1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Hızlı ve Etkili Nano Reef Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar; :hasta:

Teoman abi ile bir üretim tankı yapmaya karar verdik. Mevcut 50 litre akvaryumun altındaki sumpu çıkararak plastik kasadan akvaryuma sump yapmıştık. Boşa çıkan sumpu üretim tankı yapmaya giriştik.

Sump olarak yeterince hizmet verdi. Tabi neden üretim için bu sumpu seçtiniz de yeni akvaryum almadınız diye sorarsanız akvaryum sumpunu plastik kasaya çevirerek daha sağlam bir sump elde ederken akvaryum hacmine yaklaşık olarak 120 litre artı su ilave etmiş olduk.

Önce yan tarafa yan sump yapmak için gerekli alanı belirledik ve arka tarafı mavi fon rengine boyadık. Görüleceği gibi yan sump bölmesi ayırmak için arayı pleksiden bir parça ile böldük ve kağıt bant çekerek silikonu etrafa bulaştırmadan çekmeyi hedefledik.

Yan sump bölmesini ayıracak pleksiyi deldik ve pimaş boru takarak sol tarafta akvaryum içi olacak taraftan suyu sumpa bu borudan taşımayı hedefledik.

Pimaşın arkasına plastik iki çekmecenin alt kısımlarını deldik ve üst üste koyarak minik ama canavar gibi bir kule inşaa ettik. Pleksiye taktığımız pimaş dirseğin arkasına pimaş boru ilave ederek suyu kulenin üzerine indireceğiz. Kule içinden süzülen su sumpa düşecek.

Plastik kasadan sump üst fotoğrafta görülüyor. Aslında üretim tankını direk akvaryuma bağlayacaktık ancak oluşacak olumsuz durumlarda ayrı bir suyumuz olması açısından yine ayrı bir filtresi olan sistem yapmaya karar verdik.

Tabi bu sisteme bir ps lazım. Yaptığımız ps'lerden artan pleksi borudan bir ps işini halletmeyi düşünüyorum. Tabi yaptığımız diğer ps'ler gibi uçuracak, şişirecek ve patlatacak güzellikte bir ps olacak. Bundan hiç şüpheniz olmasın. burda:gif

Uzun bir başlık olacak gibi görünüyor ne dersiniz ? saat:gif

Ortaya çıkacakları merak ediyormusunuz ? saat:gif

Teoman abi benim ömrümü yemeye devam ediyor, yorumlarınızı ve fikirlerinizi ekleyin çünkü Teoman abi bana fazla güvenmiyor olabilir. Sizin fikirlerinize her koşulda ihtiyacı olacak. bay bay:gif

Sevgiler...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Hocam uçurmayı,şişirmeyi,patlatmayı boşver,bugidişle uzaya bile çıkacaksın. :)

Çalışmaların tamamını sabırsızlıkla bekliyoruz. Özellikle sump sistemini çok iyi düşünmüşsün tebrik ederim. :helalolsun:

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Abi gelişmeleri elbette merak ediyoruz. Artık ara ara paylaşırsın. Teoman Abi için rahat olsun. Orda koca Temel var. Sırtın yere gelmez. Hayırlı olsun. Tebrikler...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Selamlar, :hasta:

Gelişmeleri aktarmak istedim. Su Kızıldeniz'den ( Kartal sahil ) getirildi ve dolduruldu ve canlı kayalar ilave edildi. Sistem çalıştırıldı ve bir adet ps yapıldı. TEOati ps videosu yakında bu sinemada. smiley18.gif

Bu nasıl topladı görmenizi isterim. Teoman abi bennsiz yapmış. Bu yüzden test etmem gerekti. :F

burda:gif

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Ne diyelim ki ellerinize, yüreğinize, emeğinize sağlık kelimesi az gelir her halde. Abi ne üretmeyi düşünüyorsunuz :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Bana yapmıyoruz bu akvaryumu ama yan komşu olunca benim sayılır. :D Muhammed bu konuda seçim Teoman abide o yazar artık ne istediğini. Ben çalışmalara yardım ediyorum.

Ps videosu geliyor birazdan. danso:

7. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Teoman abi yaptıysa olur o :) video istiyoruz ama bu canavarın çalışmasını görmek için :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Hocam mükemmel bir şekilde ilerliyorsunuz tebrikler. em34:

Videoyu pc deki kasılmalar yüzünden sonuna kadar izleyemedim ama görünürde TeoAti ps. orjinallerine kafa tutar gibi görünüyor. :helalolsun: Ama bana biraz ıslak topluyor gibi geldi. huh: Biraz daha koyu toplaması gerekmiyormuydu köpüğü ? :bilmem:

Birde hocam sumpa giden pimaşın ağzına elek vs gibi birşey yapmak lazım balıklar kaçmasın diye. ;)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Yapılacak Olcay onlar acelesi yok. Islak toplamıyor videoda görüleceği gibi köpük baya aşağıdan başlıyor. Fişi taktık ve hemen videoyu çektik ileryen saatlerde görüntü senin dediğine dönecek.

Tabi suda Kızıldeniz ( Kartal) suyu olunca yeni dolduruldu ve tuz yoğunluğuda düşük şu anda. burda:gif

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Ellerine sağlık teoman abi.Kaç litrelik motor kullandın ps'de ?

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Tuzlu Su Üretim Tankı

Levent 1000 'lik atman kullandım ama üzerinde çalışılarak dahada verimli hale getirilebilir kullandığım gazoz şişesi 1 litrelik ,2 litrelikle daha iyi sonuç alabileceğimizi umuyorum birde ağızının konik olması avantaj :heyo:

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzlu Su Hızlı ve Etkili Nano Kurulumu

Tank tamamlanmak üzere arkadaşlar. Canlı ilavesi yapıldı bugün. 2ad blue damsel, 2 ad tomato, 1 ad long, düğme polip, star polip, birkaç soft mercan vb. Balıklar 2 senedir akvaryumda gibi. saat:gif

Yeni bir ps tasarlandı ve itiraf etmeliyim mükemmel oldu. Henüz bağlanmadı.

Atık kabının malzemesini hiç sormayın çok zekice. çak:gif

Akvaryum fotoğraflarına devam.

Devamı gelecek, gelişmeler gün ışığında. Kısa ama çok etkili bir kurulum. Diyatom ışık gücünden çabuk başladı ve çabuk bitecek. Su doğal sudur. Yoğunluk 1000 / 22 yoğunluğa yükseltilmiştir.

Sevgiler... ;)

14. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Tek kelime ile süper.Portal farkı buna denir.Paylaşım için teşekkürler em34:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar,

Kumu eksik nanodan son gelişmeleri fotoğraflar ile paylaşmak istedim. pala.gif Akvaryuma 2010 model nano tip DIY ps yapılarak eklendi, yukarda başlangıç aşamasının fotoğrafı vardı. İkinci el bir armatür bulmuş almış gelmiş Teoman abi, halbuki bizim canım ikiye bölünmüş pimaştan armatürümüz vardı ya neyse. dil:

Diyatom doğal su oluşundan dolayı çok hızlı başlayıp bitti. Akvaryumda kahverengi alg oluşumu yeşil renk olarak görünmeye başladı. Yakında onlarda kalmayacak. burda:gif

TeomeAti nano tip 25645 T.T model ps aşağıdadır. çılgın:

Canlı ilavesi yapılabilir bu aşamada ama amaç üretim olduğundan eksik olan kum da tamamlanmadı. Ancak akvaryum hazır. İçinde biraz xenia, düğme polip, star polip, küçük bir Leather vb küçük soft mercan var. Balık olarak bir çift erişkin tomato clown ve blue damsel var.

Sevgiler...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Son gelişmeler arkadaşlar. Son yapılan ps açık ve net ifade etmek gerekirse aşağıdaki gibidir ve tek kelimeyle boyundan büyük işler yapıyor. dön:gif Canlı ilavesi devam ediyor. Birkaç gün önce %20 su değişimi yapıldı. Nasıl olsa elden su denizden. dön:gif Durum aşağıdadır.

Sevgiler...

17. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi maşallah durumlar iyi gidiyor . Bu arada dikkatimi çeken bir konu var . Teoman abinin hiç bir akvaryumunda kum yok sebebi ne abi ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kızıyorum zaten bu huyuna nanoya ben koymuştum çıkarmış. Oynuyor durmadan ama kendi yanıtlar bunun cevabını. Ancak büyük akvaryumda kum var Okan ama yine bir kısmını çıkarmış çaktırmadan. :F

19. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi hatırlarsan Teoman abi Leven'e kum tafsiyesinde de kum kullanma mavi pleksi yapıştır gitsin demişti :)

Sayfayı Paylaş