1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su Akvaryumuna Merhaba

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde azc tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. azc

azc

Herkese merhaba,

1-2 haftadır forumlardan bu işi takip etmeye çalışmaktayım. Tatlı su tecrübem az çok olsa da, tuzlu suda hiç yok. Yazılanlardan gördüğüm kadarı ile de danışman grup eşliğinde kurulan akvaryumlar daha başarılı olmaktalar. Bu hobiye gönül vermiş siz değerli üstadlara tüm acemiler adına tekrar teşekkür edeyim.

Bir anda herşeyiyle hazır bir sisteme sahip olmam zor. İlk adım olarak bugün 100x50x65 ölçülerinde bir tank yaptırmak üzere el sıkıştım. Arka cam siyah pleksi kaplı olacak, kapakta 4xT5 florasan olacak. Sump için protein skimmer modelimi sordular. BM NAC 66' da karar kıldım. Bir aksilik olmaz ise salı gününe bitirmiş oluruz dediler.

Takip edebildiğim kadarı ile kafa ve dalga motorları ve ısıtıcı var sırada.

Kafa motoru için Eheim 3000 uygun mudur?

Tavsiyeleriniz neler olur?

Hepinize teşekkür eder tuzlu günler dilerim :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hoş geldiniz zafer bey. Reef tank kuracaksanız yükseklik fazla.3000 lt debi yeterli olacaktır.Eheim ürünleri kendini ispatlamış kaliteli ürünlerdir. Eheim 1001 in 66 w güç tüketimi var newjet 3000 fiyat ve tüketim(55 W) olarak bir adım önde, kalite olarakta ihtiyacınıza cevap verecektir.

Tunze 6045 dalga motoru
    eheim jagger 300 w
    new-jet 3000

3. azc

azc

Teşekkür ederim Murat Bey.

Üst kısımdaki taç, kapak ve alttaki kum yüksekliğini gözönüne aldığımda 50-55 cm su seviyesi hesaplamıştım. Bu durumda öneriniz nedir, iş işten geçmeden değiştirteyim.

Diğer önerileriniz de çok iyi oldu.

Ayrıca, konacak su için eSpring -Tezgah altı | Amway adresindeki cihazdan alacağım su uygun olur mu acaba?
    Hediye gelmişti, şimdiye dek hiç bağlamadık. Belki işe yarar :)

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba,öncelikle Portal a hoş geldiniz,İnşallah güzel bir kurulum çıkaracağız,arıtma ciazı bu fiyata göre iyi olması gerekir,en ucuz arıtma sistemi bile damacana sularından çok daha üstün,ama yinede emin olmak için arıttığı suyu TDS metre ile ölçüp bizimle paylaşırsanız bir kanaat oluştururuz...:)

5. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hayırlı olsun zafer bey. Burda tank kurulumları zevkli oluyor. Arasıra bozup yeniden kurmayı bile düşünüyorum :D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun gayet güzel düşünülmüş. Eheim kafa motoru içeride akıntıya bir miktar destek olur, fazla sayıda akıntı motoru görüntüyü bozuyor. Mercan yükü belirlenmemiş olduğu için şimdilik bir adet 4.000 saat litre Tunze, Newave marka akıntı motoru uygun olur. Tabii maddi durum el veriyorsa dalga yapıcı modeller de düşünülebilir. Hayırlı olsun.:)

yekim bunu beğendi.
  7. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Benim tankın ölçüleride sizinkine yakın iki adet Koralin 3 ve Eheim Compakt+2000 kullanacağım fakat Keşke Tunze 6045 ve 3000 devirlik kafa motoru alsaydım diye düşünmüyor da değilim. Cihaz seçiminde elektirk sarfiyatınıda yabana atmayın bence.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Zafer bey foruma hoşgeldiniz Akvaryumun yapımı ile neresi ile anlaştınız?
    Çünkü Tuzlusu tanklarının üzerinin kapatılması veya kapak içine aydınlatma konulması pek doğru olmayan şeylerdir. Zira tuzlu su tanklarında ciddi bir buharlaşma oranı var.

Alparslan bunu beğendi.
  9. azc

azc

Öncelikle hepinize teşekkürler..

DolphinAkvaryum diye bir yer. Gördüğüm kadarı ile ağırlıklı olarak tatlı su çalışıyorlar ama, tuzlu su için de hiç yapmamış değiller (..gibiydi). Bir arkadaş da yüksekliğinin doğru olmayacağından bahsetmişti ama sonra bir fikir beyan etmedi.

Mümkün olan en kısa sürede önerilerinizi alabilirsem, müdahale şansım olur kanımca.

Ayrıca, diğer ekipmanlar için, çeşitli sebeplerle aşağıdakileri sipariş ettim.

• Eheim Compact+ Marine 1103 Akvaryum Kafa Motoru
    • Hydor Koralia 4 Akıntı Motoru
    • Eheim Jager Akvaryum Su Isıtıcısı 300 W

Yorum ve yönlendirmelerinizi her daim 4 gözle beklemekteyim...

Kalın sağlıcakla...

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    50 cm den sonra t5 armatürler yoğun mercan tanklarında özellikle yeterli olmuyor, metal halide armatür kullanmak gerekiyor. Aslında ölçüler 100x60x60(h) daha mükemmel olur kanaatimce.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bence acele etme forumda çok güzel kurulumlar var onları incele uygun bir şey bulacaksın eminim,akvaryumun bence de üstü açık olsun ve derinlik yükseklik önemli...:)

12. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Zafer bey 55-60 cm reef tanklar için idealdir.Ben marine yapıcam derseniz 70 cm çıkın.

13. azc

azc

Eyvallah, teşekkürler arkadaşlar...

Forumda incelediklerim neticesinde mercan ağırlıklı olmasını istiyorum...

Siparişi kesinleşmiş malzemelerim : (Salı-çarşamba elimde olurlar)

Tank : 100x50x65 (Sump ölçüleri aklımda değil)
    Aydınlatma : 4xT5
    Protein Skimmer : Bubble-Magus BM NAC 66
    Kafa Motoru : Eheim Compact+ Marine 1103
    Akıntı Motoru : Hydor Koralia 4
    Isıtıcı : Eheim Jager 300W

Okuduklarıma göre sırada kum ve tuz var.

Temin edebileceğim markalar;

Tuz : Prodac Ocean Reef veya Red Sea Coral Pro
    Kum : Seachem Meridian Oolitic Aragonite

Uygunluğu ve miktarı konusundaki yorumlarınız lütfen...

Kum kalınlığı konusundaki kriterler nelerdir acaba?

14. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Red sea coral pro gerçekten öok kaliteli bir ürün tavsiye ederim.20-25 kilo kum iş görür fakat kumu 5-6 cm yaparsanız ileride nitrifikasyon adına fayda sağlayacaktır.Bu kum canlımı? Eğer değilse bir miktar canlı kum ile kürleme yapılabilir.

15. azc

azc

Tekrar merhaba,

Tuz ve kum siparişlerini verdim:
    Tuz : Red Sea Coral Pro Tuz 22 kg
    Kum : Aqua Pro Coral Reef Aragonite Canlı Kum 9 kg + Seachem Meridian Oolitic Aragonite 9 kg

Şimdi;
    Aydınlatma : 2 x Sera Deep Sea T5 + 2 x Sera BlueSky T5

Sera için yorum ve fikirlerinizi rica ediyorum.

Canlı kaya bir tanıdık aracılığı ile gelecek.

Katkı ve test önerilerinizi de rica etmekteyim...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sera aydınlatma hiç kullanmadım ama marka olarak bilinen bir markadır sorun çıkacağını sanmıyorum.

Katkı olarak şimdilik herhangi bir malzemeye gerek yok, akvaryum şekillendikçe ihtiyaca göre belirlenmesi daha doğru. Test kiti ise Kh, Amonyak ve Nitrat kitleri yeterli olur.

17. azc

azc

Teşekkür ederim.

18. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Zafer abi birde reflektometre edin abi tuzluluğu ayarlamakta çok işe yarıyor, sakın hidrometrelere güvenme.

19. azc

azc

Eyvallah,

Yoğun kullanılan bir marka model var mıdır?

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Verteks, Grotech gibi bilindik markaları tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş