağlıklı bir biyolojik döngüden söz ederiz. Akvaryuma balıkların beslenmesi için verdiğimiz yemle başlayan serüvenin çizelgesi. Sırası ile döngü aşamaları ve son halka olan nitrat'ın sudan nasıl uzaklaştırılacağını gösreren bir çizelge. Akvaryumlardan nitrat'ı uzaklaştırmak için filtre sistemleri ve ekipmanları mevcuttur. Ancak yeni başlayan arkadaşlar için en kolay ve güvenilir yöntem su değişimidir.

  Su değişimi Deniz akvaryumları ilk kurulumundan sonra genelde değerleri yerinde olur henüz atık ile tanışmamıştır.

  Akvaryumumuza, balıklar ve omurgasızlar eklenmeye başlayınca, atık değerleri oluşmaya ve artmaya başlar. Su Değişimleri akvaryumlarda biriken nitrit, nitrat, fosfat gibi zararlı maddeleri uzaklaştırmamıza olanak sağlar. Canlılar tarafından tüketilen bazı elementler su değişimi ile tekrar akvaryuma kazandırılır. Öncelikle su değişimini yaparken akvaryumun litresi, balık çeşitliliği, balık sayısı gibi dikkate alınması gereken önemli hususlar vardır. Su değişimlerinde akvaryumunuz küçük ise ve içerisindeki balık sayısı fazla ise haftada bir % 20 lik su değişimi idealdir. .Su Değişimlerinde dip süpürgesi kullanmak kumun içerisinde biriken balık dışkısı, ve yem kalıntılarının büyük bir kısmının su dışına atılmasını sağlamakta ve nitrat oluşumunu azaltmaktadır. Su değişimlerinde kullanılacak su dikkatli seçilmelidir. Kullanılacak olan su ağır metal, fosfat, nitrat gibi zararlı maddeleri bulundurmamalıdır. Akvaryuma ilave edeceğimiz su değişim esnasında akvaryum suyunun ısısının düşmemesi için ilave edeceğimiz suyun soğukluğuna dikkat ve özen göstermeliyiz ki, odinium gibi hastalıklardan balıklarımızı uzak tutmayı başarabilelim. Diyatom evresi kendini kahverengi alg oluşumu ile belli eder. Bu süreç yavaş yavaş azaldığında su kaliteli test kitleri ile ölçülmeli ve balık eklenmesine karar verilmelidir.

  Paylaşımın sonuna gelirken hiçbir makalenin ve yazının tek başına bir kuruluma yetmeyeceğini bilmenizi isterim. Kurulum sırasında karşılaşılacak sorunlarınızı platformlara açmalısınız. Çünkü platformlar hep birlikte çözüm üretilecek olan yerlerdir. ;)
   
  Düzenleme: 3 Haziran 2015
  Alparslan, gangster92, grafikdelisi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  636
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  GÜzel bir alatım temel abi teşekkürler.Bende aranıza giricem merak etmeyin siz Reef Kralı Kaan :D
   
 3. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  Teşekkür paylaşım için Temel abi. Ellerine sağlık.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  Yavuz seninde sanırım tuzlu su akvaryumu için bir niyetlenmen söz konusu. Gerçekten senin başarılı bir hobici olduğunu bildiğim için kolaylıkla altından kalkacağını düşünüyorum. Bu konuları okuman ve bilgi edinmen zaten herşeyi açıklıyor.

  Bütün başarılarının devamını dilerim.
   
 5. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.930
  İsim:
  Olcay Aksu
  Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  Hocam çok güzel bir anlatım ve derleme olmuş tebrik ederim.Sanırım yakında tüm portal ailesini maviye geçireceksin. :)
   
 6. mengi_man

  mengi_man

  Mesajlar:
  366
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Zafer MENGİMAN
  Gerçekten güzel bir makale.
  Tatlı sudan tuzlu suya geçişimi hızlandırıyorsunuz haberiniz olsun :)
  Tatlı suda biraz tecrübeleneyim acemiliğimi atayım da, tuzlu suya el atmayı düşünüyorum.
  Tabi yardımlarınızla birlikte.
  Saygılar.
   
 7. pisgitar

  pisgitar

  Mesajlar:
  86
  İsim:
  Barış
  Elinize sağlık,teşekkürler.
   
 8. haves

  haves

  Mesajlar:
  580
  Cevap: Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  Çok guzel anlatmıssınız Temel bey elinize emeğinize sağlık ama linkler çalışmıyor ne yazıkki.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tuzlu su Akvaryum kurulumu


  Yorumunuza teşekkürler. Linkleri düzenledim. Kafanıza takılanlar için konu açabilirsiniz.
   
  Heliak bunu beğendi.
 10. haves

  haves

  Mesajlar:
  580
  Cevap: Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  Teşekkurler Temel bey ilerde kafama takılan bir çok soru olucak o zaman başınızı fazlaca ağrıtcam :) iyi akşamlar
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 11. cagdas.

  cagdas.

  Mesajlar:
  70
  İsim:
  Çağdaş Gelen
  Cevap: Tuzlu su Akvaryum kurulumu

  :ay:Çok güzel anlatmışsın Temel abi emeğine sağlık.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş