1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumuna Geçiş Düşüncesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Erolemir tarafından 23 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Herkese merhaba,

Tatlı su akvaryum sevdam 1986 yılında başladı ve halen devam ediyor :) Uzunca bir süredir aklımın bir köşesinde tuzlu su akvaryumu var. Geçen gün internetten biraz bilgi toplamak istedim ve sizin forumunuza rastladım. Bu kadar düzeyli, yardımsever, paylaşımcı insanların bir arada bu forumda buluşması gerçekten takdir edilecek bir olay. Bu ortamı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Foruma bugün üye oldum fakat 3 gündür tuzlu su başlığı altında "yeni kurulan" akvaryumları, dıy kayaları, dıy yosun duvarı gibi konuları en başlarından beri sıkılmadan okudum hala da okuyorum. Tatlı su ile alakalı ne kadar bilgi sahibi olunsa da tuzlu su dünyasının çok farklı olduğu paylaşılan bilgilerden anlaşılıyor. Bu çalışmaları gerçekleştiren ve adım adım paylaşan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Evet, belirttiğim gibi şu an 240lt lik tatlı su akvaryumu ile devam ediyorum ve yavaş yavaş tuzlu suya geçmek istiyorum.Mümkün olduğunca az maliyetle :) Hiç acelem yok,mümkün olduğunca dikkatli,sağlıklı bir kurulum yapmak niyetindeyim.İlk olarak tatlı su tankını boşaltmam,içindeki canlıları vermem gerekli.Tankım biraz eski (7 senelik),kullanımdan ötürü bazı çizikler vs var.Fakat maliyeti kısmak açısından bu tankı kullanabilirim.Sump da yok ayrıca.Neyse bu konuyu kafamda daha sonra şekillendireceğim.

Şu an size sormak istediğim;

*Canlı kayaları forumda anlatılan gazbeton formulü ile yapmak niyetindeyim.Portland beyaz çimento Koçtaş tarzı yerlerde varmıdır acaba? Nalbura portland beyaz çimento sordum,"açık beyaz çimento var" dedi.Ambalajlı portland olması yada açıkta satılan çimento olması arasında fark varmıdır?

Teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlu su Akvaryumuna Geçiş Düşüncesi

Düşüncelerinize teşekkür ederiz.:)

Maliyeti kısmak adına alternatifleri bol bol sunduğumuz ve halen üzerinde koşturduğumuz birçok unsur var ama maliyeti kısma olgusuna ana ekipmanlarda girmemek gerek. Bunlar Protein skimmer, aydınlatma ve sump sistemi diyebiliriz.

Portland beyaz çimentoyu Koçtaş gibi yapı marketlerden paketli almak en güzeli bence de, mutlaka vardır diye düşünüyorum. Açık olanların markası dahil belirsiz yapıları var.

Tatlı su akvaryumunu çevirmek mümkün ancak sumplu bir yapı ile başlamak aslında daha rahat etmek ve daha az sorunlarla karşılaşma ihtimali anlamına gelebilir.

3. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Temel Bey; dediğiniz gibi sumplı bir sistem çok daha uygun görünüyor,kafamda 200lt +sumplı bir sistem var.Bunun yanında ışıklandırmayı da uygun hale getirmeyi hedefliyorum.Ps konusuna gelince,yosun duvarı yapmayı düşünüyorum,forumdan takip ettiğim bu sistemi kullanan bir arkadaş oldukça memnun görünüyor.Ne dersiniz?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yosun duvarı sistemi ülkemizde sadece yurt dışı duyumlarla ve yabancı kaynaklı fotoğraflarla tanıtımlarla sınırlıydı yani yerel tecrübeler bazında bilgi sıfır sayılırdı. Ancak son zamanlarda artık yerel tecrübelere bizzat buradan şahit oluyoruz ve işin aslı güvenilir kaynak sayılabilecek arkadaşlardan alıyoruz. Bir değil birden fazla arkadaş sistemi oluşturma aşamasında şu anda. Yosun duvar filtresi iyi tasarlandığında ve gereken yosun yapısı oluşturulduğunda zaten faydasız olması bilimsel olarak mümkün değil. Kısaca şartları yerine getirecek yapı oluşursa işlevsel olacaktır.

5. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Birde, 200lt tank +sumplı sistemde tanka açılacak deliğin çapı ne kadar olmalı ve bu deliğe bağlanacak boruların çapı ne kadar olmalı acaba?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

50'lik delinirse gayet rahat bir su inişi olur. Boruların çapı zaten deliğe göre olacak yani onlar da 50 lik. Sumptan gelen suyu akvaryuma delik delerek verenler de var ancak pek faydası yok, ben 15'lik boru ve dirsekler kullanarak giriş yaptım. Sumptan gelen suyu taşıyan boru ağzı su içine 2-3 cm girecek daha fazla girmeyecek.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Düşünceniz hayırlı olsun tuzlusu hobisi damara girdimi çıkmıyor. :)

Benim size bir tavsiyem var DIY kaya,ps,aydınlatma veya diğerleri doğru yapılırsa güzel sonuçlar ortaya çıkar.
    Forumda bununla ilgili güzel örnekler var mesela ben ve hakan abinin tankı ben tatlı sudan çıkma ne olduğu belirsiz iri mercan kırığı kullandım bunlarla dıy kaya ve taban kumu yaptım sonuç iyi olmadı 7 ay sonra olmadık yosun ve türevleri üredi.

Hakan abimiz de benzer ürünler kullandı ve gayet iyi ve başarılı gidiyor hem de sump olmadan.

O yüzden bence çok ucuza kaçıp ta 2. el gibi ürünler ve kaliteli ürünler alarak başlayın ama bence genel kaya dizaynı için dıy yapın ama biraz da olsa kaliteli canlı kaya koyun. ve dekorun alt kısmını dıy üst kısmını gerçek kaya ile yapın bu benim fikrim.

8. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Halil teşekkür ederim,evet bahsettiğin 2 tankın kurulum aşamasından şu anki durumuna kadar olan bilgileri okudum,paylaştığınız resimler,videolar çok faydalı olmuş.Bunun yanında yaşadığın olumsuzluklar üzücü gerçekten.Umarım kısa zamanda sorunlar çözülür.
    Bu arada yeni yapmış olduğun yosun duvarlı projeni de takip ediyorum,başarılar dilerim :)

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Çok sağol düzelirse de zaten bu illete neyin iyi geldiğini bulup arşivimize alacağız yoksa ben tankı bozmaya karar verdim.

Nano dan bir süre devam.

10. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Arkadaşlar,istanbul Bakırköy civarında büyük marketler dahil birçok nalbura baktım fakat portland beyaz çimento bulamadım,bildiğiniz biryer varmı yada bunun yerine kullanabileceğim başka bir materyal varmı acaba?

11. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

[​IMG][​IMG]

Arkadaşlar çizimler biraz acemice oldu kusura bakmayın.
    Tank boyutu 120x40x55h
    30cm.lik bölümü sump için ayrılmış durumda.Sump 40x30x55h. boyutunda.2 adet 25cmlik cam ile 3 bölme yapmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim,şekildeki ızgaradan aşağı inecek su arada cam bölme olduğu halde ps ile aynı hizada olacak.Suyun aşağı inerken meydana getireceği dalgalanma ps'nin bulunduğu bölmeyi de etkileyeceğinden,sabit su hizasında durması gereken ps'nin çalışmasını olumsuz etkilermi acaba?
    Bunu engellemek için fazladan bir şaşırtma camı eklemek lazım fakat yer dar olduğundan ekleyemiyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun yok, dalgalanma etkilemez performansi. Kafa motorunun olacagi bolumu ayiran bolme caminin ve sagdaki su inis kismini ayiran bolme caminin yuksekligi nedir?

Mobil ileti...

13. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Temel üstadım, her ikisini de 25cm. düşündüm,zaten henüz camları kestirmedim,tavsiye edeceğiniz ölçü olursa ona göre ayarlama yapayım.Bu arada ps olarak bubble magus nac5 düşünüyorum.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet guzel olcu, 23-25 araligi ideal. Protein skimmer secimine fazla yoruma gerek yok bence. Cunku imkan meselesi biraz da gonul daha iyisi olsun ister ancak seciminin bir ustune cikayim desen rakam 3. Katlayacak. Bu yuzden fiyatina gore guzel protein skimmer.

Dengeli, arastirarak, sorarak ilerlersen sorunsuz bir kurulum olur insallah.

Mobil ileti...

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Erol bey, 150 litre sump ile beraber 210 litre civarında hacime sahibim bende BM NAC 5 kullanıyorum. Benimde ilk deniz akvaryumu deneyimim ama nac 5 benim hacmimde limitlerinde çalışıyor, sizinkide 240 + birde 70-80 litre sump olsa rahatlıkla 300 e ulaşacaksınız. nac 6 ya baksanız daha iyi olacak gibi. Tabi herşey imkanlar dahilinde yapılıyor. ilerde daha rahat edersiniz.

16. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Özdemir bey,yaptığım çizim biraz acemi işi oldu,ölçüler tam anlaşılmıyor olabilir.Akvaryum ölçüleri tam olarak 90x40x55h = 200lt desek ve sump da 40x30x25h = 30lt,yani toplam 230lt.Kayalar,kum çıksak net hemen hemen 200ltlik bir akvaryum olacak.Bu yüzden nac 5 yeterli gibi geldi bana.Ama tabiki daha iyisi olması güzel olur fakat biraz üst modele çıkınca fiyat birdenbire çok farkediyor :)

17. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Kusura bakmayın bende iyi incelememişim sanırım. Bence idare eder, hatta idare etmeli bende aynı hacimde aynı cihazı kullanıyorum. Ama gönül isterdi daha sosyetik bir şey alalım :)

18. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Arkadaşlar karar veremedim,yeni tank yaptıracağım. 60*60*60 yada 90*40*60h .Hangisi daha mantıklı olur sizce? Uzun olması görsel olarak sanki daha güzel olacak gibi fakat enini 40cmden fazla yapamayacağım.

Sump herhalukarda olacak.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Uzun yaparsan eni dar tutma bence en az 50-60 olmalı benim tankın eni 45 zorunlu olduğum için öyle yaptım sıkıntı oluyor dekorda. Eni 60 a çıkaramazzsan bence 60x60x50 yap daha güzel olacaktır kare akvaryum daha hoş duruyor benim fikrim yüksekliği de 60 a çıkma 50 de kalsın.

20. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Anlıyorum Halil,evet eğer uzunluk 90 olursa yer sıkıntısı nedeniyle en ancak 40 olacak,bu yüzden kare yapacağım sanırım.

Peki yükseklik 50 olursa,sump için delik açılacak,suyun yüksekliği tahmini 40cme kadar ulaşacak ,yeterli olurmu dersin?

Sayfayı Paylaş