1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Baslangic Icin

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde gokhandolen tarafından 18 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Oncelikle herkese merhaba.
    Daha once tatli su akvaryumu bakmistim. Uzun bir sure ama tuzlu akvaryumu bulundugum bolgede hic gormedigim icin ilgimi cekmemisti.Yaptigim bir bir arkadas ziyaretinde onun akvaryumunu gordum ve hayran kaldim. Tekrar bir akvaryum kurmak istedim. Yanliz bulundugum bolgede hicbir akvaryumcunun tuzlu su konusunda bilgisi yok. 2 haftadir sizin portalinizi takip ediyorum ve gordum ki bana yardimci olabilecek herkes burda. Konuya gireyim elimde 200 litre sumpsuz bir akvaryum var elimdede arkadaslardan aldigim bir kac malzeme.
    Malzemeler:
    Atman selale filtre 1000 l/h

Jebo askili ps 1100 l/h
    200 litrelik bir akvaryum

Bu malzemeler bir isime yarar mi ve neler eklemem gerekir ustune .
    Urunler az kullanilmis ama calisir durumda simdiden yardimlariniz icin tesekkurler.

YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Öncelikle aramiza hosgeldiniz. Elinizdeki malzemelerle mutevazi bir tank kurabilirsiniz elbette. Ps ile bilgisi olan arkadaşlar yetip yetmeyecegi konusunda bilgi verebilirler. Suan ihtiyaciniz olan kum canli kaya ve isitici.

3. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Hosbulduk Mesut bey. Cevabiniz icin tesekkurler. Aranizda olmaktan dolayi cok mutluyum. Eminim ki yardimlarinizla guzel bir baslangic yapacagim.

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Inşallah ;) elimizden gelen yardımı yapariz

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz merhaba.
    İmkan bu ise eldeki mevcut malzeme ile canlı popülasyonunu da abartmadan kurulum yapılır, hemde bu ara deneyim kazanmış olursunuz...

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, hayırlı olsun kararınız.

7. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Hosbulduk. Hepinize cok tesekkur ediyorum ilginiz icin. Bu malzemelere kaya, kum ve isitican baska eklemem gereken malzemeler var mi? Birde ps isimi gorur mu?

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle sump yok tankta,
    kum
    kaya
    tuz
    tuz ölçer
    ro veya damacana suyu kesinlikle çeşme suyu olmayacak
    aydınlatma
    ps
    dalga motoru
    ısıtıcı
    derece

Yandan bir sump yapılsa daha güzel olur, ps içinde ikinci el bm serilerinden uygun bir ps bu ps yanında daha iyi bir tank oluşturmanızı sağlar. Mesela imkan varsa curve 7 gibi bir ps.

9. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Tesekkurler Veysel bey. Sump konusunda herhangi bir bilgim yok. Burdaki akvaryumcu arkadaslarda neredeyse akvaryum fiyatina sump yapma pesindeler. Bende sumptan kactim acikcasi ama kendim yapabilecegim birseyse neden olmasin. Tabiki uygun degilse ps degistirme imkanim var.

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    http://www.akvaryumportali.com/threads/sps-tank-kurulumu-ilk-deneme.19096/
    Ps için değişirin derim imkan varsa, dediğim gibi ikinci el imkan varsa sıfır bir curve 7 çok güzel olur yada muadil psler. Bu aşağıdaki:rolleyes: linkte benim tank yandan sumplı sistem yaptım basit şekilde kendin yapabilirsin. Oku benim konuyu sıkılmazsın gırgırda boldur içinde.:)

Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aramıza hoş geldiniz. Tank 200 lt ama ebatları yazmamışsınız :)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Hosbulduk Yagmur hanim. Cok pardon
    Akvaryum olculeri uzunluk 100 cm yukseklik 50 cm genislik 40 cm.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bendeki akvaryumun aynı ölçüleri bu şekil konuyu inceleyin mutlaka.

14. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Konuyu inceledim Veysel bey. Bana cok yardimi olacak sanirim. Ama tabi sump konusunda biraz bilgi sahibi olmam gerekecek oncelikle. Az bir bilgiyle yapip hic olmasin bu arada bende gerekli malzemleri toplamaya baslayim. Cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin.

veysel bunu beğendi.
  15. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Veysel bey size birsey daha sormak istiyorum. Sumpsiz bir akvaryum kurmanin zararlari var midir? Sump olmamasi ne gibi dez avantaj saglar?

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sump her yönden avantaj, ilk olarak ana tankın içinde malzemelerin verdiği kötü görünüm yok olur. İkinci olarak su sumptan devir daim yapacağı için oksijen kazanımı ve ana tankta yüzey yağlanmasının önüne geçilmesi. Su tamamlama, ileride reaktör vs kullanılacağı zaman bunlara yer sağlaması vs gibi özelliklerini sayabiliriz.

Ahmet Kaşlü ve YMR_AY bunu beğendi.
  17. Ahmet Kaşlü

Ahmet Kaşlü

Yer:
    Bratislava/ Slovakya
    İsim:
    Ahmet Kaşlü
    Merhabalar Aramiza hos geldiniz :) bende yeni katildim. Sump konusunda benimde bilgim yoktu korkulacak birseyi yokmus. Oncelikli olarak kurmak istedigim tank sumpsiz bir sistemdi , arastirmalarim sonucu sumplı sistemin her turlu faydali olacagini gordum.
    1 Tahminimden fazla malzeme var bunlari saklamak icin birebir
    2. Tankin bakimini kolaylastiriyor
    3. Tankin hacmi arttigi icin su dengeleri daha gec degisiyor
    4. Tanklarin ustu genelde kapali oldugu icin gaz cikisini kolaylastiriyor.
    5. Tankin uzun soluklu olmasina dolayli olarak katkida bulunuyor

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 29 Ocak 2015
    Erdal bunu beğendi.
  18. Ahmet Kaşlü

Ahmet Kaşlü

Yer:
    Bratislava/ Slovakya
    İsim:
    Ahmet Kaşlü
    Eger bos tank bulabiliyorsaniz cok kolay bir sekilde deliniyor ve hazirlaniyor. Ben hazirladigim sumpi isterseniz sizinle paylasabilirim. Vaktiniz varsa silikon ve biraz zamanla ustesinden geliniyor...

19. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Merhabalar hosgeldiniz aramiza, bende yeni katildim ama cok guzel bilgiler edindik bu bilgi denizinde, eger ek bir tank ayarlamadan tankin icine bir sump yapmaya karar verirseniz size fotograf atabilirim bende gecen hafta yaptirdim

Sayfayı Paylaş