1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su akvaryumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde lades tarafından 19 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Arkadaşlar deniz balıklarının renklerini gördükçe şiddetli bir şekilde tuzlu su akvaryumu kurmak istiyorum ama Mersin'de gerekli malzemelerin pek bulunmaması ve de bulsak dahi pahalı olmasından dolayı pek mümkün görünmüyor bu. Ph ölçer vs. tuz oranını sürekli ölçme vs.. tatlı suya göre daha maliyetli zannediyorum, yani sürekli olarak değerleri ölçmek gerekiyor sanırım. Şu ara internetim olmadığından indirdiğim bilgileri okuma fırsatı bulabilirim. O zaman soruların çoğuna da cevap bulurum sanıyorum. Oturduğum yer denize yakın, acaba denizden mi su taşısam akvaryuma ? Gibi enteresan şeyler geliyor aklıma.
    Bunun dışında 500litrelik akvaryumum ve sump için 100litrelik akvaryumun,kafa motorlarım vs. var zaten.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuz ölçer pahalı değil Hoca'm. 10 lira- 30 lira gibi rakamlara da var. Ph ölçer acil olarak lazım değil. 500 litre akvaryum ve 100 litre sump sistemli de olması çok uygun açıkcası. Akdeniz doğal suyunu denemedik hocam açıkcası ama neden olmasın. Saroz suyu ile kurulabilir derlerdi Marmara'ya itiraz ederken ama zaman bunun tersini gösterdi. Ben sevmedim Saroz tarafının deniz suyu ile akvaryum kurma olayını pek.

Tuz yoğunluğu sizin oralarda fazla Saroz gibi ve işte burası sanırım biraz sıkıntı yaratıyor. Çünkü biz nispeten düşük yoğunlukta olan Marmara deniz suyuna gerekirse suni tuz ekleyip iyi bir denge yakalayabiliyoruz.

Tabi risk almak istemezsen suni tuzla da kurabilirsin. Kovası 140 lira cıvarı.

lades bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cem hoca bakıyorum sende yavaştan maviye geçiş yapıyorsun?:)

Hadi hayırlı olsun diyelim şimdiden.Ama benim bildiğim Cem hoca bu işe pek masraf etmez. Gerekirse suyu buharlaştırıp içindeki tuzu arıtır,balık hariç herşeyin dıy ını yapar,balığıda gerekirse akdenizin serin sularına dalıp yakalar ama ne yapar ne eder bu akvaryumu kurar.super:gif

lades bunu beğendi.
  4. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Daha araştırmam bitmedi ama şu aşamada zor gibi.

5. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar tuz fiyatları aşağı yukarı belli, marka marka farklı fiyatlar var,kalitesine göre fiyatları var ama kalite derken herhangi bir marka alıp kullansak sağlıklı olmaz mı? Bir de örneğin 500litre akvaryuma kaç kilo tuz konuluyor, 100litre su değişimi yapınca ne kadar tuz koymalıyız? Maliyet açısından kabaca hesap yapmaya çalışıyorumda. Teşekkürler.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam tuzlar marka marka tabi ama kalite önemli. İyi bir kurulum için bu masraftan kaçmaya değmez ve zaten karlı da olmaz. Tropicmarin, Ocean reef, Red Sea markalar gayet güzel. 500 litre için kurulumda gereken tuz 17-18 kg tuz ancak elinin altında da bulunmasında fayda var. Kısaca 20 kg bulunmalı ancak 500 litre suyun kurulumda yoğunluğunu aşağı yukarı yakalamak için 17 kg tuz eklemelisin.

Su değişimlerinde de 100 litreye 3,5-4 kg tuz gider. Tuzların 19-20 kg. lık kovaları ortalama 140 lira cıvarı.

lades bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş