1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumunda Vodka Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında Votka yöntemi çok eski bir uygulama diyebiliriz ama bunu ilk dile getirdiğimizde amaç sakal yosunlarından kurtulmaktı. Daha sonra sakal yosunu oluşumunu bertaraf eden bu yöntemin nasıl bunu başardığını da sorgulamak gerekti, Teoman abi bunu bana yaklaşık olarak 6 yıl önce söylediğinde pek üzerinde durmamıştım. Maalesef yeni yeni ülkemizde bunları yazışıp tartışabiliyoruz. Aslında ben daha çok çözümün kökten çözülmesi taraftarı bir yapı izlerim ancak bazen kafama yatan uygulamaları denemekten çekinmem. Ancak zaman içinde mercan türleri baz alındığında bazı atık maddelere aşırı hassas olan türler barındırılmaya başladığında acaba demek hasıl oldu. Kısaca amaç hassas canlıları keyifsiliğe iten unsurları en aza indirmek olduğundan aklıma yatıyordu. Bazı hassas mercan türleri demişken açıkçası Vodka kullanımını daha çok SPS sert mercan ve LPS mercan yüklü akvaryumlarda mantıklı bulmaktayım. Votka Organik bir ilavedir ve çivinin sistemi çökerteceği uyarısı çürümüştür. Tam tersi fosfat çökertmekte olup demir elementi ihtiva etmektedir. Vodka diğer içkilerle kıyaslandığında damıtma süreci sebebiyle diğerlerine göre daha saftır.

Vodka kullanım amacı bakteriyel biyokütle artırdığına inanmaktır. Ayrıca bakteriler açısından çoğalmaya neden olmaktadır. Bu süreçteki beslenme aşamasında Nitrat (NO3) ve Fosfat (PO4) bakteriler tarafından kullanılır. Hatta doğru kullanımı hızlı bir düşüş yaratır. Başlangıç aşaması 5 ml olarak ekledim, daha sonra günde 2 damla olarak kullandım. Kullanımında ifade edilen bir süre sonra Nitrat değerinin daha fazla olarak geri gelmesi aslında bakteri popilasyonunun patlama sebebiyle besinsiz kalmasından diye düşünüyorum. Bu yüzden canlı yükümüze göre yemlemeyi ve dozajı ayarlayarak düzenli kullanmak gerek. Ayrıca Fosfat ve Nitrat akvaryumda canlıların ihtiyacı kadarbulunması gerektiğinden yemleme kesilmemelidir balık ve mercan anlamında. Kısaca akvaryuma girilen besin miktarıyla orantılı bir doz denkleştirmek gerek. Örnek vermek gerekirse; Kafanızın karışmaması adına ideal dozlamayı yazmaya çalışayım. Örnek olarak 100 litre akvaryuma günlük 0.1ml 4 gün boyunca eklemeli. 4. gün sonunda günde 2 ml 3 gün ekleyerek haftayı bitirmek gerek. Gelecek olan diğer hafta hacime bakmadan 0.5 ml vodka eklenebilir. Bu noktada iki hafta sırasında örnek doz günlük 1.5 ml olacak. Test kiti ile Nitrat ve Fosfat değerlerinizi ölçmeniz ve duruma bakmanız iyi olur. Şahsen test kiti kullanmadığım için onu da gözleme dayalı yapmaktayım.

Akvaryum Portalı...

TencoMelih, syucel, murer ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sevgili sakinler,

"Votka yöntemi" kullanan arkadaşlar için ufak bir excel tablosu yaptım, umarım faydalı olur.

Tamamen takip ve kayıt altına alma amaçlıdır. Geliştirmeye açıktır. Hata yanlış bulursanız affedin ve lütfen bildirin.

Dropbox - votka.xlsx

Nathaniel A. Walton ve Matt Bjornson tarafından önerilen başlangıç dozajı ve rutin bakım dozajını bulma programını da yazayım. Makalenin orjinali aşağıdadır.

Vodka Dosing by 'Genetics' and 'Stony_Corals' - Reefkeeping.com

Öncelikle yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu ve hobicinin uygulamalarından ve olası sıkıntılardan Portal' ın ve yazarların sorumluluk kabul etmeyeceğini söyleyelim. Güçlü PS ya da hiç PS olmayan sistemlerde karbon dozlama yapılmaması önemle duyurulur.

1. Öncelikle sisteminizin Nitrat ve Fosfat' ını kontrol edin. Doğru ölçen bir test kitiniz yoksa, dozlamaya kalkmayın. Test kitinizin hassas olması (düşük aralıklarda ölçebilmesi), sonradan belirleyeceğiniz rutin dozajın bulunmasında çok önemlidir.

Dozlamaya başlarken, daha sık test yapın ve dozajınızı kendi tankınıza göre ayarlayın. Unutmayın, hepimizin sistemi farklıdır. Buradaki en önemli faktör, dozlamanın hatasız yapılmasıdır. Ayrıca 1 ml. ölçekli hassas şırıngalar ve günlük kayıt tutmanız da faydalı olacaktır.

2. Net su hacminizi bulun = (Ana tank + sump + refugium + reaktörlerin hacmi) - (canlı kaya hacmi). Canlı kayaların ne kadar hacim kapladığını bulmak sizi zorlayabilir. Bundan emin olamıyorsanız, kısaca ana tankınızın brüt su hacminin %30 kadarını dikkate alabilirsiniz. Votka yönteminde, net su hacminizi gerçek değerlerinden düşük kabul etmeniz sonucu olumsuz etkilemez, aksine tavsiye edilir.

Net su hacmi:400 litre (100 gallon) hesaplanan bir tank için örnek program:

3. Başlangıç dozu her net 100 litre ( 25 gallon) için; 0.1 ml votka' dır. İlk üç gün aynı doz verilerek başlanır. Tutarlılık açısından, günlük dozu günde iki seferde (ikiye bölüp) verebilirsiniz.

Örnek:400 litre net su hacmi için 0.4 ml ile başlanabilir.

4. Dördüncü ve yedinci günlerde günlük dozaj iki katına çıkarılır. Net 100 litreye (25 gallon) 0.2 ml dozlanmalıdır.

Örnek:400 litre net su hacmi için günlük 0.8 ml eder.

5. Günlük dozaj, birbirini takip eden her hafta için 0.5 ml arttırılır, bu aşamada net su hacmi dikkate alınmaz. Mesela ikinci hafta içinde Nitrat-Fosfat' ta herhangi bir düşme başlamazsa, üçüncü hafta günlük dozlama 0.5 ml daha arttırılmalıdır.

Örnek: 400 litre net su hacimli sistem için 0.8 +0.5 = 1.3 ml , bu aşamada Nitrat-Fosfat düşme eğilimine girmezse, bir sonraki hafta 1.3 + 0.5 = 1.8 ml. dozlanacaktır.

6. Nitrat ve Fosfat' ın düşme eğilimine girdiği hafta uyguladığınız doza aynen devam etmelisiniz.

7. Nitrat ve Fosfat uygun değerlere indiğinde, dozaj yarıya düşürülür. Bu bizim başlangıç rutini olarak günlük devam edeceğimiz dozajdır.

Örnek: ikinci haftada bu sistem için 1.3 ml dozluyorduk ve Nitrat - Fosfat istediğimiz değerlere geldi (veya test kiti tarafından okunamaz hale geldi), artık devam edeceğimiz günlük rutin dozaj; 1.3 / 2 = 0.65 ml olacaktır.

8. Nitrat ve Fosfat test edilmeye devam edilir. Değerlerde yeni bir artış gözlemlenirse, günlük dozaj; değerler tekar uygun seviyeye inene dek, her hafta 0.1 ml olacak şekilde arttırılır.

Örnek: Net su hacmi 400 litre olan sistemde, ikinci haftada bulduğumuz günlük rutin dozajımız; 0.65 ml idi. Testlere devam edince, Nitrat ve Fosfat' ın tekrar çıkışa geçtiğini gördük. Bir sonraki hafta dozajı; 0.65 + 0.1 = 0.75 ml. 'ye çıkartıp değerlerin normale düşüp düşmediği kontrol edilmelidir.

Eğer tekrar normale inmişse, günlük rutin dozaj 0.75 ml olarak kesinleşmiş oluyor. İnmedi ise sıradaki hafta 0.75 + 0.1 = 0.85 ile günlük rutin dozaj bulunana kadar devam edilecek.

Tüm bu dozlama sırasında, canlılarınızda herhangi bir hastalık ya da stress belirtisi oluşup oluşmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer olumsuz belirtiler baş gösteriyorsa dozlamayı kesmeli, ya da yarıya indirerek devam etmelisiniz. Gün içinde meşguliyet ya da başka bir sebepten dolayı o gün dozlayıp dozlamadığınızı hatırlayamıyorsanız, o günü "dozlamadan" atlayın.

Günlük ya da tablo tutmanız bu bakımdan faydalıdır, bir gün dozlamamak iki kat dozlamaktan çok daha iyi olacaktır. "Kaza dozlaması" yapmayın. Bir günü atladığınızda, ertesi gün sadece "tek günlük" miktar dozlayın.

Değişik alkol oranlarındaki Votka' lar için tablolar, yukarıda verdiğimiz orjinal makalede mevcut.

Sık sorulan sorular:

Bakteri Patlamaları: Sumplarda, kayalarda ve diğer yerlerde beyaz sümüksü oluşumlar gözlemlenebilir. Dozajı yarıya indirmenizle birlikte, bu oluşumların kaybolacağı varsayılmaktadır. Dozajı doğru ayarlarsanız, bu tür patojenik (zararlı bakteri) olduğu düşünülen bakteri filmlerine, ya da suda aşırı beyazlama ile karşılaşma ihtimaliniz düşüktür.

"Anthias" gibi hassas balıklarınız varsa, votka metodunu iki kere düşünün. Çünkü hassas balıklarda ORP' nin aşırı düşmesi ve bakteri patlamalarında ölümler görülebilir.

Bakteri Nüfusu: Organik karbon yöntemlerinden en çok hangi bakterilerin fayda sağlayarak aşırı çoğaldığı henüz bilinmemektedir(2008 yılı). Bazı kişiler, farklı karbon metodları ile sadece "belirli" bakterilerin çoğaldığını, bu nedenle karma karbon yöntemlerinin daha sağlıklı olacağını söylemektedir (votka, sirke, şeker dönüşümlü olarak). Bunun mercanlar ve diğer canlılar üzerindeki olumlu olumsuz etkileri belli değildir(2008 yılı).

SPS uçlarında doku kaybı:
    Nedeni bilinmemekle birlikte, özellikle yüksek dkH 'ta bu tür sıkıntılar ile karşılaşılmıştır. dkH' ın normal Okyanus değerlerine düşürülmesi ile mercanların toparladığı ve iyileştiği gözlemlenmiştir(7-8 dkH).

Diğer karbon yöntemleri: Diğer bilinen yöntemler; sirke, şeker, aseton, metanol, isopranapol' dür. Ancak bunların uygulamasında, hem tankın hem de hobicinin sağlık açısından olumsuz etkilenip etkilenmeyeceği henüz açıklığa kavuşmamıştır(2008). Bu neden ile Votka kullanımı en risksiz yöntem olarak tercih edilmektedir.

SPS' lerde renklerde canlanma fakat uzun vadede solukluk: Uzun süren karbon kullanımı sonucu, Nitrat ve Fosfat' ın sert mercanları olumsuz etkiliyecek kadar düşmesi (limitasyon) yaşanabilir. Bu neden ile bu iki değerin tamamen sıfırlanmaları önerilmemektedir. Mercanlarda doku kaybı gözlemlemeye başladıysanız karbon dozlamasını durdurmalı, ya da dışarıdan ekstra Nitrat-Fosfat girmelisiniz. Düşük değerlerde seyreden sistemlerde(ULNS), renklenmeye ve beslenmeye yardımcı olarak Amino asit' girişi de yapılabilir.

DSB' li sistemler: Derim kum yatağı kullanılan sistemlerde, kalın tabanda biriken organik atıklar karbon yöntemlerini olumsuz etkilemektedir. Herhangi bir karbon yöntemi uygulanmadan önce, derin kum yatağındaki nitrojen döngüsünün sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bu sistemlerde günlük rutin dozajın bulunması ayları bulabilir. İstenilen değerlere ulaşıldığında, dozaj yarı yarıya düşürülerek stabil değerlerin korunup korunmadığı kontrol edilmelidir.

Beslenme: Karbon yöntemleri kullanılarak su kalitesi arttırıldığında (Nitrat ve Fosfat kontrol altına alındığında) balık ve omurgasızların yemlenmesi ya da taze donmuş yemler ile besleme yapılması sıklaştırılabilir.

Eski tank sendromu: Bir yıldan yaşlı tanklarda, özellikle akıntısız yerlerde yapışkan tortu oluşumları gözlemlenmiştir. Bu oluşumlar dikkatle izlenmelidir. Kısa zamanda bu tür oluşumlar gözlemleniyorsa, tortular kaybolana dek, dozaj yarı yarıya düşürülmelidir(kaybolduktan sonra tekrar ayarlanmalıdır).

Fosfat düşürücüler: Karbon yöntemleri Nitrat ve Fosfat' ı beraber düşürebildiğinden, ek olarak fosfat reaktörü kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca karbon yönteminin uygulanması için her iki organiğin de suda eser miktarda bulunduğundan emin olmak gerekir. İkisinden biri önce sıfırlanırsa, karbon yöntemi de sağlıklı uygulanamayacaktır.

Su berraklığı:
    Votka yöntemi kullanıldığında, suyun sanki ozon ya da aktif karbon kullanılmış gibi berraklaşması normaldir.

Votka markası:
    Değişik marka votka kullanımı önemli etkiler yaratmamaktadır. Basitçe, en ucuz ürün bile kullanılabilir. Ancak meyve aromalı katkılardan ve sanayi tipi etanol ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Pennywise, TencoMelih, erdoganv ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  3. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Mahir ben bir şişe istenbul votkası kulandım ,dediğin gibi baştan ölçlü şırınga ile ilave ediyordum. Nitrat ta bir değişiklik olmyınca , işi abartım yarım çay bardağı ilave etmeye devam ettim . hiç bir değişiklik olmadı , hep 100 ölçtüm nitratı . Sonra ölçmekten ve düşürmeye çalışmaktan vazgeçtim ....

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş