1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Tuzlu su akvaryumu kurulmak istendiğinde önerilerin başında gelen sump sistemini tanımaya çalışacağız. Yeni kurulum aşamasında olan birçok akvarist arkadaş akvaryumu deldirme sorunu yaşadığından bu sistemden kurtulmak amaçlı 'Yapmazsam olmaz mı' sorusunu sormaktadır. Başlangıç aşamasında sump sistemine harcanacak olan artı masraf ilerleyen süreçte maddi anlamda da avantaj sağlayan bir sistemdir. Makalemizde sump sisteminin çalışma prensibini ve faydalarını ele alacağız.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
  [​IMG] Toplam su hacminin artması - Akvaryumun toplam su hacmine katma değer olarak ilave su litresi ekleyecektir. Bunun anlamı daha stabil ve bir anda değişmeyen parametreler demektir. Atık yükünün vereceği zararı daha uzun vadeye yayar aynı zamanda.

  [​IMG] Yüzey alanı- Protein skimmerin bu sistemde çalışması daha fazla oranda berrak su demektir.

  [​IMG] Isı düşürmesi- Sürekli dolaşan su daha fazla soğuma alanı bulacaktır.

  [​IMG] Ekipmanları Gizler - Birçok ekipmanın bu sistemde çalışması tamamen bir görüntü temizliği yanında gerekecek olan birçok ekipmanın kullanılmasına olanak sağlar. Kimyasal filtre elemenları, ısıtıcı, Reaktörler sump sisteminde daha verimli çalışır.

  [​IMG] Güvenli Katkı girişi- Akvaryuma eklenmesi gereken katkıların akvaryumdaki canlılardan uzak noktadan eklenmesi, kimyasalların bu sistemden eklenmesi akvaryuma ulaşmadan suyla karışması anlamanı gelir.

  [​IMG] Otomatik Tatlı su eklemek- Sump sistemine otomatik su ekleme ünitesi bağlantısı daha sabit bir tuz yoğunluğu demektir.

  [​IMG] Oksijen Katkısı - Su sump sistemine inişte kule sisteminin de katkısıyla kat kat fazla oranda oksijen kazanır. Oksijen tuzlu suda daha zor çözündüğünden önemli bir artıdır.

  Opsiyonel Özellikler:

  [​IMG] Otomatik Su ekleme- Buharlaşan tatlı suyun otomatik olarak eklenmesine olanak sağlar. Bunun getirisi ise sabir tuz yoğunluğudur.

  [​IMG] Refugium - Refugium adaha basit şekilde oluşturulabilir. Refigium yüksek yosun barındırmaya yarar ve atık yükünün bertaraf edilmesine destek olurken Ph değerini sabir tutar.

  Peki nasıl çalışır bu sistem?

  Akvaryumun uygun noktasına delinecek olan delik suyu aşağıdaki sumpa taşır. Sumptan suyu devridaim motoru uygun bir hortum veya boru tesisatı ile yukarı basar. Yukarı basılan su miktarının yükselmesiyle delikten taşar ve akvaryuma delinen deliğe bağlanan tesisat sayesinde sumpa geri döner. Sistem kesildiğinde akvaryumdaki su delik hizasına kadar sumpa boşalır. Sump yarım dolu olarak çalışmak zorundadır. Bunun amacı sistem durduğunda aşağı dönecek olan bir miktar suyu bünyesinde tutması içindir. Alternatif sistemler ile geri dönüş engellenmeketedir ancak yaygın kullanılan sistem budur.

  Devridaim Motoru gücünü ne belirler?

  Orantılı bir akış için motor gücünü Akvaryum boyutları yani su litresi belirler. Toplam hacmin 10 katı güçteki motorlara kadar kullanılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken akvaryumun hacmiyle orantılı delik genişliği ve sayısının sistemde uygulanmış olmasıdır. Aksi halde devridaim motorunun fazla gücü akvaryumdaki su seviyesini yükseltecektir.

  Bölme nedir?

  Bölme sump içindeki alanların ayrılmasına denir. Bu alanlar farklı amaçlara hizmet edebilir. Kule bölümü, Protein skimmer bölümü, Refugium bölümü, tatlı su ekleme bölümü, Reaktör bölümü, Devridaim motor bölümü. Genel olarak protein skimmerin sumpa karıştırdığı kabarcığı önlemek amaçlı devridaim bölümü şaşırtmalı yapılabilir. Refugium bölümüne su yüzeyden gelip yine yüzeyden devam etmelidir.

  [​IMG]

  Hangi ölçülerde sumpa ihtiyacım olur?

  Sump ölçülerini belirlerken asli olan akvaryumun alt dolap içinin bize müsadesidir. Bu noktada kullanılabilecek alan değerlendirilirse iyi olur. Sump sistemlerinde yükseklik rahat müdahale adına genelde 40 cm yapılır. İçerisine eklenecek ekipmanların kolay girip çıkması gerekir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sevgiler, sump sistemli ve eksiksiz bir yapı dilerim...
   
  fth-94, Saruman, reis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  931
  İsim:
  Anıl
  Cevap: Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

  Ellerine sağlık Temel abi :)
   
 3. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Cevap: Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

  Ellerine sağlık Temel abi, özellikle benim gibi tuzluya geçeceklerin için güzel bir paylaşım olmuş.
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

  Gene tam sana yakışır güzel bir makale yazmışsın abi tebrikler.
   
 5. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

  Ellerine sağlık Temel Abi; bazı arkdaşlarım var başka forumlarda bazen diyorlar ki sizin forumda hareket az ticari bakıyorlar hep halbuki biraz bakınca hobiye en çok katkı yapan forum bizimki. Emekleriniz için çok teşekkürler sizlerin sayesinde hobiye yeni başlamış pek çok kişi daha sağlıklı tanklar kuruyor.
   
 6. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

  Hangi konuya yada hangi paylaşıma ticari bakmışız Bekir ? Sorsaydın arkadaşlarına?
   
 7. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Sistemleri

  Abi yanlış anladın bu eleştiri yapanlar bizim forumda ticaret az ya ondan foruma rağbet etmediklerini söylüyorlar bende hepsine gerekeni söylüyorum zaten bizim burdaki amacımızın ticaret değil tamamen hobiye yönelik eğitici ve öğretici bilgileri barındırdığını :). Aslında hak veriyorlar da.
   

Sayfayı Paylaş