1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumuna Geçiş Düşüncesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Erolemir tarafından 23 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Tuzlu su Akvaryumuna Geçiş Düşüncesi

Delik falan derken suyun 45 te kalır bence çok derin olması iyi değil sonuçta T5 ile aydınlatacaksın en fazla 55 yap.

2. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Tamamdır,teşekkürler.

3. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

90*40*40h da iyi olur.

4. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Akvaryumla alakalı son ayarlamaları yapıyorum,kısmetse 10 gün sonra kuruluma başlayacağım.

Kum olarak 4-6mm mercan kırığı koymayı düşünüyorum,yada aragonit veya benzeri kummu tercih etmeliyim sizce?Görüntüden çok akvaryum sağlığı açısından soruyorum.

Süper aquatic dalga motoru 5000/lt ve 3000/lt olacak şekilde 2 adet almayı düşünüyorum.Fakat bulamadım,internetten güvenilir alışveriş yaptığınız yerler nereleri acaba?

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hayırlı olsun öncelikle Emir bey. Sınavlardan konuya anca yeni dahil olabiliyorum.

Kum olarak 3-4 mm veya üzeri aragonit veya mercan kırığı kullanabilirsiniz. Her ikiside uygun olur. Mercan kırığı zamanla coralin kaplar ve taban pespembe olur. Seven var sevmeyen var bilemiyorum.

Super aquatic Canpet.com'da var. Almışken ikisinide 5000'lik alın bence. Zaten 5 TL civarında fiyat farkı var.

6. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Teşekkürler Fatih :)

7. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Arkadaşlar,tank 200lt olacak,kafa motoru olarak (kalitesine çok güvendiğim)eheim compact 2000/lt yada newjet 2300/lt olacak.Bunun yanında, 200 litre için 2 adet 5000lt'lik dalga motoru fazla olurmu acaba? 1 adet 3000lt + 1 adet 5000lt dahamı iyi olur yoksa ikisini de 5000lt alayım?

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Super aquatic düşünüyorsan 5000 lik al çünkü çıkışı geniş akıntı şeklinde ve fazla uzağa akıntı basamıyor 3000 lik az gelebilir.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

5000'lik deniliyor fakat kafa motoru gibi su basmıyor. Ben Resunun 1500 liğini ve 2500 geri dönüş motoru kullanıyorum 200 litrede.

Zaten birisi ile su yüzeyini haraketlendireceksiniz, diğerinide yan camdan diğer yan cama vuracak şekilde ayarlarsınız.

10. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Teşekkürler,siparişi verdim sanırım yarın elimde olur.Malzemeleri toparlıyorum,haftaya kuruluma başlayacağım kısmetse :horon:

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Protein skimmer işi netleştimi bence nac 6 iyi olur. Bubble magusun verdiği değerler fabrika değerleri tam oalrak sağlıyamıyor. O yüzden nac 6 daha iyi olur ;)

12. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Hacim toplam 200 lt olacak,o yüzden nac5a bütçeye de orantılı yetebilir diye düşündüm,bir bakayım biraz daha sıkıştırabilirsen nac6 alayım.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim ölçülerde 100*50*40h bende nac 7 aldım yeni 1 hafta önce.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Nac 7 güzel dir.

15. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Arkadaşlar son durum, tank 80*45*50h + sump toplam 240lt olarak güncelledim.PS de nac6 oldu.

Nac6 ve nac7 aynı motoru kullanıyor *atman ph 2500,o yüzden biraz daha fazla masraf yapmayayım dedim ve nac6 olsun dedim,öneriniz olursa yarın ona göre siparişi vereceğim.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben hala Nac 7 diyorum çünkü gövde konik daha iyi aralarında çok fark yok ileride rahat edersin gel dinle beni PS ve aydınlatmaya Para verirken çimrilik yapılmaması gereken şeyler.

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bu hobıde uzun omurluluk aranıyorsa kese agzını acıp butcenın yettıgınce alabıldıgının en ıyısını alın derım. Ben ekıpman toplamaya 1 sene once basladım. Alabıldıgımın en ıyısını almak ıcın ustadlarında goruslerını alarak ekıpmanlarımı topladım. Nac 7 dedıler, net 350 lıtre ıcın o kadar param yok nac 5a alacagım dıyordum. Sonra PS'nın onemını anlayınca nac7 aldım. Ne olacak 1 ay gec kurarım ama ekıpmanım guclu olur dedım kendı kendıme.

Bence de PS 'yı buyuk tutmakta fayda var. Yarın oburgun sıstemı buyutmek ıstersınız, her acıdan lazım olacaktır.

Sent from my Blacberry

18. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Halil,eski tatlı su tankımı tuzluya çevirmeyi düşünüyordum ilk başta,fakat sonradan baktımki tankın durumu vahim, 9 senedir kullandığım tanktı.O yüzden sıfır yaptırdım.Bununla beraber yeni sump,sehpa ıvır zıvır derken masraf baya çoğaldı,biraz daha biraz daha derken fiyat gittikçe yukarı çıkıyor.Evet haklısın nac7 biraz daha iyi bir seçim fakat nac6 da durayım diyorum yoksa bu iş 7-8-9 diye gidecek :F .Daha ışıklandırma var sırada :smiley33:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok doğru ifadeler elbette, önce sırtımızı ana ekipmanda sağlama almalıyız bu kesin. Fakat nac7 ile Nac6 protein skimmer arasında çok da kayda değer bir fark olacağına inanmıyorum, motor dahi aynı. Konik yapı tamam ama Ati bile uzun yıllar düz gövde ile yürüdü ve bence son modelde sadece furyaya uydu gibi. Hani motor farkı olsa yine farklı düşünebilirdik belki. Asıl dikkate alınması gereken bence sonradan motor değişimine olanak verip vermemesi ki 2 modelde de motor iç kısımda.

Ben olsam zorlar Nac66 alırdım, fiyat farkı ne kadar Nac66 ile?

20. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Temel üstadım, nac6 270tl, nac66 520tl,bayağı bi fark var.Gel okey verde nac6 ile bu işi bağlayalım. toka:gif

Sayfayı Paylaş