1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tuzlu su balık ve canlıların türlerini ve isimlerinini söylermisiniz

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde hayrett38 tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Herkeze iyi akşamlar eklediğim resimlerden tabi başarabildiyse Eğer zahmet olmaz ise :) balıklarının isimlerini biliyorsanız sol üst köşeden başlayarak sağa doğru söyleye bilirseniz
    çok sevinirim bu arada hepsinin hala yaşadığını görmek çok güzel oluyor, diğer resimdende canlıların isimlerini yazarsanız çok sevinirim
    domates anemonu ve leatherı biliyorum sadece

Ayrıca sizlere konuda uzman olduğunuzu bildiğim için birşey sormak istiyorum sarı lacivert olan balığa çok benzeyen bir balığım daha var sadece alt tarafındada biraz sarılık daha var balık üç gündür kayıp ilk önce öldüğünü düşünmüştüm ancak dün ve bugun farkettim ki sadece yemleme zamanı ortaya çıkıyor yemini alıp son sürat kayboluyor bugun kayanın içinde çok küçük bir aralığa girdiğini gördüm sizce sebebi nedir yemi attıktan 15 saniye sonra ortalıkta 2 dak. geziyor tekrar kovuğuna saklanıyor

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Hayrettin Bey,

Sanırım fotoğraf eklemediniz. Eğer eklerseniz bizler üst mesajınıza ilave eder düzenleriz. Sarı lacivert balık olarak söz ettiğiniz balığın türü nedir ? Cüce angel ve ya damsel olabilir mi ? Fotoğraflar çok yiyi olur eklenirse.

3. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel abi bu kadar hızlı cvp geleceğini tahmin etmezdim
    aslında eklemeye çalıştım ama olmadı galiba
    tarif edebilirmisiniz[​IMG] tabi yine beceremediysem

4. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel abi birde gördüğün eksikleri söylersen çok sevinirim yada fazlalıkları
    bu arada yurtdışından balık ve mercan getirme konusunda kararlıyım zor bulunan türleri
    söylersen memnun olurum

bu arada bir arkadaşım için iki adet toplamda yaklaşık 700litre tuzlu suya başladık
    camlar bugun kesildi
    birşeyler oluşmaya başlayınca fotoları eklicem

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Damsel türleri ayrı ayrı bir arada ve blue damselin gizlenme eğilimi bu yüzden. Normal bir tavır. Percula ve clown türlerinin tek tek akvaryumda oluşuda doğru değil. Çift olmalılar ve bu iki tür birbiriyle uyumsuzdur. Dediğiniz gibi domates anemon ve leather var. Diğerlerinden yeşil olan Euphyllia türü.

Bir de deniz elması var yuvarlak çok renkl olan. İçinden çok güzel renkli çiçek gibi kolları çıkar ama akvaryumlarda çok kısa ömürlüdür. Suyu süzerek beslenirler ve herkes besinini akvaryuma ilave edemez. Ne zaman satın aldınız bilemiyorum ancak şu anda iyi görünüyor. Kollamanızı öneririm öldüğünde balıkları zehirleyen yani çok zarar veren bir madde salgılar.

6. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel abi tavsiyelerin nedir peki yanlarına eşlerinimi almalıyım yoksa akvaryumdan balık mı eksiltmeliyim
    birde percula ve clown aynı balık değil mi google image öyle gösteriyorda

bu arada saklanan balık resimde işaretlediğin balığa benziyor sadece alt tarafıda sarı ve biraz daha küçük
    resimde yok çünkü günün 23 saat 58 dak. saklanıyor akvaryumum 130 litrelik yani balık eklemeye uygun mu değil mi bilmiyorum
    deniz elması yaklaşık 12 gündür benimle aldığım yerdede yaklaşık 4 aydır duruyordu

gerçekten çok emek harcayarak hazırlamışsın ama balıkların ismini hala bilmiyorum
    balıkları küçükten büyüğe doğru yazmaya çalışıcam düzeltirsen sevinirim

en küçük (nemo) clown
    sarı lacivert blue star damsel
    zebra
    kırmızı beyaz olan
    siyah fosforlu mavi olan
    tang beyaz mavi noktalı

akvaryumu takip ediyorum sürekli tang olduğunu düşndüğüm balık ışığı kapatınca rengi kararıyor
    ama bu onun özelliğimi yoksa stres yüzünden mi bilmiyorum bu yüzden ışığı kapatmamaya özen gösteriyorum
    tabi buda resimde dikkatini çekti ise arka planın yosunlanmasına sebep oluyor

tekrar teşekkür ederim

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Percula clown (Amphiprion ocellaris Palyaço)

Tomato Clownfish

Bu ikisi aynı familyaya ait ama farklı türlerdir. İkisi aynı balık değildir. burda:gif

Diğerleri ve gizlenen.

Neon velvet damsel.

Reef Zebra damsel:

Blue,Yellow Tail Damsel (Chrysiptera Parasema)

The Azure damsel fish ( Half-blue)

Saklanan ve görünmeyen tür bu. Saklanma eğilimi bu türler içinde çok normal bir tavır. burda:gif

Unicorn Tang fish.

Işıkları kapattığında rengini koyulaştırması olağan bir durumdur ve normal bir harekettir. Balık zayıf durumda yemleme sayısı ve miktarı sanırım tang türü için uygun değil. Diğer balıklarla kıyaslamamak gerek. Daha sık yem yemelidir. Bir taş parçasına nori yosunu veya kıvırcık bağlayarak akvaryumda gün boyu bırakabilirsin. İlerde anlından bir boynuz yapacak inşallah.

Akvaryum diyatom dönemini atlanmış görünmüyor. Bu yüzden yemleme olarak dikkatli gitmek ve bir anda balık yüklememek gerek. Akvaryumdan balık azaltmana gerek yok ama bana sorasan percula clown ile tomato arasında seçim yapmalısın. İlerde üreme döneminde hır gür artar. Clown türlerinden birini seçip eş almayı düşünürsen bu boyda seçeceğin yani satın alacağın balık ile eş tutması tamamen şansa kalmıştır. Kısaca başından alış veriş hatalı. Önerim tek olan clown türlerinin ikisinide elden çıkarıp seçeceğin bir türden veya uyumlu iki türden yavru boyda balık satın almandır. Daha fazla damsel türü eklemeni önermem bu arada.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hayrettin bey Maaşallah canlılarınız çok sağlıklı görümüyor. naz:

Akvaryumunuz 130 litre demişsiniz.Akvaryumunuzun filtrasyonu aydınlatması vs gibi ekipmanları hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz ?

9. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Olcay bey akvaryumum ( daha doğrusu sizinkilerin yanında akvaryumcuk daha doğru ) seranın biotop cube 130
    gerçekten tam donanımlı bir akvaryum. ps, ısıtıcısı ve hava pompası ile t5 leri ve uv si soğutucusu
    ile herşey düşünülmüş. Merak eden olursa diye söylüyorum bana 900tl ye geldi ama iki adet 700 litreye başladık yakında geleceğim başınızı ağrıtmak için :)

M.D.11

10. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel abi nasıl teşekkür etsem azdır ama bende bu merak sende bu tecrübe ve bilgi olduktan sonra daha çok
    teşekkür ederim, kıvırcık marol bu kadar mı güzel yenebilir bitirdi diyebilirim daha fazlası zarar olur mu acaba?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hiçbir zararı olmaz. Doğada gün boyu beslenen bir canlı olması sebebiyle akvaryumlardaki günde iki kez yemleme bu tarz canlılara yetmez ve zayıflama görülür. Bu yüzden tang türlerinin sayısına göre belli bir büyüklükteki salata yaprağını kayaya bağlayarak vermek çok yerinde olur. Tabi salata yaprağı ile sınırlı değilsiniz, nori yosunu, brokoli verilebilir. Bunların haricinde tang türlerinin besin açığını tamamlamak için kivi, verilebilir, haşlanmış bezelye tanesini ezerek verebilir, muz ve sarımsak yine verilebilir. Bu besinler ise minik parçalar halinde yediğini gördükçe verilir. burda:gif

12. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez

Temel abi beni çok mutlu eden eleştirilerinden sonra Tomato Clownfish ,Blue,Yellow Tail Damsel ve Azure damsel fish ile vedalaştım yerine maroon clown (10cm) ilave ettim ve birde yellow tang
    tang biraz kötü görünüyor dayak yemiş biraz
    fakat eve geldikten sonra anladım ki percula ile maroon senin tabirinle aynı familiadan ama biraz ters oldu galiba

akvaryumda şuan isimleri yanlış ise özür dilerim
    1-unicorn tang
    2-yellow tang
    3-neon velvet damsel
    4-zebra damsel
    5-maroon clownfish
    6-percula
    7- temizlikçi karides (yada ben öyle biliyorum)
    8- iki tane yengeç
    9- salyangoz (sürekli yerleri ve kayaları temizliyor)
    10-salyangoz (sürekli kaya ve camlardaki yosunları temizliyor)
    11-bitkiler leather , polyp , domates anemon , bubmle , ve bişşeyler daha var

akşam fotoları göndericem 21 günü devirdim nede olsa

şimdi size sana sormak istediğim şu

akşam yapmayı düşündüğüm değişimde şu balıklar var

percula yavruları , bi color angel(rengi çok canlı) , foxface ve goby purple angel var bide ama o biraz pahalı

sence akvaryuma ne ilave etmeli ne çıkarmalıyım ?
    :D

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    tuzlu su bal1k ve canl1lar1n türlerini ve isimlerinini söylermisiniz

Otobanda trafik canavarlari ile bogusuyorum huyum kurusun. Eve az kaldi acele etme almaman gerekenler var bicolor angel mesela. Yellowun durumunu anladim senin akvaryumda mi dayak yedi ? Sakin oyle aldim deme :D

Cep mesaj...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akşama o zaman tuzlu su bölümüne ayrı bir konu aç bence fotoğraflar ile oradan devam edelim. Malum tür ve cinsiyet belirleme tarafı çözüldü. Satın almak istediğin türler üzerinden gidelim ve bakalım kaç paranı kurtarabiliriz Hayrettin. burda:gif

15. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez

Temel abi daha önce bahsettiğim canlının bir resmini yakaladım
    türünün ne olduğunu tabi yararlı yada yararsız olduğunuda resimden
    anlaşılabiliyorsa söyleyebilirmisiniz?

http://i1001.hizliresim.com/2010/1/27/892.jpg

soldaki domates anemonun 1 parmak altında

bacak yapısı yok salyangoz gibi yapışan bir yapısı var

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotograf goremiyorum cepten forumdayim ama kafama portal soruya yazdigin surtunmeyi guncel yasiyorum cvabina takilidi. Yeni gelenler mi surtuyor ve baliklarda benek var mi ?

17. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Güncel yaşadığımı düşünüyordum purpledaki noktacıklardan bahsederek.
    Portal sorudaki cvp doğru mu peki :D

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Malesef yanlis. Zaten o soruda hafif kivirmalar var. :D

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tam görülmüyor inanki, enteresan bir canlı geziyor senin akvaryumda ama nedir anlayamadık. Akvaryumdaki canlıları gözlemleyerek zararlı olup olmadığını anlayacaksın artık. Mercanların yenmiş kısımları var mı yok mu ? Gündüz ışığa ramen açmama gibi olumsuzluklar sergilerler.

Acele etmeye gerek yok, anlaşılır zaman içinde.

Sayfayı Paylaş