1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su Akvaryumunda Dip çekimi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ikaros tarafından 22 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Tuzlu su akvaryumunda dip çekimi yapmak gerekli midir?

Okuduğum bazı makalelerde tuzlu su akvaryumunda dip çekimi yapılması önerilmiyor, kumu karıştırıp pisliklerin nitrat oluşmasına sebep olduğu söyleniyor.

Bazılarında ise su değişimlerinde yapılmasını öneriyor; kumda biriken pislik ve atıkların sistem uzaklaştırılması gerektiği söyleniyor.

Hangisi doğru kafam karıştı. Şimdiye kadar hiç dip çekimi yapmadım, sizce yapmalı mıyım?

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Tuzlu su Akvaryumunda Dip çekimi

Narince kumu kaldırmadan, sağda solda birikmiş detritusları, canlı kaya kavuklarının içini adeta elektrik süpürgesi ile temizler gibi çekim yapıyorum. Çok faydalı olduğuna da inanıyorum. Kumu derince kaldırmamak lazım üstten üstten narince. Eğer kum üzerinde siyano vb. alg birikimi varsa hiç acımam alırım o ayrı. :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim de dip çekimi huyum pek yoktur. Kumun inceliğine göre ve akıntının şekli itibariyle tortunun biriktiği bölgeleri ara sıra dip çekimi ile almak yeterlidir. Akıntı güzel ve güçlü ise, tortular büyük oranda sump sistemine yönleniyor ve ps yeterince iyi ise dip çekimi yapılmayabilir.

4. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Yapılmasının Nitrat'a etkisi olur mu?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Uzaktan yakından alakası yok, kafanı bulandırma sağda solda.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Nitrat yapmaz ama Tatlı su akvaryumu gibi kumu alabora edersen canlı yaşama zarar verirsin ve kötü sonuçlar çıkabilir.

Sayfayı Paylaş