1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumu Üst Yüzey Yağlanması

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde MYTHDIVER tarafından 28 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Merhabalar Arkadaşlar,
    Sorularımla sizleri yoruyorum ama doğru bilgileri edineceğim tek yer olduğuve sizleri de samimi gördüğüm için çekinmeden yardımlarınıza başvuruyorum.
    Suyun üst kısmını yağ tabakası gibi bir tabaka kapladı,videoya çekmek istedim ama ışık parladığından belli olmuyor.
    Yemlemeden kaynaklanabilir dedim ama bildiğiniz gibi 2 adet perculam var ve onlarda sera marin yemden çay kaşığının çeyrek kısmından da az günde 1 defa olamk üzere veriyorum.Temel Abimin tavsiyesiyle aldığı reef buffer ı haftalık olarak kullanıyorum.
    Sizce bu yağlanma neden olabilir yapmam gereken nedir?

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

S uyun üzerinde sirkülasyon azlığının işaretidir ,aynı zamanda ışıktanda yeterince faydalamazsınız suyun yüzeyini hareketledirip akıntıyı su dönüş yerine yönlendirmelisiniz . :heyo:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzlu Su Akvaryumu Üst Yüzey Yalanmas1

Kamil Hoca'm sump kullanilan akvaryumlarda sumpa inecek su yuzeyden cekilir ve ps yardimi da alinarak bertaraf edilir. Ancak her kosulda yuzey akintisi gereklidir. Senin akvaryumda sump olmadigindan ve ps motoruda nispeten suyu 12 cm yuzey altindan cektiginden yaglanma kacinilmazdir. Yapman gereken su yuzeyine akinti vermektir. Yuzey hareketi yarattigin anda kaybolacaktir. Isik gucunu yavaslatan bir olusumdur yapmanda fayda var. Baska artilarida vardir yuzey hareketinin ama cepten yazamam.

Cep mesajdir imla klavyeden...

4. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Yüzey akıntısını sağlamak için ne yapabilirim?Nasıl bir alet almam gerekir.
    Eğer olursa bir adet çift çıkışlı hava motorum var.Pak adam yapıp bunu engelleyebilir miyim?

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Ekstra bir alet almanıza gerek yok düşük watlı bir motorla suyun yüzeyini hareketlendirebilirsiniz

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teoman abinin dediği gibi farklı bir ekipmana ihtiyacın yok. Akıntı motoru almıştın zaten sen Kamil Hocam, onu yüzye çevirirsen sorun kalmaz. Aşırı yakın koyma belli bir mesafeden ve açıdan dalgalanma yapacak şekilde ayarlarsan yeterlidir. Kaybolmaz ise biraz daha yaklaştırabilirsin. burda:gif

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Kamil hocam akıntı sorunu çözektir benim ilk kurduğum akvaryumdada sump yoktu o yüzden bu kaçınılmazdı yeni bir akıntı motoru ekledim 5 w lık kople yüzeye vermiştim ve sorun çözülmüştü . Bu arada reef bufferi neden haftalık kullanıyorsunuz haftalık buffer isteyecek kadar düşüyormu ph ?

8. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Akıntı motorunu yüzeye çekersem dip te sorun olmaz mı?Pak adam inşasına da başlamıştım. huh:
    Başlangıçta Reef Bufferı haftalık kullanmıştım artık ölçüm yapıp uyguluyorum.

9. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Arkadaşlar
    Malzemelerin arasında eski tip şu yeşil olanlardan iç filtre buldum motoruda çalışıyor.Onu kullansam işimi görür mü?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Pervane mili porselense olur ama onların metal diye biliyorum. Kullanmasan daha iyi olur Hoca'm.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kamil hocam bahsettiğin filitre,yukardaki resimde görülendenmi ?

Eğer öyle ise o motorların mili demirden. Olmaz sanırım.

12. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Ozan verdiğin bilgi için teşekkürler.Şimdilik akıntı motorunu yüzeye yakın bir yere çıkartarak sorunu hallettim.

Sayfayı Paylaş