1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumunda Dip Çekimi Yapılır mı?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde KGEYGS tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Konuyu açmamdaki sebep, tabiki ilk başta bu konuda tecrübesiz oluşum. Daha su değişimi bile 4-5 kere yaptım. Bu durumu açıklar. Yapılacak veya yapılmayacak olan dip çekimi her tür canlı yaşamını nasıl etkiler. Verilecek cevapları nedenleriyle birlikte açıklayabilirseniz, merak ettiğim bir kouyu da öğrenmiş olacağım. Şimdiden teşekkürler.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Zaten deniz akvaryumunda en hoşuma giden taraf dip çekimi olmaması:p
    Bizim kumun içindeki temizlik ekipleri o işi yapıyorlar bizden önce,ve zaten deniz balıklarının dışkısını tatlı su balıklarında olduğu gibi sağda solda görmek ne mümkün " Kibarlar ortada bırakmıyorlar"...;)
    Yalnız ters girdaplardan tortu olabilir onuda akıntı motorları ile ayarlamak mümkün...temo19

3. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Yabancı videolarda bir kaç temizleme izlemiştim. Sifonlama aletiyle kumu kaldırarak yapıyorlardı. Belkide başka bir şey içindi.

4. Yusuf abi ben su değişimlerimde kumu kaldırmıycak şekilde üzerinden çekimi yapıyorum, zaman zaman tortular kalabiliyor.
    Hortumun bir ucunu içine soktuktan sora diğer çıkıştan kuvvetli bir nefes ve akış başlıyor :)

5. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Erdem senin kum için mantıklı. Benim için düşünürsen, kum olduğu gibi kovaya gelir :D Bülent abi de bu yöntemin çok yararlı olduğunu söylemişti.

Erdem. bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi yabancıların yaptığı önemli değil,sebepsiz kumu kurcalamak yarardan çok zarar getire bilir,en güzeli su değişimi yaparken yapıya zarar vermeden dipten varsa tortu alına bilinir...;)

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tankın içinde yeterli miktarda akıntı var ve kör nokta kalmıyor ise bence gerek yok.Yapılıp yapılmayacağına tankı gözlemleyen hobici kendisi karar verebilir ancak.İlk etaplarda bu iş yapılabilirken,ilerleyen zamanlarda böyle birşeyin yapılamayacağını göreceksin zaten Yusuf hocam.

halilkocan bunu beğendi.
  8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Olmaması zaten işime gelir. Tatlı sularda her 3-4 günde bir dip çekimi yapmak büyük haksızlık, kim dayanabilir ki buna :D Dip çekimi yapıldığında (tuzlu suda) Kumun altındaki nitratı açığa çıkarıp amonyak patlatma riski de olabilir sanırım :eek:

9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Dip çekimi bencede yapılmaması gereken bir durum..
    Su değişimi esnasında denk gelen tortu yğınları kumun üzerinden yapılabilir ama o da denk gelirse..

KGEYGS bunu beğendi.
  10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kumumuz zengin bir bakteri yatağıdır...Dip çekimi esnasında kum çok fazla kurcalanırsa bakteri yatağı düzeneği zarar görecek ve ölümler oluşacaktır bu da amonyak oluşumunu sağlar...Dip çekimi adı gibi çok dibe inmeden yüzeysel ve kumu hareketlendirmeden yapılırsa atık toplama için yararlıdır

KGEYGS bunu beğendi.
  11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Daha önce de buna benzer konu burda tartışılmıştı, çekim değilde daha doğrusu kumu karıştırmak hakkındaydı.

Bence akvaryumda dip sifonlanabilir, ama bazı akvaryumlarda yapmamak daha doğru olabilir, özellikle DSB (deep sand bed) amaçlı kalın katman halinde ve ince bir kum kullanılmışsa böyle bir akvaryumda derin bir sifonlama alttaki anaerobik alanın bozulmasını veya orda meydana gelmiş bazı maddelerin açığa çıkmasını sebep olacağı için tavsiye edilmiyor. Özellikle çok kalın kum ihtiva eden yaşlı tanklarda kumun derin kısımları tamamen bir hidrojen sülfür yatağı haline gelebiliyor, buraları karıştırıp bunları açığa çıkarmak çok doğru değil. her karıştırma sonrası diatom yaşarsınız.

Son zamanlarda sırf bu yüzden derin kumlu akvaryumlar tercih edilmiyor, hatta bazı hobiciler sadece bazı canlıların rahat etmesi * için sadece 1-2 cm kalınlığında irice mercan kırığı kullanıyor. Son kurulumda ben de öyle yaptım. Bu şekilde yaparak çok daha etkili sifonlama yapabiliyorum, bozmaktan endişe ettiğim bir anaerobik ortamım yok.

Yani sonuçtaa bence çok derin girmemek kaydıyla yüzeyden su değişimlerinde sifonlama yapılabilir.

Benim şu anki akvaryumumda ince katman halindeki iri taneli mercan kumunu komple sifonluyorum, hiç bir sakıncasını görmedim.

* Bazı canlılar derken özellikle hermitler cam yüzeyde harekette zorlanıyor, birde wrasseler ve bazı saylangoz türleri kumun altında saklanabiliyor onun için az miktardada olsa 3-4 mm büyüklüğünde mercan kırığı çok güzel bir taban malzemesi.

DaPhNe, halilkocan, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim tabanda 4-5 mm mercan kırığı üstte olduğu için hortumu fazla dibe daldırmadan üstten sifonluyorum su değişimlerinde, sadece aralara biriken ufak tefek partikülleri çekiyorum iyi oluyor. Hortumun ucuna 300 mm lik en küçük pet şişeden aparat yaptım, sifonlama daha iyi oluyor hemde pislik varsa kaçamıyor ağız geniş olduğu için.

13. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bu konuyu biraz canlandıralım. Tankımda yüksek gördüğüm nitrattan dolayı her etkeni düşünmem lazım. Tabi böyle kalmayacak, bir şekilde düşüreceğim. Yalnız takıldığım ufak noktalar da var haliyle. Bülent abiyle de konuştuk "dip çekimi yapılmayan tanklarda nitrat yükselirmi, buna etki eder mi ?" Benim konumda da "25 civarı bende de şişman balık severim" deyince, aklıma bu soru geldi. Burada tabi tecrübeler bize yol gösterecek. 15-20 senedir bu hobi ile uğraşan abilerimin vazgeçmediği bir sistem olabilir. Ben bu hobiyi araştırırken her zaman güncel yeni bilgileri araştırdım. Okuduklarımda, izlediklerimde dip çekimi ibaresine rastlamamıştım hiç. Hatta kurulumu yapanlar " Kumu sakın karıştırma amonyağı patlatırsın" uyarısında bulundular. Bunun da sebebinin kumun içerisine biriken pisliğin açığa çıkmasıyla mantıklı olabileceğini düşünmüştüm. Bir taraftan sürekli dip çekimi yaparsan "kumun altında pislik zaten kalmaz, nitratın da yükselmez" diğer taraftan " dip çekimi yapmaz, kumu karıştırmazsan nitratın kumda hapis kalır" bir noktada örtüşüyor gibi görünüyor. Hiç kuma dokunmadan su değiştiren arkadaşlarımız veya kumun altını üstüne getiren arkadaşlarımız nitrat değerlerini yazarlarsa bir fikrimiz olur sanırım. Aslında bunu anket biçiminde de olabilirmiş konu, ancak hazır varken ayrı konu açmayım dedim. ;)

14. Yusuf abi ben hiç kuma dokunmadan yapıyorum, sadece bir kaç defa aiptasia çekmek için aldım kumdan biraz o kadar.
    Uzun zamandırda nitrat testi yapmadım, en son olan değer en düşük renkteydi.
    Kumun içinde olacak muhtemel pislik vs'leri kum süzücü deniz yıldızlarım hallediyordur zaten.
    Yem konusunda nüfus 30 civarı olduğu için az veremiyorum, orta ayarda tutmaya çalışıyorum.
    Ama kumun üstüne hiç yem düşmüyo :) Düşse bile onu almak için çarpışıyolar :D

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Ben tam aksini düşünüyorum dip çekimi gerekli. Kaliteli bir sifonlama aleti kullanırsanız sifonlama esnasında etrafa atıkları bırakmadan temizce işinizi halledersiniz en azından ben öyle yapıyorum.Fakat şunada değinmeden edemem: Dip çekimini sadece ve sadece akvaryumun akıntı alamayan ölü bölgelerine yapıyorum bütün hertarafına değil. Öyle pis kahverengi bir sıvı çıkıyor ki tarif edemem deneyip görün ve o çektiğiniz suyun bir nitratını ölçün de görün bakalım değerler nasıl tavan yapıyor.

16. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Eğer ki dip çekimi kumu havalandırarak yapılan temizliği kastediyorsak ben bitkili akvaryumlarımda da bugüne kadar çok dip çekimi yapmamışımdır. Belki bölgesel olarak sadece. Fakat su değişimlerini hep kuma en yakın yerden alarak yaparım sonuçta ağır su altta kalır :)
    Yeni kurduğum nano için de dip çekimi ve su değişimini araştırıyorum şu anda ve dip çekimi yapmayı düşünmüyorum ki zaten kum çok hafif,ufak bir dalgada havalanacaktır.

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dip çekimi yabancıların "old school" dedikleri eskide, geçmişte sıklıkla kullanılan bir yöntem. Genellikle eski profesyonellerin aralıklarla hala uyguladığı bir bakım.

Deniz sistemlerinde kumun yüzeyini karıştıran temizlik ekipleri iyi çalışıyorsa kum yüzeyi yeterince havalandırılıyordur. Daha önceki tartışmada bir abinin DSB nin bundan ne kadar zarar görüp görmeyeceğini test ettiğini görmüştük. Hatırladığım kadarı ile pek bir zarar vermiyordu.

Dip çekiminden sonra mercanların da beslenme içgüdülerinin bir şekilde tetiklenerek poliplerini açtığından da söz etmiştik sanırım.

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa

Sayfayı Paylaş