1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumu Kaya Yapımı

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde muzaffer6292 tarafından 17 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Tuzlu su akvaryuma kaya yapmak istiyorum. 450 litre bir akvaryumum var. İçinde sadece 1 adet snow flake eel ( müren ) besliyorum aslinda bu işe de sadece onun icin basladim :) Ancak ona güzel bir kaya dekoru yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardimci olabilir misiniz?

Yardımlarınızı, fikirlerinizi ve tecrübelerinizi sabırsızlık ile bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Tuzlu Su Akvaryumu Kaya Yapımı

Merhaba hoş geldiniz,müren beslediğinizi yazmışsınız çok güzel,resim ve video gönderirseniz daha güzel fikir alış verişi olur...

3. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

alparslan anlasıld ben bu resım ısını halledemıycem :serda: pekı sen benım kaya ısını halledebılecekmısın toka:gif

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Merhaba yapay canlı kaya veya DIY canlı kaya olarak bahsettiğimiz canlı kayalar forumlarda arkadaşlarımız tarafından denendi, kısmen başarılı da olsa bazı istenen özellikleri ve biyolojik etkinliğinin çok uzun zaman içinde oluştuğu düşünüldüğü için bu çalışmalardan çekinceli olduk.

Ben bu konuda bazı şeylerin daha denenmediğini, daha değişik materyaller konusunda araştırmalar yapılması taraftarıyım. Bazı hobici arkadaşlarımızın kullandığı yüksek kaliteli ticari seramik kayalar var mesela? şekilleri ve kullanılan malzemeler fiziksel ve kimyasal olarak çok stabil ve doğrusunu söylemek gerekirse evladiyelik kayalar ama gerçektende fiyatları çok yüksek.

Onun dışında tuz ve bazı yapı malzemeleri karıştırılarak yapılan kayalar varki yurtdışında bu kayalarla yapılmış çok güzel örnekler olsada doğrusunu söylemek gerekirse yurt içinde bir hobicinin bu konuda kayda değer bir başarı sağladığını düşünmüyorum. sanırım bunun en önemli nedeni türkiyede kullanılan yapı kimyasallarının ulaşımının ve çeşidinin az olması.

Fotoğraf konusu için: Fotoğrafı bir resim paylaşım sitesine photobucket gibi yükledikten sonra. sitenin vermiş olduğu, forumlar için yarattığı linki metin girişi yaptığınız yere yapıştırıyorsunuz. hepsi bu kadar , kolay gelsin.

5. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

yazınız ıcın cok tesekkur ederım. ben herhangıbır mercen beslemıyorum suanlık nıyetımde yok akvaryumumda 25 kg kadar kızıldenız canlı kayası var 22 kg kadar arıgonıt kayam var yaklasık 1 hafta önce koydum. ben bunları bır koseye veya sump bolgesıne alıp akvaryumun bır kosesıne guzel bır resıf yapmak ıstıyorum hem ılerleyen zamanda bu duzenlı kayaların ustunde mercanda besleyebılırım dıye dusunutorum ancak malze konusunda pet shopların hepsı akvaryumu bıtırırsın dıyor ve bu benı korkutuyor bır yandan da dıyorum adam kaya satmaya calısıyor zaten :motz: malzeme konusunda cok cıddı kararsızlıklarım var !! malzeme fıyatları cok onemlı degıl nasıl olsa kayalardan canlı kayalardan cok daha ucuza denk gelıcek :ay:

6. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

7. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

özdemir bey cok tesekkur ederım resım bılgısı ıcın tem03.gif

8. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

url=http://bit.ly/c25MCx][​IMG][/url]

9. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

son gonderdıgım resım eskı akvaryumumdakı resmı . ondekı sarı veıferıa ada tahmın edersınız kı suan yok :serda:

10. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Çift komponentli akvaryum yapıştırıcıları var (aslında ben bunu da kullanmayıp direk olarak SunFix kullanıyorum :)) bu yapıştırıcılarla kayaları birbirine yapıştırıp güzel bir resif oluşturabilirsiniz.

11. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Sun fix i nerden bulabılırım? Veya sıfırdan kayaları kendım yapmaya kalksam hanı bayram tatılıde var ya. tem03.gif

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Muzafer bey Müren güzelmiş başka resimlerini de bekleriz.Özdemir abi gereken açıklamaları yapmış,evet akvaryumda resif görüntüsü malesef yok,kayaları ya orta tarafa toplayıp yukarı doğru çıkmak lazım yada aynı şeyi köşeye yapmak lazım,kolay gelsin...

13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Suni kaya yapmaktansa elinizdeki kayaları birbirlerine lego misali düzenlerseniz daha iyi olacağı kanaatindeyim....canlı kaya haricindeki akvaryumlarda çeşitli sıkıntılarla uğraşıldı,forumda örnekleri de var.Bu yüzden benim tercihim daima canlı kayadan yanadır...Saygılar

14. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Canlı kaya yaptıktan sonra içinde canlı olmayan bir tankta çok uzun bir süre bekletmek ve hazırlamak gerekir, aksi halde "elveda feza elveda ay" :), bu imkana sahip olmadığınızı varsayıyorum (bilmiyorum var mı?). SunFix veya benzerleri yapı marketlerde var, ben sunfix aqua kullanıyorum, ıslak yüzeylerde daha iyi yapışıyor. . Bahsettiğim gibi bu yapıştırıcı grubunun aslında toksik olmadığını iddia eden akvaryum versiyonu olmasına rağmen iş bana tamamen hikaye geliyor.

Dışarda iyice kuruyup canlı kayaların ölmesine izin vermeden 30-45 dakikada içinde kayaları yapıştırıp, akvaryuma tekrar geri koyabilirsiniz. Ama önce kafanızda bir dizayn yapın. sunfixin temas edeceği noktalarıda peçete ile silip kurulayıp uygulamayı yapın.

15. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Gercekten yardımlarınız ıcın cok tesekkur edıyorum. Şuan su degısımı yaptıgım ıcın gec yadım. su degısımı bıttıgı zaman zekıyı beslıycem vıdeo sunu sızlerle paylasmaya calısıcam umarım beyenırsınız.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Zekinin menüsünde neler var.?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Müren çok güzel görünüyor, kaya konusunda Ozan gibi düşünüyorum, mağaralık bir dekor lazım ve alt kısımlarda ayak olarak Antalya kayası kullanılır ve diğer kısımlar canlı kaya ile rahatça oluşturulabilir. Canlı Kaya Yapımı ve Fiyat | Deniz Akvaryumu yapmak istersen o da sorun değil ama bence denildiği gibi daha kolay. Canlı kaya yapı için edu sayfamızdan destek alabilirsin.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Muzaffer bey hoşgeldiniz konuya yeni dahil olabildim. Hemşeriniz olarak ve Dıy kayayla ilgili sıkıntıları yaşamış biri olarak size tavsiyem elinizdeki kayaları kullanarak Özdemir abinin dediği gibi bir çalışma yapmak olacaktır. Dıy kaya herzaman sorun olur veya olmaz demek zor ama sıkıntı çıkarma ihtimali olduğu için kesin garantisi yok.

19. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

4 Adet karides yedi arkadaş. aliye:gif video çektim yüklemeye çalışıyorum

20. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa