1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumu Kuruyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Courageous tarafından 28 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Arkadaşlar 120cm uzunluğunda 80cm genişliğinde 80cm akvaryum kurmayı düşünüyorum. Kurulum ve ekipman teminini yer yer Dıy olarak yaparak devam edip paylaşacağım sizlerle. Buna görede araştırma yapıyorum...

10mm ve 15mm kalınlığında cam fiyatları alıyorum ve iki cam arasında acayip fiyat farkı var.

10mm 260TL (Rodajlı)

15mm 700TL (Rodajlı)

Mevcut akvaryumlara bakıyorum 10mm yeterli olanıda var, sizece yeterli mi ?

Şimdiden önerileriniz için teşekürler...

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Özkan bey aramıza hoşgeldiniz. :cicek:

Yüksekli 80 cm olunca 10 mm cam güvenli olmayacak düşüncesindeyim, 12 mm bir nebze güvenli yapar, ama 15 mm garanti olur. 15 mm cam ve rodaj için, Anadolu yakasındaysanız eğer, buradanda bir fiyat alın isterseniz.

http://www.anadolucam.net/iletisim.php

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Anadolu yakasında değilim ama genelde orada da işlerim oluyor gidip geliyorum, akvaryum sehpasının konstiriksiyon kısmınıda kurtköyde demir ustası bir abimize yaptıracam uygun gelirse camı oradan da alabilirim.

sehpanın ölçüleride 120*80*80 yükseklik oluçak, gerekli olan techizatları bu ebatlarda dolap sığdırırım diye düşünüyorum...
    Ne dersiniz...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun kurulum kararınız. Tuzlu su akvaryumlarında en başında herşeyi ince düşünmek bence çok önemli. 80 cm yüksekliği olacak bir akvaryumun cam kalınlığı en güzeli 12 mm. Yükselik biraz düşürülürse 10 mm kullanılabilir bence. İlerde muhtemel sorun yaratacak konuları kurulumda düşünmek gerek. Akvaryumun ölçüleri uzunluk ve derinlik olarak gerçekten güzel ama yükseklik konusunda kendinizi hazırlamanız gerek. Bu yükseklikte bir tuzlu su akvaryumunu aydınlatacak armatürü sağlamak gerek. 80 cm yükseklik yine akvaryuma müdahale anlamında zor. Tabi bunları yazıyorum ama benim yüksekliğim 85 cm. Fakat aydınlatma konusunu çözdüğümü düşünüyorum. Sizinde imkanlarınızı sorgulamanız ve yeterli aydınlatmayı sağlayacak olmanız gerek. Çünkü gerçekten tuzlu su akvaryumunda aydınlatma çok önemli.

Dıy olmak üzere size bu konuda verebilecek fikirler bulunuyor fakat bunlar hep tercih meselesi ve masaya yatırılır gerekirse.

Hayırlı uğurlu olsun.

5. görkemtemel

görkemtemel

Özkan bey merhaba;

Kurulumunuz hayrılı olsun , bence yüksekliği tekrar gözden geçirin , görüntü olarak gerçekten çok hoş olur ama ışık ve akvaryuma müdahale konusunda zor olur.

grafikdelisi bunu beğendi.
  6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Özkan abi şimdiden hayırlı uğurlu olsun kuracağın akvaryum. Kurduktan sonra resimleri bizlerle paylaşırsan sevinirim.

Kolay gelsin.

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Bende cok düşündüm aydınlatma ve müdahale konusunda ama her ikisinide çözecegimi sanediyorum,
    İşim gereği bu konulara uzak değilim, bir şekilde aydınlatmayı çözerim inşallah, aslında 90 cm düşünüyordum ama cok sıkıntı yapar diye vaz gectim, cam 80 cm olucak ama su yüksekliği 75cm olu sanırsam...
    Şu anda altyapıyı oluşturma çalışmaları yapıyorum. Akvaryumu yapmadan önce oturacağı masanın projesini çıkardım birde altına koyucağım ps boyutlarını ve nasıl bir sistem kurmam gerektiği konusunda araştırma yapıyorum.

Önerilerinizi bekliyorum....

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryuma eklenecek olan protein skimmer konusunda seçenekler gerçekten çok fazla. Bu ekipmana ayıracağınız maddi imkanı bilmek ve ona göre hareket etmek gerek. Tasarrufa gitmemek en iyisi.Akvaryum hacminin 3 katı gücünde bir ps baz alınabilir. Sehba konusunda kesinlikle sağlam bir ağaç sehbayı öneririm.

Ben son akvaryum büyültmemde ağaç kullandım ve çok memnunum.

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evet ilk önce sizin kurduğunuz akvaryuma baktım ve onun üzerinden gidiyorum sayılır Temel Abi sağolasın...
    Ben demirden düşünüyorum sehpayı bunun bir iki sebebi var onlardan sonra sizlere bahsedicem inşallah.
    Sehbanın içine sizinkine benzer bir sistem yapmayı düşünüyorum, sump sizinkine benzer bir sistem yapmayı düşünüyorum ama sump içine koyucağım akvaryumu camdan yapmayı düşünüyorum birde su emiş sistemi dipten yapan sistemler var [​IMG][/img]
    bunların sizin yaptığınız sisteme göre avantaj nedir veya ne değildir, teşekürler...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu sistemler kötü sistemlerdir denemez. Fakat şapkamızı önümüze aldığımız zaman karşımıza bazı üzerinde düşünülecek konular çıkar. Artık tuzlu su akvaryumlarında ince kum yani canlı kum ve ya ince mercan kumu ve yine argonit daha fazla kullanılıyor. Bunun en büyük sebebi tabanda tortu birikimini engellemek. Bu gibi suyu dipten çeken sistemlerin amacı ise en az tortuyu bırakmak tabanda. Tüm bu işlemleri aslında akvaryumların tarzı üzerinde değerlendirmek gerek. Sert mercan akvayumu, soft ve yumuşak ve tamamen balık. Sert mercan akvaryumlarında dipten su çekiş sistemleri bana mantıklı geliyor. Mümkün olan en az tortu ve sabit ph değeri hedeflenmesini yadırgayamayız. Balık akvaryumlarında da tortu ve artık fazla olduğundan mantıklı geliyor. Ancak tamamen sert mercan ağırlıklı akvaryumlar ülkemizde pek yok çünkü gerçekten ciddi rakamlar isteyen canlılar ve sistemler.

Daha çok yumaşak vb mercan türlerine yönlenme var. Bu sistemlerde de farklı dipten su çekişleri yapılabilir ama mesela benim gibi akvaryumunun ışığını kapattığında başka bir yaşama akvaryumunun geçmesini izlemeyi sevenler için bu sistemler çok mantıklı gelmiyor ve ya gerekli değil diyelim. Çünkü ben gibi ışıkları kapattığında kayalardan ve ya tabandan yükselen makro canlıların balıklar tarafından toplanmasını izlemekten haz alanlar için bu canlıların çekilip alınması gibi olumsuzluklar olabilir.

Kapalı ve boşluğu olamayan bir tabanda pod dahil birçok canlı yaşam alanı bulamıyor ve bulanlar ise dipten sistemlerde çekilip filtreye yollanabilir. Anlaşılacağı üzere faydası ve uygulanacağı akvaryumlar ile göreceli bir konu. Ben zaten sistem olarak yenilikleri çok severim. Bu yüzden bu sistemler kötüdür diyemem ama göreceli olduğu kesin. Yaklaşık olarak 4 yıldır doğal Marmara suyu kullanıyorum. Mercanların ve omurgasızların keyiflerini gördüm ve gösterdim. Buna bir de Nemo türlerinin akvaryumdaki üreme istekleri eklenince sistem arayış ve denemelerine son versem de bu egomozu Dıy protein skimmer yapmakla yeterince tatmin ediyoruz.

11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Teşekürler Temel Abi çok iyi anladım seni, sağolasın inşallah o zevki bizde tadarız...
    Ben daha yeni tuzlu su akvaryumuna başlıyorum protein skimmer yapayım mı yoksa alayım mı ne dersin :)
    Bir tavsiyen varmı...

Teşekürler...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum hacmine baktığımızda ve daha doğru ifadeyle tuzlu suya bakış ve araştırma özelliğine bakınca sıradan bir akvaryumun seni tatmin etmeyeceği anlaşılıyor.

Bizler portal olarak o kadar çok protein skimmer yapımına imza attık ki inan bir çoğunu paylaşmadık bile. Bunlar içinde çok düşük maliyette olanlarıda var gerçekten aynı verime sahip çok kaliteli bir ps'nin yarı fiyatından daha uygun rakama mal olanda. Şimdi tutup Kendin ps yapamazsın diyecek değilim. Biliyoruz ki istendikten sonra mükemmel bir Dıy ps yapılabilir. 900 litre bir akvaryumum var ve nacizane canlı yükü yerinde ve balık olarak çok özel türler eklenecek yakında. Bu akvaryum altında gözüm kapalı Dıy ps kullanıyorum. Rakibinin ancak Dünyaca ünlü markalar olduğunu çekinmeden yazabiliyorum. Bu paylaşımlarda hiç birşey gizlenmedi ve yapmak isteyene tam destek yanında toplu ps yapımları bile gerçekeleştiriyoruz.

Kısaca yapabilirsin ve ya satın alabilirsin. Kararı verecek olan sen eğer ihtiyacın olursa yardım edecek olan ise biziz. Kararına göre marka öneriside çok, dıy yapım projeside.

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Bundan hiç şüphem yok Temel Abi, tüm arkadaşlardan Allahrazı olsun , teşekürler...
    Ben şu anda akvaryumun sehpası ile ilgili proje ve taslaklarımı bitireyim, yapımınıda gerçekleştikten sonra sizinle bir istişare ederiz ona göre planımızı yaparız....

14. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Öncelikle hayırlı olsun diyorum ,işinizede karışmak gibi olmasın ama tuzlu su akvaryumu için 80 cm yükseklik çok fazla sadece balık akvaryumu vede büyük balık beslenecekse bile çok yüksek diyorum ,bence en fazla 60 cm olmalı 120 *80*60 bence ideal aydınlatma vede eller kollar için ideal diyorum ama yinede siz bilirsiniz . :heyo:

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Teoman abi 80cm derinlik için nasıl bir aydınlatma sistemi önerirsin, ne kadara cıkar, bende powerled var bir müşterimiz için kullanacaktık ama kullanamadık onlardan bir sistem yapmayı düşünüyordum ama olursa tabiki.

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel Abi aydinlatmayi nasilsin bir sistem ile cozdun? Bizler ile paylasirsan sevinirim, bizlerede bir fikir vermis olursun....
    Tesekurler.....

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benimde akvaryum yüksekliği fazla bildiğiniz gibi. Buna sorun demeyelim çünkü akvaryum yüksekliği artıkça aydınlatma gücüde artınca sorun kalmaz ortada. Ben sadece yüksekliğime uygun bir armatür kullanıyorum.

250 wat 20.000 kelvin metal halide ve 4x 24 T5 florasanlı armatürüm var. Kurulumdaki fotoğrafı aşağıdadır.

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel Abi bu aydınlatmanın yaklaşık aylık faturası nedir...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İşte bu soruyu çok sevdim. Teoman abi ile bun hesabını tutmak istedik. O da aydınlatmada kısaltmaya gitti ben de. Ben Metal haldeyi kapatıp 2 adet 54 wat T5 ilave ettim 4x 24 T5'lere ve o şeklide 2 ay kullandım. Belki tuhaf gelecek ama canlılarda bir olumsuzluk olmadı. Tabi akvaryumdaki canlıların türüde önemli bunda. Fatura sadece 35 lira düştü bu aylarda.

Başka bir örkek vermek gerekirse, komşum Teoman abi 54wat T5 kullanıyor. Sayı bazen 2 bazen 4 oluyor. Metal kullanmıyor, ısıtıcı kullanmıyor ve ps onda tek motorlu. Bende ısıtıcı var, ps çift motor, devridaim daha güçlü, 250 wat metal halide yanıyor bende ve gelen faturada aradaki fark yine 40 lira cıvarı benim fazla.

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Fark 40 ile 50 ise hiç korkmaya gerek yok... Ben de ozaman 80cm yüksekliten vazgecmeyeyim, ne dersin abi...
    50 TL gelen faturam 100 gelse cok sıkıntı olmaz inşallah...

Sayfayı Paylaş